Informacje

11.05.2017 14:40 "Później usłyszymy, że jest za późno"

Nieporęt, Konstancin i Ożarów
nie rezygnują z referendum

SERWISY:

Nieporęt w gotowości do referendum w sprawie metropolii warszawskiej. Mimo wycofania projektu ustawy przez Prawo i Sprawiedliwość, włodarze gminy chcą zapytać mieszkańców o zdanie. - Jaką mamy pewność, że PiS nie wróci z pomysłem na przykład w okresie letnim? - pyta wójt. Referendum nie zamierzają odwoływać także Konstancin-Jeziorna i Ożarów Mazowiecki.

Mieszkańcy odpowiedzą na jedno pytanie: "Czy jest Pan / Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Nieporęt?".

Jest ono - poza nazwą miejscowości oczywiście - dokładnie takie samo, jak to, na które przed kilkoma tygodniami odpowiadali mieszkańcy Legionowa. To celowy zabieg. Dzięki temu radni Nieporętu mieli pewność, że wojewoda mazowiecki nie unieważni uchwały referendalnej, jak zrobił w przypadku Warszawy czy Podkowy Leśnej, które zadały nieco inne pytania.

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Dzień wcześniej obowiązywać będzie standardowa cisza referendalna.

Jak mówi nam wójt Nieporętu, pierwsze wstępne i nieoficjalne wyniki powinny być znane już w niedzielę późnym wieczorem. Oficjalne - w poniedziałek rano.

Potem może być za późno

Po tym jak Prawo i Sprawiedliwość wycofało projekt "wielkiej Warszawy" z Sejmu, już pięć gmin (Grodzisk Mazowiecki, Błonie, Pruszków, Izabelin i Milanówek) zrezygnowało z zaplanowanych wcześniej referendów.

Wójt Mazur przyznaje, że głosowanie jest przeprowadzane na wszelki wypadek. - Przecież ciągle słyszymy informacje, że referendum dotyczącego oświaty nie może się odbyć, bo jak mówi rząd, już jest za późno. Więc wychodzimy z założenia, że chcemy to zrobić wcześniej - tłumaczy.

Mazur przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość potrafi przeprowadzać ustawy bardzo szybko - tzw. ścieżką poselską, która nie wymaga nawet szerszych konsultacji społecznych. - Jaką mamy gwarancję, że projekt nie wróci na przykład w okresie letnim? - pyta i podkreśla: - Referendum wymaga prawie dwumiesięcznego przygotowania, więc później mogłoby się okazać, że po prostu jest już po czasie.

Zagadkowa frekwencja

Zagadką pozostaje frekwencja, która w przypadku referendum ma kluczowe znaczenie. Aby wynik był wiążący, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. - W naszym przypadku to około 3,5 - 4 tys. osób, bo uprawnionych jest 14 tys. - informuje Mazur.

O tym, czy uda się zmobilizować odpowiednią liczbę i powtórzyć sukces z Legionowa nie chce przesądzać. - Mogę tylko za pośrednictwem mediów prosić i nawoływać do tego, żeby mieszkańcy poszli do urn - oświadcza nasz rozmówca.

Prywatnie nie ukrywa, że jest wielkim zwolennikiem referendum nie tylko w tym konkretnym przypadku, ale w ogóle jako idei. - Uważam, że ta metoda jest zdecydowanie za rzadko wykorzystywana - ocenia. - Udział w referendum to moim zdaniem nie tylko przywilej, ale i obowiązek - podsumowuje.

Następne Ożarów i Konstancin-Jeziorna

Na przeprowadzenie referendum zdecydowały się także Ożarów Mazowiecki i Konstancin-Jeziorna. Mieszkańcy tego ostatniego pójdą do urn już 28 maja.

- Nasza determinacja jest tym większa, że podobnie jak Nieporęt jesteśmy gminą rekreacyjną, a właściwe więcej, bo jesteśmy gminą uzdrowiskową. Ta próba ograniczenia naszej suwerenności i podmiotowości przypada na stulecie Konstancina i 120-lecie uzdrowiska. Jesteśmy zdeterminowani, żeby zrobić to referendum – mówił w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący tamtejszej rady Andrzej Cieślawski.

Z kolei burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz podkreślił, że Ożarów "nie może i nie chce" wycofać się z inicjatywy referendalnej. Ocenił, że projekt PiS w sprawie metropolii był bardzo słaby i bardzo polityczny. - Jesteśmy dziwnie spokojni albo dziwnie niespokojni, że kolejny projekt gdzieś tam w kuluarach sejmowych czy rządowych jest przygotowany - powiedział Kanclerz.

W podobnym tonie wypowiadał się w czwartek również wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. - Boimy się, również mieszkańcy obawiają się, że nocą któregoś razu pojawi się kolejna inicjatywa, która może wrócić w tej samej postaci, więc chcemy, żeby mieszkańcy w tych gminach, w których odbywają się referenda, jasno wyrazili swoje zdanie: czy chcą metropolii, w której Warszawa jest hegemonem - mówił.

Wielka Warszawa

Przypomnijmy, Nieporęt był jedną z 32 gmin, które według projektu Prawa i Sprawiedliwości miały być dołączone do Warszawy i tworzyć wielką jednostkę metropolitalną. Pomysł ten ujrzał światło dzienne w styczniu i szybko wzbudził kontrowersje. Krytyczne głosy padały głównie ze strony sejmowej opozycji i lokalnych włodarzy, którzy krytykowali rządzących za brak konsultacji.

Po wielu tygodniach debaty PiS wycofał się wycofał się z projektu, o czym poinformował poseł Jacek Sasin pod koniec kwietnia. Zastrzegł jednak, że prace zmierzające do powstania takiej metropolii nie powinny całkowicie ustać. - Uważamy, że ustawa jest potrzebna i w jakiejś przyszłości powinna zafunkcjonować - mówił.

Karolina Wiśniewska / PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Drapak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 18:01 ~Drapak

  kraczorkraczor

  Mam nadzieje że później ktoś zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za gospodarność.


  Hmm Może Sasin?
  Kto narobił tego całego zamieszania z metropolią bo chyba nie samorządy?

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 17:45 ~Toms

  iza~iza

  A KTO IM ZABRONI WYDAWAĆ PUBLICZNE PIENIĄDZE  A kto zabrania wydawać publiczne pieniądze na BOR do ochrony "szeregowego posła" z Żoliborza.

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 16:12 kraczor  iza~iza

  A KTO IM ZABRONI WYDAWAĆ PUBLICZNE PIENIĄDZE
  colejcolej


  publiczne pieniądze to idą na twoje 500+, te natomiast pieniądze stanowią o stanie demokracji gdzie wszyscy w referendach mogą wybrać, bo potem będzie za późno!!!.


  Ewa~Ewa


  Dokładnie !!!

  Bardzo dobra decyzja Wójta. Oby tylko jak najwięcej mieszkańców się zmobilizowało i poszło głosować. Dołączenie gminy do Warszawy to brak samodzielnych decyzji ważnych dla mieszkańców oraz m.in. podwyżki opłat.  bredzicie. a ludzie i tak zaglosuja jak donald doradzal. zostana w domu. zakład?

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 15:10 ~Ewa


  iza~iza

  A KTO IM ZABRONI WYDAWAĆ PUBLICZNE PIENIĄDZE
  colejcolej


  publiczne pieniądze to idą na twoje 500+, te natomiast pieniądze stanowią o stanie demokracji gdzie wszyscy w referendach mogą wybrać, bo potem będzie za późno!!!.
  Dokładnie !!!

  Bardzo dobra decyzja Wójta. Oby tylko jak najwięcej mieszkańców się zmobilizowało i poszło głosować. Dołączenie gminy do Warszawy to brak samodzielnych decyzji ważnych dla mieszkańców oraz m.in. podwyżki opłat.

 • colej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 13:37 colej

  iza~iza

  A KTO IM ZABRONI WYDAWAĆ PUBLICZNE PIENIĄDZE


  publiczne pieniądze to idą na twoje 500+, te natomiast pieniądze stanowią o stanie demokracji gdzie wszyscy w referendach mogą wybrać, bo potem będzie za późno!!!.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 12:14 SEBBAX

  Bravo!!! Pis poczeka az troche przycichnie i pod oslona nocy wprowadzi dodatkowy punt do obrad i go od razu przeglosuje... A rano notariusz podpisze... Tak trzymać !!!

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 11:32 ~iza

  A KTO IM ZABRONI WYDAWAĆ PUBLICZNE PIENIĄDZE

 • Bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 11:25 ~Bogdan

  Nie pięć, a sześć (może więcej?) gmin dało się podejść i wycofało się z referendów. Niestety do wymienionych dołączyło też Piaseczno.

 • Bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 11:23 ~Bogdan

  Brawo władze Nieporętu! Szkoda, że nie wszyscy dostrzegają to, co oczywiste.

 • strata kasy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 11:23 ~strata kasy

  Skoro Pan Mazur to taki zwolennik referendum to może powie ile w trakcie ostatnich kadencji ich przeprowadził.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »