Informacje

18.02.2015 17:18 problem dotyczy całego miasta

Nielegalne kable nie tylko pod Łazienkowskim. "Walczymy z tym od lat"

SERWISY:

Od dziesięciu lat Warszawa walczy z firmami, które pod osłoną nocy montują nielegalne okablowanie na mostach i drogach publicznych. - Wolą "na dziko" położyć kable, niż płacić za nie zarządcy drogi - skarżą się urzędnicy. Pod mostem Łazienkowskim, który spłonął w sobotę, także znajdowały się nielegalne kable.

Sobotni pożar mostu Łazienkowskiego spowodował utrudnienia nie tylko dla kierowców, ale także dla mieszkańców i instytucji, które zostały odcięte od internetu czy telefonów. Chodzi między innymi o  Ministerstwo Obrony Narodowej.

Pod mostem przechodzi wiele kabli teletechnicznych, które uległy uszkodzeniu. Jak poinformowała w środę "Rzeczpospolita", większość z nich była zamontowana nielegalnie.  - Pod mostem praktycznie nic nie było legalne - mówi tvnwarszawa.pl Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Problem w całym mieście

Most Łazienkowski to nie jedyne miejsce, gdzie kable montowano nielegalnie. Urzędnicy twierdzą, że problem ten dotyczy całego miasta. - Z tym zjawiskiem walczymy już od dziesięciu lat. Kładzenie kabli "na dziko" to generalny problem, dotyczy wszystkich dróg w Warszawie. Wiele spraw jest już w sądach - mówi Sobieraj.

Jak dodaje, chodzi o przewody telewizji kablowej, internetowe czy telekomunikacyjne. - Ustawę o drogach publicznych lekceważy wiele firm, które wolą nielegalnie położyć światłowody, niż za nie zapłacić zarządcy drogi. Są też przypadki, że informują nas o jednym, a kładą ich kilka - tłumaczy.

Koszt położenia kabla liczony jest w metrach kwadratowych zajętej powierzchni, a nie w metrach bieżących. Jeden metr kwadratowy kosztuje 200 złotych.

Kara za nielegalne ich położenie jest dziesięciokrotnie wyższa.

"Czyj to kabel? Nie wiemy"

Często informacja o nielegalnym okablowaniu wychodzi na jaw dopiero w momencie remontu. - Ktoś nas pyta, co to za kable, a my odpowiadamy, że nie wiemy i nawet nie wiemy, do kogo się z tym zgłosić - mówi Sobieraj.

Pożar mostu także pokazał samowolkę firm. - Niektóre światłowody włożone zostały do studzienek telekomunikacyjnych w nocy - mówi rzecznik.  Jak tłumaczy, kable wkładane są od spodu - pod mostem, dlatego nie zajmowane są żadne pasy jezdni. - Nie zajmuje to także całej nocy, więc ciężko kogoś złapać na gorącym uczynku - dodaje.

Odcinają, żeby poznać właściciela

Po pożarze pod mostem Łazienkowskim ZDM rozpoczął inwentaryzację okablowania. - Chcemy wiedzieć do kogo należy -  mówi Sobieraj.

Jedną z metod poznania właściciela jest także odłączenie kabli. - Wówczas firma się do nas zgłasza, z prośbą o odbudowanie łączy. My spisujemy protokół, a pozwolenie wydamy dopiero wtedy, kiedy uregulowany zostanie rachunek za korzystanie z pasa drogi bez zgody - tłumaczy Sobieraj.

Do ZDM sama zgłosiła się już duża firma, która chce zalegalizować wszystkie swoje światłowody. - To jedyna dobra strona pożaru - przyznaje rzecznik.

 

"Nie wierzę"

W środę o nielegalne okablowanie pytali ministra obrony narodowej dziennikarze. - Kable, które znajdowały się pod mostem, dzierżawiliśmy od państwowej firmy. Podpisaliśmy legalną umowę i nie wierzę, że państwowa firma działa nielegalnie - odpowiedział Tomasz Siemioniak. .

Pożar mostu

Do pożaru mostu Łazienkowskiego doszło w sobotę po południu. Nikomu nic się nie stało. Akcja straży pożarnej trwała około 12 godzin. Obecnie przeprawa wyłączona jest z ruchu. Miasto nie podaje dokładnie na jak długo. Prezydent miasta poinformowała w środę, że może to potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Na moście pracują eksperci, którzy ocenią stan konstrukcji.

Nagranie pożaru z drona:


su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • z910

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2015 14:11 ~z910

  myslisz ze Warszawa nie ograbia innych na przykład Radomia?wiekszosc kasy z ue idzie na stolice Macie hanke to będziecie mieć nowe tęcze meczety i muzea żydowskie..

 • OKI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 10:56 ~OKI

  Kable były montowane, ale nie ,,zaksięgowane"
  Takich miejsc jest więcej.

 • katbut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 22:24 ~katbut

  Gdyby Warszawa nie musiala placic janosik owego to moze byloby ja stac na profesjonalny monitoring i metalowe a nie drewniane szalunki...
  a tak to oddaje innym a sama ma dziadostwi

 • Sam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 21:12 ~Sam


  Anka~Anka

  A jaki internet jest panstwowy? Bo wszystkie to prywatne.
  lukdar~lukdar


  gdyby nie pewna firma to Ty nawet byś dostępu do 0202122 dzisiaj nie miała... z tego co mi wiadomo to okablowanie tej firmy (legalnie) również znajdowało się pod tym mostem

  Pewna firma? Panstwowa? Powiedziales co wiedziales czyli nic

 • milosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 21:04 ~milosz

  polecam sprawdzic kable JMDI , pracowalem w tej firmie i wszystkie ktore maja sa polozone nielegalnie!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 19:27 ~gość

  w32qdfwefd~w32qdfwefd

  awaria UP..C czyżby oni hmm chyba nie...  Nie Netia też nie.....
  ;)

 • nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 18:41 ~nemo


  vald~vald

  Jak mają się bujać z ludźmi, którzy mówią o "metrze kwadratowym kabla" to nic dziwnego, że wolą położyć na dziko i nie oszaleć.
  karol~karol

  ten kabel był kwadratowy wiec licza w metrach szesciennych  A jak jest sześć kabli spiętych do kupy to się liczy w sażeniach.

 • w32qdfwefd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 17:10 ~w32qdfwefd

  awaria UP..C czyżby oni hmm chyba nie...

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 16:47 ~Adam

  Z cyklu Polaczki byznesmeny. Więcej wolności dla przedsiębiorców!

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 16:36 ~Mirek

  Dlaczego nikt tego nie kontroluje? A gdyby tam ktoś położył kabel z prądem 110 kV i raziłoby pieszych to co? Jak to możliwe, że zarządca takiej infrastruktury nie ma nad tym żadnej kontroli, nie wie co tam leży! Potem okazuje się, że ktoś składuje deski, które się palą i niszczą most, ktoś inny ciągnie tam jakieś kable. Kto odpowiada za ten burdel?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »