Informacje

22.04.2019 09:59 "WARSZAWA: MIASTO PODZIELONE"

Nieznany film z getta. Cień, szyld, mur... Zygmunt Walkowski odnalazł te miejsca

SERWISY:

Miejsca uwiecznione na archiwalnych zdjęciach rozpoznaje dzięki drobnym detalom. Cień, szyld, załom muru - wszystko może  być wskazówką. Zdjęcia lotnicze, dokumenty Luftwaffe, satelitarne mapy Google - to jego narzędzia. Zygmunt Walkowski opowiedział, jak rozszyfrował nieznane dotąd nagranie z warszawskiego getta.

Nieznany dotąd film z getta nagrał w 1941 roku mistrz Polski w wyścigach motocyklowych Alfons Ziółkowski. Ryzykując życie, na 8-milimetrowej taśmie utrwalił urywek codzienności przedzielonej murem stolicy. Ponad 70 lat później, unikatowe nagranie odkrył reżyser Eric Bednarski. Postanowił wykorzystać je do opowiedzenia historii getta i zestawić z obrazem dzisiejszej Warszawy.

Wtedy rozpoczęła się żmudna praca. Kadr po kadrze, sekunda po sekundzie. Wszystkie ujęcia zostały przeanalizowane. Rozpoznaniem miejsc uwiecznionych na amatorskiej taśmie zajął się Zygmunt Walkowski, varsavianista, który specjalizuje się w interpretacji zdjęć z okresu okupacji. - Był naszym przewodnikiem. To jego zasługa, że byliśmy w stanie do nich wrócić i znów je nagrać. Wykonał ogromną pracę - mówi Eric Bednarski.

Dzieci szmuglujące rabarbar

Nam Walkowski zdradził trochę swojego warsztatu. Na jednym z ujęć widać żydowskie dzieci szmuglujące jedzenie przez rynsztok przy murze getta. Chłopiec z pękami rabarbaru pod pachą podbiega do muru. Dziury pilnuje już dwoje innych dzieci. Nagle wyłania się z niej kształt przypominający szuflę. Chłopak wrzuca na nią rabarbar. Ten błyskawicznie zostaje wciągnięty za mur. Chwilę później dzieci zostają przyłapane przez policję. Widać, jak jeden z granatowych policjantów okłada chłopca miotłą. Inny bije drugie dziecko po plecach.

Jak zaznacza varsavianista, ujęcia pokazały tragizm sytuacji, ale wszystko działo się na tle anonimowego, gładkiego muru. Lokalizacja była więc zagadką. Wiadomo było jedynie, że to rejon jednej z Hal Mirowskich - wskazywały na to charakterystyczne elementy konstrukcji wyłaniającej się w tle. – Zbyt mały fragment, żeby na tej podstawie powiedzieć, gdzie dokładnie stał mur – zastrzega Walkowski.

Ale w kolejnych kadrach widać styk muru z kamienicą. Tam Walkowski dostrzegł charakterystyczny punkt. - To ujęcie jest bardzo istotne. Mur widoczny na pierwszym planie ustawiono pod kątem w stosunku do domu, który znajduje się w tle – zaznacza. I dodaje: - Ta informacja pozwoliła, żeby na zdjęciu lotniczym odszukać w rejonie Hali Mirowskiej miejsce, gdzie znajdujemy fragment muru, układający się dokładnie w taki sposób.

Kolejnym krokiem było przeniesienie tej informacji na plan miasta. – Ten mur stał na ulicy Zimnej, przy Ptasiej – mówi. I dodaje: - Przenosząc ten plan na współczesne zdjęcia satelitarne, przy odpowiednim przeskalowaniu, jesteśmy w stanie wskazać co do metra, gdzie stał operator i gdzie znajdowały się dzieci.

Dziś w tym miejscu też jest narożnik Ptasiej i Zimnej. Tyle, że nie ma tam śladu ani po murze, ani po kamienicy. Jest za to typowy dla okolic Hali Mirowskiej ruch i parkujące wszędzie samochody. Jedno bowiem się nie zmieniło - w okolicy wciąż handluje się jedzeniem.

 

 

 

Szyld i cień

W pierwszym przypadku wiadomo było, w jakiej okolicy powstało nagranie. Archiwalny materiał miał jednak wiele kadrów, których lokalizacja nie była tak oczywista. Na jednym z nich jest budynek. Przed nim - grupa ludzi. Ulicą toczy się wóz. Uwagę przyciąga jedynie szyld z nazwiskiem "R. Frydman".

Pomogła... książka telefoniczna. - Pomyślałem, że jeśli to był sklep, może będzie odnotowany w książce telefonicznej z czasu okupacji - mówi Walkowski. Sięgnął po spis numerów Dystryktu Warszawskiego z 1942 roku. – Na stronie 50. mamy trzy takie nazwiska – oznajmia. Przy każdym z nich jest też adres!

Pierwszą z tych osób można było odrzucić. Jej imiona nie rozpoczynały się od litery "r". Tym sposobem zyskał dwie potencjalne lokalizacje: Pańska 49 i Nalewki 35 - obie na terenie getta. Oba adresy Walkowski odnalazł na dawnym planie miasta. – Konieczne było wyznaczenie osi ulic i zaznaczenie położenia domów o numerach 49 i 35 – wyjaśnia.

To z kolei trzeba było połączyć z tym, co znalazło się w kadrze. Walkowski przyjrzał się, w jaki sposób pada światło. Kluczowy okazał się cień na fasadzie . - Gdybyśmy ułożyli to zdjęcie zgodnie z osią ulicy Nalewki to ten cień powstałby tylko, jeśli słońce padałoby od północy - zauważa.

A więc Pańska! Porównał zdjęcia z planem i... – Jeśli zdjęcie ułożymy zgodnie z osią ulicy Pańskiej, to cień mógł powstać, gdy słońce świeciło z zachodu – wyjaśnia Walkowski.

To ostatecznie potwierdziło, że nagranie powstało przy Pańskiej 49. Innych dowodów nie ma - ten adres to dziś parking przed biurowcem przy rondzie ONZ. Na tym rogu nie zachował się żaden fragment dawnej zabudowy; żaden punkt odniesienia.

Ale jak trafić dokładnie tam, gdzie stał Alfons Ziółkowski? – Ważne, by adresy budynków zaznaczyć na przedwojennym planie miasta, następnie wyznaczamy osie pobliskich ulic. Później te same osie wykreślamy na zdjęciu lotniczym z 1941 roku – opisuje varsavianista.

Dzięki temu, przeskalowane działki z planu można nałożyć na zdjęcie lotnicze Luftwaffe z 1941 roku. Widać wtedy, gdzie dokładnie stała kamienica z kadru. – Zaznaczamy to miejsce – mówi Walkowski.

Następnym krokiem jest konfrontacja z dzisiejszym planem miasta. W tym przypadku osie przedwojennych ulic pokrywają się z ich obecnym przebiegiem. – Plan z zaznaczonym adresem przenosimy i przeskalowujemy – opisuje. Gdy w programie graficznym usunięte zostaną zbędne warstwy ze starego planu, pozostanie wyłącznie zaznaczony punkt...

 

"Jedni byli pędzeni do getta, my byliśmy wypędzani"

W filmie Bednarskiego materiał archiwalny został skonfrontowany ze współczesnymi zdjęciami stolicy. Uzupełniają go opowieści osób, które były naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Jedną z nich jest właśnie Walkowski. - Mieszkaliśmy przy ulicy Żelaznej 91, gdzie tworzono getto. Byliśmy jednymi z dziesiątek tysięcy ludzi, którzy musieli opuszczać swoje mieszkania. Jedni byli pędzeni do getta, a my byliśmy wypędzani z tego miejsca - wspomina w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Miał wtedy cztery lata. - Pamiętam doskonale moment, jak na furze wypełnionej dobytkiem jedziemy przez most Kierbedzia. Pamiętam to dokładnie, bo most charakteryzował się kratownicą w konstrukcji. Ta konstrukcja przed moimi oczami ciągle istnieje jak żywa - mówi.

- Później jest luka i adres docelowy: Brzeska 5, mieszkanie 110, piąte piętro. Mała klitka bez dostępu do wody, do czegokolwiek. W domu była nas czwórka dzieci. Tata mógł tylko zajmować się szmuglem, było bardzo ciężko. Na wychowanie wziął mnie brat ojca, któremu się lepiej powodziło. Mieszkał na Poznańskiej - dodaje Walkowski.

Jak zaznacza, ma w pamięci kilka sytuacji z tamtego okresu, które dopiero po latach układają się w logiczny ciąg zdarzeń. - Pamiętam taką scenę: szedłem z moją ciotką, ona miała południowe rysy, więc jako jej "syn" miałem stanowić pewien dowód aryjskości jej pochodzenia, to było wówczas bardzo ważne. Szedłem z nią ulicą Poznańską od Nowogrodzkiej do Alej Jerozolimskich. I pamiętam tę przestrzeń perspektywy, zamykającą się kłębiącym się dymem. Nie wiedziałem co to jest - a to było właśnie powstanie w getcie...

Film "Warszawa: Miasto Podzielone" będzie miał premierę 11 maja podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.


Klaudia Kamieniarz
zdjęcia: Mateusz Szmelter

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • omnnrn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 09:13 ~omnnrn

  Warszawa była ciekawa, piękna. Jak tu lubić Niemców skoro tak łatwo uwierzyli Hitlerowi i dopuscili się takiej apokalipsy. Wybili polską inteligencję, zniszczyli polski miasta i miasteczka, cenne zabytki i piękne dzieła. Barbarzyńcy.

 • Pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 18:52 ~Pytam

  2 miliony Polaków wsadzono do wagonów i wywieziono na Syberię. Czy jest choć jeden Polak uratowany przez Żydów?

 • Sumienie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 18:29 ~Sumienie


  Polak~Polak

  Prowadzona od kilkudziesięciu lat na całym świecie kampania przerzucania odpowiedzialności za zagładę z Niemiec na Polskę przekracza kolejne czerwone linie. Najpierw była nowela Leona Urisa Exodus i jego powieść Miła 18, sztuka Arthura Millera Incydent w Vichy, gdzie po raz pierwszy była mowa o „polskich obozach śmierci” oraz powieść Williama Styrona Wybór Zofii, przedstawiająca Polaka profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego jako twórcę planu zagłady Żydów.
  Oświęcim w naszyjniku z pereł~Oświęcim w naszyjniku z pereł

  Niejako z obowiązku obejrzałem kiedyś film " Wybór Zofii" Z Meryl Streep w roli tytułowej. Wyznam, że gorszej szmiry ze świecą szukać, ale Meryl Streep zrobiła na tym karierę i została międzynarodową gwiazdą na długie lata.

  Zachodowi, a już szczególnie USA, można wcisnąć każdą ciemnotę, nawet zupełnie kłócącą się z prawdą i zdrowym rozsądkiem. Nawet kulturalny wydawałoby się, Barack Obama, kiedyś palnął w przemówieniu, że jego wujek " Wyzwalał " obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. No i jak ja nie mam dostawać piany na ustach, jak jakaś amerykańska siksa dziennikarka, szczerze radzi Polakom, żeby przestali się wypierać dokonania Holocaustu na Żydach ? " Lepiej się raz przyznać i mieć czyste sumienie ", pisze ta gwiazda żurnalistyki.

 • Shoah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 18:10 ~Shoah

  O ile mnie pamięć nie myli, pierwszy w kolejce do obwiniania Polaków o zagładę Żydów był francuski film niejakiego Claude Lanzmanna, pod tytułem " Shoah ".Oglądałem to arcydzieło w latach siedemdziesiątych, puszczone w godzinach nocnych, żeby nie wywołać rozruchów w Polsce. Takiego steku kłamstw, pomówień i fałszywych oskarżeń nie widziałem i myślałem, że nigdy nie zobaczę, ale widzę, że się łudziłem. Żydowskie lobby wyciągające odszkodowania od niewinnych, dalej prężnie działa wspomagane przez rodzimych oszczerców.

 • Oświęcim w naszyjniku z pereł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 17:54 ~Oświęcim…

  Polak~Polak

  Prowadzona od kilkudziesięciu lat na całym świecie kampania przerzucania odpowiedzialności za zagładę z Niemiec na Polskę przekracza kolejne czerwone linie. Najpierw była nowela Leona Urisa Exodus i jego powieść Miła 18, sztuka Arthura Millera Incydent w Vichy, gdzie po raz pierwszy była mowa o „polskich obozach śmierci” oraz powieść Williama Styrona Wybór Zofii, przedstawiająca Polaka profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego jako twórcę planu zagłady Żydów.

  Niejako z obowiązku obejrzałem kiedyś film " Wybór Zofii" Z Meryl Streep w roli tytułowej. Wyznam, że gorszej szmiry ze świecą szukać, ale Meryl Streep zrobiła na tym karierę i została międzynarodową gwiazdą na długie lata.

 • Perfekcjoniści

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 13:56 ~Perfekcjoniści

  lebensraum~lebensraum

  Wszędzie teraz jest trąbienie o męczeństwie Żydów, pokazuje się filmy ukazujące ich cierpienie, opowiadania ich z czasów dzieciństwa o martyrologii. To wszystko prawda. Tylko dlaczego w tym wszystkim sprytnie pomijany jest fakt, że to Niemcy zgotowali im i innym ludziom ten los? Pokazuje się ginących Żydów, a nie pokazuje się ich morderców. A to nie byli kosmici i naziści, to byli zwykli Niemcy, robiący te okrutne rzeczy świadomie.

  To byli zwykli niemieccy żołnierze, tylko, że świetnie wyszkoleni w swoim rzemiośle. Dotąd niemieccy wojskowi uważani są na świecie za wzór perfekcyjnego żołnierza.

 • abrakadabra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 13:48 ~abrakadabra

  Jakub~Jakub

  Kwiatami witali Sowietów, którzy zabili 500 tys. Polaków.

  tzw. "sowieci" przedstawiali wtedy całemu światu świetlaną przyszłość, pytanie tylko jak się nazywają "sowieci" obecnie ?

 • Jakub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 13:03 ~Jakub

  Kwiatami witali Sowietów, którzy zabili 500 tys. Polaków.

 • Zima 1944

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 12:42 ~Zima 1944

  Węgier~Węgier

  Ostatecznie w 1943 Niemcy wywieźli osoby uwięzione w gettach do obozów zagłady i tam zamordowali.  W 1944, kiedy wojna już się kończyła i Niemcy wycofywali się z Polski, gnali przed sobą w środku zimy wyniszczonych więźniów w drelichach, których nie zdążyli zabić w obozach koncentracyjnych. To w większości byli Polacy, wywiezieni z Warszawy po Powstaniu. Prawie nikt z nich nie wrócił.

 • Bez ojca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 12:36 ~Bez ojca


  Stanisław~Stanisław

  Polski rząd od samego początku informował opinię publiczną na świecie o represjach wobec Żydów oraz zbrodniach na nich dokonywanych. Opierając się na meldunkach wywiadowczych sporządzonych przez polskie organizacje podziemne działające na terenie okupowanej Polski.


  Cywilizowani~Cywilizowani

  My sobie informowaliśmy opinię światową, ( Raport Jana Karskiego ), a zachodnie czynniki palcem nie kiwnęły, żeby wesprzeć Polaków w niesieniu pomocy prześladowanym Żydom. Podobno takie okrucieństwo ze strony " Cywilizowanych " Niemców nie mieściło im się w głowie.

  Mojemu ojcu też nie mieściło się w głowie, że Niemcy, " Naród Goethego " mogą się tak zachowywać w pobitym kraju. Dobrze znał niemiecki i kiedy po Powstaniu Warszawskim były łapanki na ludność cywilną Warszawy, to nie uciekał. Efekt był taki, że wychowywałem się bez ojca.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »