Informacje

01.08.2018 06:34 "POLSKA I ŚWIAT"

"Niestety wygląda to tak, jak wygląda, czyli naprawdę marnie"

SERWISY:

Kandydaci na prezydenta Warszawy mówią zgodnie - pomożemy sportowcom. Ale gdy z ogółu przechodzimy do szczegółu - okazuje się, że albo nie znają, albo niewiele wiedzą o problemach sportowych obiektów w stolicy. Materiał programu "Polska i Świat".

- Sport wyczynowy w Warszawie leży martwym bykiem - komentuje Maciej Petruczenko dziennikarz "Przeglądu Sportowego".

Zniszczone, zrujnowane, opuszczone. Tak wygląda część obiektów sportowych stolicy.

Stadion kolarski

Niszczejący stadion kolarski na Pradze Południe. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale jeszcze w latach 80-tych odbywały się w tym miejscu mistrzostwa Polski.

Nowe Dynasy na Pradze były chlubą Warszawy, teraz to powód do wstydu. Ale żeby pomóc temu miejscu, warto wiedzieć, gdzie ono jest...

Reporter TVN 24 zapytał o to kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy - Rafała Trzaskowskiego.

- Nie wiem - odpowiedział.

- Podskarbińska? - podpowiedział reporter.

- I? - zapytał Trzaskowski.

- Wie pan w ogóle, jak wygląda ten stadion? - padło kolejne pytanie.

- Nie, nie kojarzę tego stadionu... - odparł Trzaskowski.

Niszczejąca Skra

Za to tę halę i stadion Skry Warszawa kojarzą praktycznie wszyscy. Klub o prawie stuletniej tradycji stał się symbolem problemów stołecznego sportu. Dlaczego?

- Po pierwsze chciałbym pozdrowić panią Hannę Gronkiewicz-Waltz, bo nie ma okazji się spotkać i o tym porozmawiać - mówi prezes Skry Krzysztof Kaliszewski.

O stadionie z władzami Skry za to rozmawiała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. Jej zdaniem za fatalne warunki treningowe odpowiadają władze klubu.

- Tam rzeczywiście nie ma życia sportowego, tam jest wszystko poza sportem - twierdzi wiceprezydent.

"Nie każdy interesuje się rugby"

Wszyscy kandydaci na prezydenta stolicy zgodnie twierdzą, że po wyborach pomogą sportowcom Skry. Ale co wiedzą na temat rugbystów tej drużyny? Na przykład, w której grają lidze?

- Skra ma drużynę w rugby? Chyba nie ma drużyny w rugby... – waha się Jan Śpiewak kandydat porozumienia Wygra Warszawa.

- Nie wiem, akurat rugby się nie interesuje, pan mi powie - mówi wprost Rafał Trzaskowski.

- Wiem, że mamy co najmniej dwa zespoły rugby w Warszawie i jeden gra w pierwszej lidze - odpowiada Patryk Jaki.

Rafał Trzaskowski próbuje wyjść z twarzą, mówi: - Nie każdy interesuje się rugby, to się zdarza.

Hala Gwardii

Klub Gwardia Warszawa miał między innymi sekcję boksu i piłki nożnej, ale także żużla. Ostatnie zawody w speedwayu rozegrano tu piętnaście lat temu. Dlaczego w Warszawie nie ma żużla, a stadion kolarski niszczeje? Władze stolicy w osobie wiceprezydent Kaznowskiej odpowiadają pytaniem: - Należy sobie zadać pytanie, czy Warszawa musi być najlepsza we wszystkim i czy musi mieć obiekty do wszystkich dyscyplin?

Kandydatom na prezydenta miasta problem Gwardii jest znany. - Klub jest pod kuratelą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i dopóki nie będzie tu współpracy z rządem, to ciężko będzie cokolwiek osiągnąć – twierdzi Jan Śpiewak.

- To jest pytanie do ministra spraw wewnętrznych, czy byłby gotów na odbudowę tego sportu właśnie w tym miejscu, bo to byłoby najlepsze miejsce na powrót żużla - mówi z kolei Rafał Trzaskowski.

"Skandal"

Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego" komentuje bez ogródek: - To skandal. Gdyby w Stanach Zjednoczonych CIA wprowadziło się na jakieś ważne boisko baseballowe w stolicy, to wszyscy by się w głowę popukali. Gwardię zabrano sportowi! - mówi.

Renata Kaznowska przyznaje całkiem szczerze: - No niestety wygląda to tak, jak wygląda, czyli naprawdę marnie.

Stołeczni działacze sportowi mają jedną prośbę do przyszłego prezydenta Warszawy, niezależnie od tego który kandydat nim zostanie.

- Przywróćcie nam normalność panowie, jeśli oczywiście zostaniecie włodarzami tego miasta - apeluje Krzysztof Kaliszewski.

- Normalność to znaczy? - dopytuje reporter.

- Normalne warunki treningowe, jak na dzisiejsze czasy przystało, dobra szatnia, ciepła woda... – kończy Kaliszewski.

Igor Sokołowski, TVN24

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Retro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 13:36 ~Retro

  Wiemy o tym Ty ja i jeszcze kilka osob.

  Dla władz Warszawy jest super jest super wiec o co Ci chodzi?

 • Retro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 13:33 ~Retro

  Dokładnie!

  Deweloper juz ma projekt osiedla :D

 • jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 13:10 ~jack

  Najlepiej utopić w stadion Legii, z którego i tak nic ani miasto ani większość ludzi nic niema

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 19:20 ~Piękny Roman

  asdasdasd~asdasdasd

  Remont Skry jest trochę bez sensu tym bardziej że w Pruszkowie jest najnowocześniejszy w Europie tor kolarski.
  Nawet Norwedzy, mistrzostwa Norwegii organizowali w Pruszkowie...

  I myślisz, że rodzice będą latać z dziećmi do Pruszkowa na treningi?
  Dla takich ludzi są właśnie obiekty jak Orzeł, zlokalizowane w DOGODNYM miejscu, z dobrym dojazdem.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 19:18 ~Piękny Roman

  "Renata Kaznowska przyznaje całkiem szczerze: - No niestety wygląda to tak, jak wygląda, czyli naprawdę marnie."

  Jak niby ma wyglądać skoro nie było bieżącej obsługi?
  Przecież te obiekty nie rozsypały się w rok czy dwa, to proces DŁUGOTRWAŁY i wszyscy rozsądnie myślący wiedzą o co chodzi ;)
  Najpierw trzeba doprowadzić do ruiny, aby potem łatwiej publika (czyt. lemingi) zgodziły się na zaoranie, ta garstka co broni to tylko garstka i tłuszcza ich zagłuszy.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 19:15 ~Piękny Roman

  I kandydaci koncertowo się zaorali, pokazali ile wiedzą o mieście którym chcą rządzić oraz ile dla nich znaczą mieszkańcy.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 19:13 ~Piękny Roman

  sursum~sursum

  Hmm... Pomyślmy logicznie i ekonomicznie. Umiejscowienie tam tych obiektów jest obecnie niefunkcjonalne. Miejsca gdzie stoją te ruiny to są bardzo atrakcyjne działki. Niejeden developer wyłożyłby kilkaset milionów, żeby móc zbudować tam mieszkania czy biura. Moim zdaniem lepiej te tereny sprzedać komercyjnie. Porządny obiekt na miarę Skry wybudować nad Wisłą niedaleko centrum Olimpijskiego i jeszcze zostanie kilkaset milionów, które można zainwestować w miasto!

  Aha (ucieło w poprzednim poście), INWESTYCJA W MIASTO to również tereny rekreacyjne W ROŻNYCH REJONACH miasta, a nie zalanie wszystkiego betonem.

 • tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 16:27 ~tomasz


  mikkel~mikkel

  A potem przychodzą Mistrzostwa Świata, lub olimpiada i biadolenie jak to dostajemy od wszystkich... No ale skoro nawet stolica nie wspiera lokalnego sportu. Tak swoją drogą, Legia Warszawa to chyba jedyny ekstraklasowy zespół, który płaci miastu pieniądze (i to ciężkie!), cała reszta jeszcze od swoich miast dostaje. Jednym słowem, Warszawa, stolica anty-sportu, za to ilość metrów kwadratowych centrów handlowych na mieszkańca doskonała.
  Tomek~Tomek

  Legia płaci ciężkie pieniądze? Stadion kosztował 260 mln zł, a ile rocznie płaci Legia? Są rozbieżne opinie - albo 1,5 mln zł albo ok. 5. Ale nawet gdyby, to po ilu latach inwestycja w Legię się zwróci? Zwłaszcza, że stadion wymaga też wkładu na bieżąco? I kolejna sprawa - dlaczego mamy sponsorować sport wyczynowy? Jeszcze masowy - zrozumiem. Ale wyczynowy? Jeśli taki rzut młotem uprawia 30 osób w Polsce, to mamy ich sponsorować? A może to niech będzie normalny kontrakt - my cię sponsorujemy, ale jak zdobywasz nagrody, to się nimi dzielisz? Bo nagle okazuje się, że mamy sponsorować sportowców, oni zbierają śmietankę i kasę, a po kilku latach aktywnego sporu jeszcze liczą na "sportowe emerytury". A w imię czego?


  Niestety stadion kosztował prawie 500 mln zł. Reszta się zgadza. To był sponsoring prywatnej firmy przez miasto.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 16:26 ~wawa

  sursum~sursum

  Hmm... Pomyślmy logicznie i ekonomicznie. Umiejscowienie tam tych obiektów jest obecnie niefunkcjonalne. Miejsca gdzie stoją te ruiny to są bardzo atrakcyjne działki. Niejeden developer wyłożyłby kilkaset milionów, żeby móc zbudować tam mieszkania czy biura. Moim zdaniem lepiej te tereny sprzedać komercyjnie. Porządny obiekt na miarę Skry wybudować nad Wisłą niedaleko centrum Olimpijskiego i jeszcze zostanie kilkaset milionów, które można zainwestować w miasto!

  Akurat te obiekty sportowe, ale w nowej formie, powinny zostać na swoim miejscu. Pewni włodarze Skry wymyślili se, że tereny przehandlują, ale im nie wyszło. No, oczywiście dla dobra sportu.

 • kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 16:23 ~kibic

  Uparliście się kojarzyć klub Gwardia tylko z żużlem, piłkarzami i bokserami. A w klubie WKS Gwardia Warszawa w 60 letniej historii istniało kilkanaście sekcji sportowych, że wspomnę niektóre z nich: boks, gimnastyka, koszykówka, LA, PN, Judo, strzelectwo, żeglarstwo, zapasy, tekwondo, bieg na orientację, kolarstwo, szermierka, siatkówka, wioślarstwo, tenis ziemny, pływanie. Żużel to epizod sportowy w historii Gwardii. Zawodnicy Gwardii zdobyli dla swojego klubu 15 medali olimpijskich (w tym 6 złotych) ponad 60 medali MŚ i ME i ponad 1000 medali Mistrzostw Polski. To w tym klubie trenowali i zdobywali medale tacy sportowcy jak: rekordzistki świata Grażyna Rabsztyn czy Teresa Sukniewicz, Urszula Kielan, pięściarze Jerzy Kulej, Jerzy Rybicki czy Paweł i Grzegorz Skrzecz, orły Kazimierza Górskiego Ryszard Szymczak, Jerzy Kraska czy Władysław Żmuda, pierwszy medalista olimpijski polskich zapasów Tadeusz Trojanowski, judocy Adam Adamczyk, Andrzej Dziemianiuk czy Jarosław Lewak, strzelcy Andrzej Trajda, Grzegorz Orłowski czy Małgorzata Paćko, gimnastycy Jan Jankowicz, Aleksander Rokosa czy Łucja Chydzyńska,zapaśnicy Andrzej i Tadeusz Kudelscy, Henryk Mazur, Małgorzata Bassa, Ewelina Pruszko, Anna Udycz. To tylko ułamek zawodników, którzy zaznaczyli się w historii sportu polskiego, a wywodzili się z klubu Gwardia Warszawa.
  Ginie sport warszawski, ginie sport polski. Jak nie będzie klubów sportowych to nie będzie trenerów, nie będzie sportu, nie będzie medali na największych imprezach sportowych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »