Informacje

25.06.2015 20:07 radni podzieleni

Niehonorowe głosowanie. "Wywołaliście
awanturę, przekroczyliście granicę"

SERWISY:

Wybór kandydatów do tytułu honorowego obywatela Warszawy odbywał się dotychczas na zasadzie porozumienia ponad podziałami. 25 czerwca 2015 roku ta dobra tradycja przeszła do historii. Radnych podzieliła kandydatura prawicowego publicysty i pisarza Bronisława Wildsteina.

Na czwartkowej sesji rada miasta przyjęła dwie uchwały o przyznaniu tytułu honorowego obywatela Warszawy. Radni zdecydowali, że to zaszczytne miano przypadnie historykowi prof. Henrykowi Samsonowiczowi oraz reżyserowi Andrzejowi Wajdzie. Nie udało się przeforsować tylko kandydata zgłoszonego przez PiS – Bronisława Wildsteina.

- Macie władzę, ale nie macie monopolu. Wywołaliście niepotrzebną awanturę. Zagłosowanie przeciw będzie dowodem waszej małostkowości – mówił w kierunku radnych PO Jarosław Krajewski z PiS. – Dotychczas obowiązywała zasada, że kluby wzajemnie szanują swój wybór do tego wyróżnienia. Jeśli zagłosujecie przeciw, będziemy mieli do czynienia z psuciem samorządu warszawskiego, to będzie oznaczać, że w sposób precedensowy przekroczyliście kolejną granicę – mówił jeszcze przed głosowaniem.

Zaapelował o uszanowanie demokratycznych standardów, które panowały dotychczas w Radzie Warszawy. – Dlaczego nie chcecie uszanować niezależności opozycyjnego klubu? – dopytywał. I zapowiedział, że jeśli PO zmieni zdanie, PiS poprze kandydatury Samsonowicza i Wajdy, ale jeśli pozostanie przy swoim – nie weźmie udziału w głosowaniu.

Jego apel pozostał bez odpowiedzi. Radni partii rządzącej, wspierani przez samorządowców z SLD, głosowali za swoimi kandydatami, a przeciw Wildsteinowi.

bako/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 16:23 kubat

  Ciekawe czy pan Wildstein zrozumiał dla czego? Nie sądzę.

 • Małostkowość HGW i PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2015 09:55 ~Małostkow…

  Tolerancję i otwartość umysłu można poznać przede wszystkim po zrozumieniu diametralnie odmiennych poglądów na świat i umiejętności dialogu z takimi osobami. A tego własnie tu zabrakło, w myśl hasła "nie ma wolności dla wrogów wolności". Nie wystarczy mieć tego na sztandarach.

 • Bielany Rulez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 22:41 ~Bielany Rulez

  Małostkowość HGW i PO~Małostkowość HGW i PO

  Co zrobił Wildstein dla Warszawy? Ten pan jest wybitnym publicystą i pisarzem, działaczem opozycji, obrońcą wolnego słowa i mieszkańcem Warszawy. Tak, to wystarczy.

  Mało... Toruń... Może tak, ale nie Warszawa.
  Warszawa - to wolność nie tylko słowa... Także wyznania, orientacji, poglądów. Warszawa to tolerancja, otwartość umysłu.

  Sorry - ten Pan nie licuje....

 • Małostkowość HGW i PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 22:18 ~Małostkow…

  Co zrobił Wildstein dla Warszawy? Ten pan jest wybitnym publicystą i pisarzem, działaczem opozycji, obrońcą wolnego słowa i mieszkańcem Warszawy. Tak, to wystarczy.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 22:13 ~Warszawiak

  Co dobrego zrobił Wajda dla Warszawy - bo z pewnością szkalował powstańców.

 • Ryszard2345

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 21:19 ~Ryszard2345

  A co Wildstein zrobil dla Warszawy?

 • WON

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 18:03 ~WON

  Kto darzy Wildsteina estymą niech sobie powiesi jego zdjęcie w swoim domu/mieszkaniu. Dyshonorem dla Warszawy jest jego kandydatura na honorowego obywatela stolicy.

 • pis_dacje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 18:00 ~pis_dacje  sawa~sawa

  Dlaczego nie wybierają sami Warszawiacy ?
  Dreptak Warszawski~Dreptak Warszawski

  No właśnie ))
  Dreptak Warszawski
  ubawPOPOchy~ubawPOPOchy

  taaa rosja, ukraina, słowacja, czechy, litwa biorą od nas zarcie teraz? za rzadów PO? hrhr i kto tu tworzy legende? swoja droga wybór powinien byc całej rady a nie klubu sld czy pis wiec pisiaki nie ma co sie oburzac taka jest demokracja anie to co wy tworzycie sobie z klubikami sld, PO czy innym na zasadzie my wam wy nam  Haha, to samo chciałem napisać względem PISu :D Normalnie jota w jotę :D Byłeś pierwszy - masz plusa. Ale to ostatni raz, pamiętaj ;)

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 17:55 ~Warszawiak

  I bardzo dobrze się stało . Ten pan dzieli Polaków a nie próbuje łączyć . Brawo!

 • LOL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 15:34 ~LOL

  inn6~inn6

  PiS tylko szantażować, grozić i obrażać umie. Wszyscy co na nich głosują, a w szczgólności mowa o osobach, które dopiero dostały dowody osobiste, nie pamiętają rządów PiSu. Taka prawda. Patrząc na to co mowią i robią to będzie powtórka z rozrywki. Najgorsze jest to, że jak ich wybierzecie i będzie źle to nie narzekajcie. Patrząc na to co PiS wtedy zrobił a raczej czego nie zrobił to teraz będzie to samo. A nie zrobili niczego bo bali się komentarzy, że coś spieprzyli co robią wobec PO, która zrobiła całkiem sporo. Wierzycie w każdą brednie prezesa i uwierzylibyście nawet w to, że ufo wyladowało przed blokiem, w którym mieszka prezes. Żal mi wasjesli wierzycie, że to przez PO ludzie uciekli z kraju w momencie kiedy tak naprawdę uciekli za PiSu. Swoje błedy z lat 2005-2007 zrzucacie na PO kiedy nawet wtedy nie byli przy władzy. Fajnie się zrzuca swoje błędy na innych.

  LOL ogarnij sie nawet jak były bledy pisiaków to co to PO bedzie je naprawiac 100lat??? osmieszasz sie razem całym PO zeby nie media i wasza nagonka na kaczora nie byłoby was PO hehe bo nie nie robicie tylko kraj zadłuzacie giereka przebiliscie juz 10 razy zaprawde wspaniałe rządy, polskie firmy rozwalone, przemysł rozwalny takie to zasługi PO hehe

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »