Informacje

25.08.2017 16:57 14. "Warszawa Singera"

Nieistniejąca sala prób, kantorzy i "Godot" w jidysz

SERWISY:

Koncerty, spektakle, spotkania z artystami i zwiedzanie żydowskiej Warszawy – w stolicy po raz 14. odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Impreza rozpocznie się 26 sierpnia i potrwa do 3 września.

Do największych atrakcji tegorocznej odsłony jednego z najpopularniejszych stołecznych festiwali należy prezentacja głośnego spektaklu "Malowany ptak", stworzonego na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego przez reżyserkę Maję Kleczewską oraz dramaturga Łukasza Chotkowskiego i wyprodukowany przez Teatr Żydowski w Warszawie oraz Teatr Polski w Poznaniu. Zaprezentowany zostanie także "Dybuk" – wcześniejsza praca teatralna tego duetu.

- Pierwszy raz "Dybuk" i "Malowany ptak" zostaną zagrane tak, jak zostało to założone. Jednego dnia, w odstępie dwóch godzin. Oba spektakle stanowią dyptyk o pamięci, trudnych relacjach polsko-żydowskich, które w obecnej sytuacji musimy podejmować na nowo, pamięci i o tym, co teraz - powiedział Chotkowski podczas wtorkowej konferencji prasowej, zapowiadającej festiwal.

Zaznaczył, że oba przedstawienia łączy motyw nieistniejącej już sali prób Teatru Żydowskiego w Warszawie. - Bardzo dobrze się składa, że akurat w tym roku, kiedy Teatr Żydowski walczy o przetrwanie, przywracamy salę prób, w której aktorzy spędzili całe życie. Scena prób, w której odgrywamy "Dybuka" i "Malowanego ptaka" jest dla nas przestrzenią pamięci o Teatrze Żydowskim, pokoleniach aktorów, którzy w nim grali oraz apelem o to, by Teatr dostał prawowitą siedzibę. To konieczność - dodał dramaturg.

Rewolucyjna interpretacja

"Czekając na Godota" Samuela Becketta wystawione zostanie przez Teatr Yiddishpiel z Izraela. Klasyczna sztuka Becketta zostanie pokazana w rewolucyjnej interpretacji i po raz pierwszy przeniesiona na scenę w trzech językach: jidysz, francuskim i hiszpańskim.

Wśród teatralnych atrakcji znalazły się także pokazy takich spektakli jak m.in. "A Tourist’s Guide to Warsaw" Hillela Mittelpunkta, spektakl Teatru Żydowskiego z Bukaresztu, "Szabasowa Dziewczyna" Daniela Simona w reżyserii Marcina Sławińskiego, "Miasteczko Kasrylewka" wg Szolema Alejchema w reż. Shmuela Atzmona-Wircera, "Szosza" na podstawie powieści Isaaca Bashevisa Singera w reż. Karoliny Kirsz, a także "Sanatorium pod Klepsydrą" – performance Agaty Dudy-Gracz na podstawie tekstów Brunona Schulza z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego.

Przygotowano także program muzyczny. Do najważniejszych wydarzeń koncertowych tegorocznej "Warszawy Singera" należeć będzie koncert kantoralny "Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka" z udziałem m.in. Yaakova "Yanky" Lemmera, Franka Londona, Merlina Shepherda i Patricka Farrella. Koncert odbędzie się w Synagodze im. Nożyków.

W tym roku zagrają także: KROKE, Oleś Brothers and Christopher Dell, Frank London and Friends, Warszawskie Combo Taneczne, Renata Przemyk (wystąpi w repertuarze Leonarda Cohena), Dima Gorelik Trio, The Brothers Nazaroff, Rolf Kuehn and trio Jachna/ Mazurkiewicz/ Buhl, Orkiestra Naxos, Marita Alban Juarez Quartet oraz Clarinet Summit: Ichra Clarinet Quartet (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński), Rolf Kuehn, Christian David, Oleś Brothers.

W tymczasowej siedzibie

Wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu odbywać się będą w tymczasowych siedzibach Teatru Żydowskiego w Warszawie – przy ul. Senatorskiej oraz Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, jak również m.in. na scenach Teatru Kwadrat, Nowego Teatru, w Austriackim Forum Kultury, Synagodze im. Nożyków, Kinie Iluzjon, Centrum Kultury Jidysz, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także w przestrzeni Placu Grzybowskiego.

Organizatorzy przygotowali także spotkania z pisarzami. Warszawiacy będą mogli wziąć udział w rozmowach z m.in. Mikołajem Grynbergiem, autorem książki "Rejwach", Moniką Sznajderman, autorką "Fałszerzy pieprzu", Krystyną Naszkowską, autorką "Wygnanych z raju" i Hanną Krall, wokół książki "Fantom bólu". W ramach "Czytelni pisarzy żydowskich" utwór "My, Żydzi polscy" Juliana Tuwima zinterpretuje Andrzej Seweryn, a "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza czytać będzie Jerzy Radziwiłowicz.

Zaplanowano również spotkania wokół nieistniejącej już Warszawy, zburzonej podczas II wojny światowej - warsztaty kuchni żydowskiej, warsztaty języka hebrajskiego, przegląd filmów Aleksandra Forda z lat 1933-48 pod hasłem "Nie tylko Krzyżacy…", pokazy filmów dokumentalnych i wykłady.

 

Czytaj też o sprawie teatru Żydowskiego:

PAP/md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2017 08:43 ~kosa

  Jerzy Kosiński stworzył postać, która jako jedyna na świecie potrafiła godzinami wisieć na rękach. Do tej pory nikomu nie udało się wisieć dłużej niż kilka minut.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2017 22:01 ~Polak

  to żyjemy w izraelu czy w Polsce? Bogaty izrael i jego obywatele ze świata niech urzadzają u siebie takie cyrki.

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2017 21:29 ~izi

  mosze znosze~mosze znosze

  Zmarnowane pieniądze na jakieś ickowe kuglarstwo którego nikt nie ogląda.

  widać, że nigdy tam nie byłeś, co by wskazywało, że i w Warszawie najczęściej przejazdem :)

 • r2d2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2017 18:24 ~r2d2

  Chciałbym zaznaczyć pewien "drobiazg". Otóż Warszawa nie jest miastem żydowskim położonym w Palestynie a stolicą Polski od dość dawna. Nie ma zatem mowy o żadnej żydowskiej warszawie - chyba, że jest coś o czym nie wiem....

 • mosze znosze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2017 18:15 ~mosze znosze

  Zmarnowane pieniądze na jakieś ickowe kuglarstwo którego nikt nie ogląda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »