Informacje

19.09.2017 11:18 TAKIN BENEK

Nietypowy celebryta w zoo.
"W Europie jest ich tylko 20"

SERWISY:

Jest reliktem epoki przedlodowcowej i miejskim celebrytą - Benek to takin syczuański, który mieszka w warszawskim ogrodzie zoologicznym. To właśnie o nim jest kolejny odcinek nowej serii "ZOObacz co w Warszawskim ZOO".

O zwierzętach opowiada dyrektor ogrodu Andrzej Kruszewicz. W poprzednich filmach mogliśmy poznać między innymi słonicę, która zabiła, i goryla, który nienawidzi blondynek. Tym razem na tapetę trafił bardzo rzadki okaz.

W Europie mieszka tylko 20 takinów syczuańskich. - Jest to zwierzę absolutnie niezwykłe. Zamieszkuje strefę pomiędzy gęstymi zaroślami bambusowymi a łąkami. Pasie się nocą i wtedy jest najbardziej aktywny - tłumaczy Kruszewicz.

"Udało się go ucywilizować"

Warszawski takin ma na imię Benek. Takie imię nadano mu w Rotterdamie, skąd trafił do stołecznego zoo. Wcześniej słynął z tego, że nikt nie mógł wejść na jego wybieg. Dopiero po przeprowadzce udało się go ucywilizować.

- Teraz mieszka na wybiegu razem z goralami, które jakby im się dokładniej przyjrzeć i spróbować do czegoś dopasować, to wyglądają tak jak mieszaniec sarny i wilka. Mieszkają w wyższej strefie w górach niż takiny - mówi dyrektor.

Takiny można spotkać między innymi w górach, w Himalajach. Zamieszkują bardzo specyficzne, gęste zarośla.  - Próbowałem tropić je w zaroślach. Zanurkowałem wzdłuż strumyku, bo wiedziałem, że tam były tropy. Wycofałem się jednak bardzo szybko, bo oblazły mnie i pijawki, i kleszcze - opowiadał Andrzej Kruszewicz. I dodał, że to oznacza, że takin nie ma łatwego życia.

Przez to, że mieszka w zaroślach bambusowych, jest też słabo zbadanym zwierzęciem - Takin jest bardzo trudny do zbadania w naturze. W Bhutanie jest grupa specjalnie utrzymywanych takinów. One są dobrem narodowym i opiekę nad nimi sprawuje państwo, a właściwie król ze swoimi poddanymi - podkreśla Kruszewicz.

Czeka na samicę

Benek, który mieszka w stołecznym zoo, jest kawalerem. - Czeka na samicę. Już się dla niego urodziła i dorasta. Mamy tylko dylemat, czy taka młoda samica przy tak potężnym samcu mogłaby być razem - podsumował.

Zobacz pozostałe odcinki:

md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »