Informacje

20.12.2010 19:20 Z DZIELNICY DO DZIELNICY

(Nie)uzasadnione przeprowadzki burmistrzów

SERWISY:

 

Z Pragi do Wilanowa, z Wilanowa na Bielany, z Żoliborza do Ursusa i znów z Pragi, tym razem do Wawra - po wyborach Platforma przenosi burmistrzów z dzielnic. Z tych, w których się sprawdzili do tych, których nie znają. Powód? - Chcemy wzmocnić samorząd - przekonują politycy PO.

Janusz Warakomski z Żoliborza trafił do Ursusa, Jolanta Koczorowska z Pragi Północ będzie rządziła Wawrem, a burmistrz Wilanowa Rafał Miastowski został przeniesiony na Bielany. To tylko niektóre zmiany jakie wprowadziła we władzach dzielnic Platforma Obywatelska.

Lepsze wrogiem dobrego

Powody "migracji" burmistrzów próbował to ustalić Igor Sokołowski. - Dlaczego przenosicie państwo ludzi, których dobrze ocenili wyborcy? – pytał polityka PO w studiu "Miejskiego Reportera".

- Dzieje się tak dlatego, że w różnych dzielnicach wyborcy różnie oceniali to, jak było tam rządzone. W niektórych przypadkach ci burmistrzowie są przesuwani aby wzmocnić dzielnice - wyjaśniał szef klubu PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski.

- To wytłumaczmy, dlaczego został przeniesiony Janusz Warakomski z Żoliborza do Ursusa. Jakie umiejętności burmistrza chcecie wykorzystać w Ursusie? W czym się sprawdził? - dopytywał Igor Sokołowski.

- Na to pytanie szczegółowo nie jestem w stanie odpowiedzieć - przyznał Szostakowski.

"Była drogeria, będzie monopolowy"

Mało zrozumienia dla działań PO wykazywał radny PiS-u Maciej Wąsik. - Nie bardzo rozumiem skąd w PO tak duże roszady kadrowe. Wydaje mi się, że być może PO koryguje ustawienie burmistrzów, aby osiągnąć lepsze wykonanie budżetu - zastanawiał się Wąsik.

Andrzej Golimont z SLD podszedł do zmian w zarządach dzielnic z humorem. - Przenosiny burmistrzów kojarzą mi się ze skeczem z kabaretu Zenona Laskowika: panie to tu teraz zrobimy warzywny, a tam gdzie drogeria będzie monopolowy - podsumowuje ruchy kadrowe Golimont.

Niepotrzebni liderzy

Co zrobić, aby mieszkańcy mieli wpływ na to, kto będzie burmistrzem w ich dzielnicy? - Może powinniśmy wybierać burmistrzów bezpośrednio, tak samo jak prezydenta? - pytał współtwórcę reformy samorządowej Jerzego Stępnia Igor Sokołowski.

- Samorząd polega na tym, że tworzymy radę w dzielnicy,  która uchwala budżet i wybiera zarząd. Gdybyśmy wprowadzili wybory bezpośrednie, wykreowalibyśmy kolejnych liderów politycznych. Należy pamiętać że Warszwa jest całością i ma już przywódcę, jakim jest prezydent - wyjaśniał prof. Jerzy Stępień.

 

ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • BSt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2012 21:39 ~BSt

  BST~BST

  Pan Warakomski, który ponoć jest prawnikiem, na krótko przed zmianą stołków próbował mi mydlić oczy, że toczy sie postępowanie w sprawie wydanej w 1994 r. nielegalnej decyzji urzędu żoliborskiego i jednocześnie domagał sie oddalenia skargi na bezczynność Prezydenta m.st. Warszawy, który 17 lat uchylał się od rozpatrzenia mojego odwołania od tej decyzji. Nie muszą chyba wyjaśniać, że żadnego postępowania nie było, bo p.Warakomski nie miał tu nic do roboty - odwołanie załatwia organ II instancji, odpowiedzi na skargę dot. bezczynności Prezydenta też winien udzielić Prezydent, nie burmistrz. Pan Warakomski domagał się oddalenia skargi, gdyż twierdził, że odwołanie stało się bezprzedmiotowe. W takiej sytuacji prawo wymaga umorzenia postępowania, ale burmistrz Warakomski usiłował nie dopuscić do legalnego zakończenia postępowania, bo decyzja była ewidentnie lewa i mimo, że nigdy nie stała się prawomocna, została wykonana.

  Dodam, że wydano w końcu decyzję o umorzeniu postępowania odwoławczego i właśnie czekam na rozpatrzenie mojego wniosku o stwierdzenie jej nieważności, bo ustawa gwarantuje nam postępowanie 2-instancyjne i prawo do odwołania się od decyzji, której jesteśmy adresatami. No a potem za przekrętaski będzie sie musiał zabrać prokurator. Jeśli p. Warakomski bedzie tak przestrzegał prawo jak czynił to na Żoliborzu, to wstyd i wyrazy współczucia.

 • BST

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2012 16:16 ~BST

  Pan Warakomski, który ponoć jest prawnikiem, na krótko przed zmianą stołków próbował mi mydlić oczy, że toczy sie postępowanie w sprawie wydanej w 1994 r. nielegalnej decyzji urzędu żoliborskiego i jednocześnie domagał sie oddalenia skargi na bezczynność Prezydenta m.st. Warszawy, który 17 lat uchylał się od rozpatrzenia mojego odwołania od tej decyzji. Nie muszą chyba wyjaśniać, że żadnego postępowania nie było, bo p.Warakomski nie miał tu nic do roboty - odwołanie załatwia organ II instancji, odpowiedzi na skargę dot. bezczynności Prezydenta też winien udzielić Prezydent, nie burmistrz. Pan Warakomski domagał się oddalenia skargi, gdyż twierdził, że odwołanie stało się bezprzedmiotowe. W takiej sytuacji prawo wymaga umorzenia postępowania, ale burmistrz Warakomski usiłował nie dopuscić do legalnego zakończenia postępowania, bo decyzja była ewidentnie lewa i mimo, że nigdy nie stała się prawomocna, została wykonana.

 • cowboy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2011 14:42 ~cowboy

  Wawer nie ma żadnego szczęścia do władz samorządowych. Nie było tu do tej pory żadnego gospodarza, żadnego menadżera - są ludzie, którym sam fakt posiadania fotela pod d... wystarczy, zwłaszcza że nie sposób ich z tego fotela wysadzić. Tak im się te d... do foteli przyklajają. Ale jest takie stare powiedzenie, że nie ma konia, którego by się nie udało ujeździć i nie ma jeźdźca, którego nie da się wysadzić z siodła...

  A co z kulturą w Wawrze? Czy ktoś tu w samorządzie zna to słowo? Czy ktoś chce, zeby tu były kina, teatry... czy wystarczy że będą kolejne sklepy z gorzałką???

 • Wander

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2011 20:43 ~Wander

  Czym zasłużył się Jacek Duchnowski w Wawrze czy tym,że w ramach konkursu rozdał mieszkania komunalne bogatym, a może nawet swoim. Mieszkańcy podejrzewają
  przekręt i ja również, bo od dwóch lat walczę z tymi urzędasami.Wawer jest brudny,zaniedbany urzędnicy niekompetentni, nie respektują uchwał. Wawer to jeszcze komuna, urzędnik jest najważniejszy i zawsze ma racje.Właśnie takich ludzi nagradzamy, tacy bronią stołka bo to lekki stołek. A w ogóle, gdzie honor skoro Duchnowski z burmistrza poszedł na zastępce, gdzie się podziała jego duma, no właśnie, kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Więc od kogo mamy żądać honoru, od tłumoków.

 • OchAdamek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2011 11:10 ~OchAdamek

  Banda obiboków, partaczy, brak kompetencji to atuty na nowych miejscach - starych włodarzy PO z ubiegłej kadencji samorządowej . Zmieniają stołki pierdzi stołki a jak byli głupolami tak nadal są nimi.

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 09:06 ~antek

  jedynym powodem przenosin Koczorowskiej (nauczycielka z wykształcenia) i Buczyńskiego (kelner dyplomowany) do Wawra i Wilanowa jest to, żeby mieli bliżej do pracy - ona z Radiówka, on z Konstancina. A Warakomskiego do Ursusa przeniesiono za karę. Kierzkowska wróciła do swojej poprzedniej dzielnicy, bo jest tylko od gaszenia pożarów,nie zdziwie sie, jak za chwilę wyląduje na Pradze Północ. pozostałe zmiany to kosmetyka - jak któryś skłócił się lub nie sprawdził w dotychczasowej dzielnicy -przykład Bugla - to trzeba go przenieść na nowy stołek, żeby sobie porządził w nowym miejscu z czystą kartą. Przygotowanie tych wszystkich ludzi do pracy w samorządzie, jest takie samo, jak każdego innego człowieka złapanego na ulicy.

 • bartekiza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2010 20:56 ~bartekiza

  Jak słucham takich wypowiedzi jakie padają z ust wszystkich polityków to mi ręce opadają.Panie Szostakowski nie bójmy się powiedzieć prawdy- nieważne czym się będzie zajmował pan Warakomski i pan Duchnowski w Ursusie najważniejsze jest to aby Platforma była blisko MICHY. Stwierdzenie dotyczące michy tyczy się również PiS-u.
  Przysyłacie co cztery lata do urzędów dzielnicowych spadochroniarzy którzy na dodatek nie pozbyli się spadochronu ( bo im nie wolno) bo pani HGW musi w jakiś sposób pociągać za sznureczki-niczym w teatrzyku marionetkowym.
  Nie jest ważne jacy to są ludzie, czy są to specjaliści, najważniejsze że to są ludzie z platformy. Wasze gierki personalne świadczą o tym jak traktujecie koła dzielnicowe PO.
  To radni z dzielnicy powinni wybierać ludzi na vice-burmistrzów i powinni to być mieszkańcy danej dzielnicy.
  Mam nadzieję że za kolejne cztery lata
  ludzie w jeszcze większym stopniu zagłosują na ludzi bezpartyjnych.
  Ludzie czują się oszukani. Czy nie jest wielkim oszustwem wasze hasło wyborcze cyt. "Z dala od polityki"

 • / oszukany pl /

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2010 19:21 ~/ oszukany pl /

  No to WAWER ma kolejnego pseudo fachowca spadochroniarza.HURA!!!!!.
  Zupełnie ja za komuny,przywozimy Paniusię w teczce.Może być kiepska,ale jest nasza.A kto to jest ta p.Koczorowska.Musi być super fachura ,że z Pragi ląduje w Wawrze.
  Mieliśmy już w ubiegłej kadencji super nieudacznika Jacusia.Chłopina tak mocno się namęczył przez te 4 lata,że aż poszedł sobie odpocząć.
  Nowa Rado-Co masz na ten temat do powiedzenia? Nie wstyd Wam!!!!
  Czy wśród WAS nie ma ludzi odważnych, kompetentnych i zdolnych pokierować Dzielnicą.Po co my mieszkańcy głosujemy.Przecież z naszymi głosami zupełnie się nie liczycie.
  Było to moje i mojej rodziny - ostatnie głosowanie na PO.
  Czuję się rozgoryczony i oszukany.

 • głosik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2010 15:01 ~głosik

  Sugeruję, aby burmistrzami i ich zastępcami w dzielnicach Warszawy zostawały z automatu osoby, które w wyborach samorządowych otrzymały najwięcej głosów wyborców. Wydaje się to być najbardziej czytelna z możliwych form obsadzania tych stanowisk.

 • mar....

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2010 14:26 ~mar....

  Mam nadzieję że burmistrz Artur Buczyński został na pradze północ, Super facet i wiele zrobił dla pragi a szczególnie dla starej pragi:) i życze wszytskim takiego burmistrza, ale u nas najbardziej On jest potrzebny:P

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »