Informacje

07.09.2013 22:00 czas na składanie wniosków

Niepełnosprawni mogą głosować w referendum korespondencyjnie

SERWISY:


Niepełnosprawni, uprawnieni do udziału w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy, do 22 września mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. A do 3 października pełnomocnika, który zagłosuje za nich.

Głosować korespondencyjnie mogą uprawnione do udziału w referendum osoby mające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to także osób z orzeczeniem organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także osób o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Otrzymają pakiet 7 dni przed referendum

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony w urzędzie dzielnicy - ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oświadczenie o wpisaniu tej osoby do rejestru wyborców w gminie, oznaczenie referendum, którego dotyczy, a także adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet referendalny (koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, instrukcja głosowania korespondencyjnego).

Do zgłoszenia należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W zgłoszeniu można też zażądać przesłania brajlowskiej nakładki na kartę do głosowania.

Pakiet referendalny uprawniona osoba otrzyma najpóźniej na siedem dni przed dniem referendum.

Alfabet Braille'a

Na składanie w urzędach dzielnic wniosków o dopisanie do spisu w wybranym, dostosowanym do potrzeb obwodzie głosowania, niepełnosprawni mają czas do 29 września. W tym celu muszą złożyć wniosek o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w obwodzie właściwym dla tego lokalu.

Informacja o lokalach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych zostanie podana najpóźniej w 30. dniu przed dniem referendum.

Także do 29 września należy zgłosić zamiar głosowania w lokalu komisji przy użyciu sporządzonej w alfabecie Braille'a nakładki na kartę do głosowania. W zgłoszeniu należy wskazać obwód głosowania właściwy dla miejsca zamieszkania.

Wraz z pomocnikiem

Osobie niepełnosprawnej - na jej prośbę - w głosowaniu w lokalu może pomagać inna osoba, w tym także niepełnoletnia.

Czas na złożenie w urzędzie dzielnicy wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania mija 3 października. Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby (chyba że drugą będzie osoba najbliższa, np. mąż, żona, matka itd.).

Akt pełnomocnictwa

Pełnomocnictwa udziela się przed upoważnionym pracownikiem urzędu dzielnicy. Akt pełnomocnictwa może być sporządzony w miejscu zamieszkania osoby uprawnionej do udziału w referendum, jeżeli zwróci się ona o to we wniosku o jego sporządzenie.

Udzielone pełnomocnictwo można cofnąć przez złożenie - najpóźniej na 2 dni przed dniem głosowania - stosownego oświadczenia w urzędzie dzielnicy lub doręczenie go właściwej obwodowej komisji do spraw referendum w dniu głosowania. Pełnomocnik udający się w dniu wyborów na głosowanie musi wziąć ze sobą akt pełnomocnictwa.

Osoby niepełnosprawne, które wcześniej zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego, nie mogą ustanowić swojego pełnomocnika.

Dopis do rejestru

Niepełnosprawni wyborcy mają prawo do otrzymania szczegółowych informacji nt. referendum. Są one przekazywane osobie niepełnosprawnej - na jej wniosek - telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej. We wniosku osoba niepełnosprawna podaje nazwisko, imię (imiona) oraz adres stałego zamieszkania.

Osoby, które nie są zameldowane w Warszawie, a chcą wziąć udział w referendum, muszą zadbać o dopisanie ich do rejestru wyborców. Z wnioskiem może wystąpić także osoba bez stałego zameldowania, przebywająca na terenie Warszawy. Urząd gminy miejsca stałego zameldowania - na podstawie otrzymanego zawiadomienia o dopisaniu do spisu wyborców - skreśli wyborcę ze sporządzonego przez siebie spisu wyborców.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

KTO MOŻE GŁOSOWAĆ W REFERENDUM:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »