Informacje

05.06.2015 06:32 Nadzór zlecił rozbiórkę

Nielegalna buda z alkoholem pod oknami ratusza

SERWISY:


200 metrów od głównego wejścia do siedziby prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz przy placu Bankowym straszy całodobowa buda z alkoholem. Na jej sąsiedztwo narzekają okoliczni mieszkańcy, a według nadzoru budowlanego stoi tam nielegalnie. Choć jest już decyzja o rozbiórce, właściciel nie składa broni.

Plac Bankowy - z okien stołecznego ratusza urzędnicy mogą patrzeć na Błękitny Wieżowiec czy pomnik prezydenta Stefana Starzyńskiego. W zasięgu wzroku są także niszczejący Pałac Błękitny przy Senatorskiej oraz stojąca tuż obok budka.

Punkt z alkoholem działa 24 godziny na dobę. Szczególnie popularny jest latem, w godzinach nocnych ustawiają się tam długie kolejki. Nierzadko później alkohol jest spożywany na tyłach Pałacu Błękitnego, w Ogrodzie Saskim, a nawet przy samej budce.

– Wokół porozrzucane są śmieci, butelki po piwie i po wódce. Nie przystoi to takiej lokalizacji – relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Urzędnicy przyznają, że sprawę znają. - Były skargi od mieszkańców, zgłaszali nam, że szczególnie po zmroku nie czują się w okolicach budki bezpiecznie - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Legalna czy nielegalna?

Alkohol jest sprzedawany tam od kilku lat (wcześniej działała w tym miejscu kwiaciarnia). Nie ma pewności, czy budka stoi zgodnie z prawem. – Właściciel posiada nasze zezwolenia na zajęcie pasa drogi. Z naszego punktu widzenia budka stoi legalnie – twierdzi Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich.

Inaczej sprawę widzi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. – Właściciel nie ma pozwolenia na użytkowanie. Stwierdzono nieważność tego dokumentu. Konserwator zabytków również nakazał usunięcie budki, stąd też nasza decyzja o wydaniu nakazu rozbiórki – informuje nas Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

"Właściciel się odwołał"

Czy to oznacza, że budka zostanie wkrótce rozebrana? - Właściciel odwołał się od naszej decyzji do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego – przyznaje Kłosowski i i dodaje, że na prawomocną decyzję o rozbiórce budki, będzie trzeba jeszcze poczekać.

Jeśli odwołanie zostanie odrzucone, właściciel będzie mógł jeszcze dochodzić swoich praw przed sądem. – Jednak nie wstrzymuje to procesu egzekucji rozbiórki – zastrzega inspektor.

Co na to Zarząd Dróg Miejskich, który wydał zezwolenie na zajęcie przez budkę pasa drogowego? - Wiemy o nakazie rozbiórki, jednak to spór między nadzorem budowlanym  a właścicielem kiosku. ZDM nie będzie w niego wnikał – ucina rzeczniczka drogowców.

Opinia prawników

W lipcu właścicielowi budki kończy się jednak zezwolenie na zajęcie pasa. Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że dokładnie zastanowi się, czy wydać kolejne. - W tej sytuacji będziemy musieli zwrócić się do naszych prawników o opinię jak mamy postąpić - zapowiada Karolina Gałecka.

Ratusz też nie jest zwolennikiem handlu alkoholem w budce przy Senatorskiej. - Lokalizacja tego punktu nie jest fortunna. Na razie czekamy na decyzję WINB-u - podsumowuje Milczarczyk.

Jakub Baliński

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marek1972

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 09:50 ~marek1972

  Ja pier....Ale problem.A może podejść do sprawy inaczej.Straż miejska.Patrole piesze,odprowadzają klienta(jak wyrzuci butle to mandat,jak wypije w miejscu publicznym to mandat-miasto zarobi)i nie będą spać po krzakach.Będzie spokój i strażnicy będą mieli pracę.Ale nie.Nasza wladza zlikwiduje problem.Zamknie sklep.Najprościej.A wystarczyło by ograniczyć uprawnienia straży miejskiej do utrzymywania i egzekwowania porządku.W końcu do tego zostali powołani.P>S.Sam lubię się napić często.

 • PIDOK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 07:14 ~PIDOK

  Ludzie, nie brońcie budki z alkoholem! Wpierw sprawdźcie kto jest właścicielem przybytków typu "Alkohole 24" a szybko zmienicie zdanie.

 • sanitarny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 20:57 ~sanitarny

  Marianek~Marianek

  Budka stoi w tym miejscu już jakieś 25 lat wcześniej była w niej kwiaciarnia. Dziwne ze nagle stała się nielegalna. Lepiej by się zajęli nielegalnym handlem fajkami przy Wileniaku i pod poczta

  Najlepiej, jakby zajęli się zapleczem sanitarnym w tej "budce". Pracownik ma zmianę 24h, a nawet toalety nie ma. Znajduje się tam jedynie kran z bieżącą wodą, a zamiast toalety tylko wiadro. I pozbywasz się tego wszystkiego w okolicach sklepu... To na zdrowie! Pijcie więcej!

 • BeBe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 20:31 ~BeBe

  Angela Merkel z Obamą legalnie spotyka się na piwku przed szczytem G7, a w W-wie przeszkadza budka

 • robson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 15:58 ~robson

  NIe raz ta budka ratowała mi z rana życie. Stoi tam tyle lat ,skad nagle ten ból dupy

 • Marianek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 01:58 ~Marianek

  Budka stoi w tym miejscu już jakieś 25 lat wcześniej była w niej kwiaciarnia. Dziwne ze nagle stała się nielegalna. Lepiej by się zajęli nielegalnym handlem fajkami przy Wileniaku i pod poczta

 • tatus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2015 14:39 ~tatus

  niech po zamykają monopole, i wrócimy do melin i met gdzie będą kupować borygo i pić w sutenerach i bramach.
  znów się cofniemy o 10lat gdy mety i meliny były co krok.
  wole te sklepy bo są legalne , odprowadzają podatek i dają pracę

  a jeśli chcą zmniejszyć i po zamykać to trzeba najpierw zmniejszyć popyt i zmienić kulturę picia alkoholu

  przepraszam za błędy.

 • tatus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2015 13:21 ~tatus

  niech po zamykają monopole, i wrócimy do melin i met gdzie będą kupować borygo i pić w sutenerach i bramach.
  znów się cofniemy o 10lat gdy mety i meliny były co krok.
  wole te sklepy bo są legalne , odprowadzają podatek i dają pracę

  a jeśli chcą zmniejszyć i po zamykać to trzeba najpierw zmniejszyć popyt i zmienić kulturę picia alkoholu

  przepraszam za błędy.

 • rowerzysta_mrw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2015 09:34 ~rowerzysta_mrw

  Ciekawe dlaczego argumentem przeciwko właścicielowi sklepu są argumenty dotyczące śmiecących klientów... To taka przysłowiowa pretensja do garbatego, że ma dzieci proste...
  P.S.
  Sugeruję więcej sensownie zaprojektowanych śmietników w centrum stolicy. Wiele razy szukałem śmietnika, do którego da się wrzucić (nie wcisnąć na siłę) zgniecioną butelkę 1,5L.

 • gilmore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2015 09:03 ~gilmore

  Lubię Placki ~Lubię Placki

  Paru spraw nie rozumiem:

  1)Kłopotliwa buda z alkoholem. Nadzór zlecił rozbiórkę.
  To chodzi o alkohol czy o legalność budki ??

  2)Zdjęcia butelek wokół świadczą o legalności budki czy o tym że miasto nie sprząta odpowiednio trawników i chodników??

  3)Czy owe butelki są na pewno z tego sklepu i czy oby nie świadczą o kulturze osoby pijącej ?? a nie o słuszności prowadzenia w tym miejscu sklepu 24h na którego przypuszczam została wydana koncesja przez miasto.
  A może też nie legalnie??

  4)Ciekawi mnie czemu w owym miejscu doszło do spożycia alkoholu(nielegalnie) skoro prawo zakazuje spożywania alkoholu w miejscach publicznych (owe butelki są z pewnością puste)gdzie była policja gdy łamano prawo??

  5)I jak to jest budka jest nie legalna z punktu widzenia Nadzoru a legalna z punktu widzenia Zarządcy Drogi a może po wyborach będzie też legalna z punktu widzenia Nadzoru??


 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »