Informacje

19.06.2015 11:50 wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli

Niegospodarność, milionowe straty. Miażdżący raport o budowie lotniska

SERWISY:

Na szereg nieprawidłowości w działaniach spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin i nadzoru budowlanego wskazał w czwartkowym raporcie NIK. Presja czasu sprawiła, że inwestycja, port lotniczy w Modlinie, została źle przygotowana - oceniają kontrolerzy.

Port lotniczy w Modlinie uruchomiono w lipcu 2012 roku, ale już po kilku miesiącach, pod koniec grudnia, został zamknięty w związku z problemami z nawierzchnią pasa startowego. Samoloty powróciły na to lotnisko dopiero we wrześniu 2013 roku.

Kontrola NIK

NIK ocenia, że spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin nie posiadała sformalizowanej procedury prowadzenia procesu inwestycyjnego, uwzględniającej ryzyka, jakie mogą wystąpić na każdym z jego etapów. Nie dysponowała także wystarczającymi zasobami kadrowymi, pozwalającymi na samodzielne zarządzanie i nadzorowanie inwestycji.

Jak podaje NIK, do prowadzenia nadzoru nad budową lotniska spółka wyłoniła inwestora zastępczego.

"NIK stwierdziła, że w trakcie realizacji inwestycji inwestor zastępczy niewłaściwie nadzorował prace budowlane: inspektorzy nie zawsze byli obecni na miejscu budowy, brakowało reakcji na zgłaszane usterki, wadliwie prowadzono dokumentację budowlaną" - ocenia Izba.

Podkreślono, że nadzór nad przebiegiem procesu inwestycyjnego nie zapobiegł powstaniu nieprawidłowości polegających m.in. na: wadliwym wykonaniu pasa startowego, udzielaniu zamówień publicznych z naruszeniem przepisów prawa czy też na niegospodarnym wydatkowaniu pieniędzy.

"W wyniku pojawienia się odprysków na nawierzchni betonowej progów pasa startowego, spowodowanych występowaniem margla w składzie betonu, lotnisko zostało wyłączone z komercyjnej eksploatacji na niemal sześć miesięcy. Zarówno na etapie przygotowania, jak i w trakcie samej budowy uczestnicy tego procesu nie podjęli wystarczających działań, które mogły ograniczyć ryzyko wystąpienia tej usterki" - ustalił NIK.

Podkreśla, że opracowana na potrzeby budowy pasa startowego dokumentacja nie określała w sposób jednoznaczny rodzaju kruszywa, z którego należało wykonać mieszankę betonową, wykorzystaną do budowy pasa. "Nie wskazywała również w sposób jednoznaczny normy, według której należy dobrać kruszywa i wykonać mieszankę z betonu cementowego" - zaznaczono.

"W efekcie wykonawca nie dysponował dokumentacją, która nakazywałaby wykluczenie obecności ziaren o dużej nasiąkliwości, podatnych na uszkodzenia przy zamarzaniu i rozmarzaniu".

Ok. 35 mln strat

NIK podkreśla, że wyłączenie lotniska z użytkowania spowodowało straty finansowe określone przez spółkę na kwotę 34,38 mln zł.

W trakcie realizacji robót budowlanych spółka udzieliła wykonawcom trzech umów podstawowych ponadplanowo 62 zamówienia na roboty dodatkowe o łącznej wartości 16,19 mln zł netto.

"Wykonawcy robót zostali wyłonieni po przeprowadzeniu postępowań w trybie zamówienia z wolnej ręki, pomimo braku przesłanek pozwalających na zastosowanie tego trybu, tj. z naruszeniem przepisów prawa" - uważa NIK.

"Niestaranne przygotowanie dokumentacji przetargowej zadania obejmującego budowę części lotniczej, polegające m.in. na przygotowaniu nieprecyzyjnych i niespójnych zapisów umowy oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia, skutkowało koniecznością zawarcia z dotychczasowym wykonawcą kolejnych dwóch umów na roboty dodatkowe, na które spółka wydała ponad 5 mln złotych, co w ocenie NIK było wydatkiem niegospodarnym" - podkreśla NIK.

NIK informuje, że w związku z utratą zaufania do inwestora zastępczego spółka zawierała z innymi podmiotami umowy obejmujące swoim zakresem zadania do niego należące: wszystkie dotyczyły nadzoru nad robotami, objętymi już nadzorem inwestora zastępczego. Na tego rodzaju umowy spółka wydała ponad 500 tysięcy złotych. "W ocenie NIK były to działania niegospodarne. NIK negatywnie ocenia również zawarcie kolejnej umowy z inwestorem zastępczym, wobec którego spółka utraciła zaufanie. Z tytułu realizacji umowy Spółka zapłaciła inwestorowi zastępczemu ponad 300 tysięcy złotych, w dodatku, w części za prace objęte wcześniejszą umową" - czytamy w komunikacie NIK.

NIK zwraca uwagę na bierność nadzoru budowlanego. "Mimo wystąpienia szczególnych okoliczności, jakimi były: rodzaj obiektu, charakter stwierdzonych na lotnisku usterek (odpryski pasa startowego) i związane z użytkowaniem lotniska zagrożenia dla pasażerów, nadzór budowlany ograniczył się do wydania warunkowego pozwolenia na użytkowanie pasa startowego lotniska w Modlinie nie sprawdzając przez kilka miesięcy, czy i jak zarządca lotniska realizuje warunki określone w decyzji" - zaznaczono.

NIK kontrolą objął lata 2010-2014.

>>>Więcej na tvn24.pl<<<

db/ja/PAP

Zdjęcie na stronie głównej: Maciek Lulko / Flickr  (CC BY-NC 2.0)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2015 13:48 ~ppp

  Nieśmiało przypomnę o Struziku, który obiecał że SKM'ka będzie dojeżdżała do terminala lotniczego w Modlinie...
  Trzeba tego skurw... pociągnąć do odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. Do pierdla na 100 lat...

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2015 05:30 ~jeep

  klara~klara

  Ile jest takich iwestycji w Warszawie, ile w całej Polsce, nikt nie zliczy. Ale wiadomo dlaczego ci z PO tak się trzymają stołków. Polskę łatwo im okradać.

  nie martw sie teraz będzie okradał pis.

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 17:06 ~klara

  Ile jest takich iwestycji w Warszawie, ile w całej Polsce, nikt nie zliczy. Ale wiadomo dlaczego ci z PO tak się trzymają stołków. Polskę łatwo im okradać.

 • Toffik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 11:59 ~Toffik


  Wkurzona~Wkurzona

  Szkoda że dojazd jest tam tak fatalny. Niestety lecę stamtąd nieługo i nie mam jak dojechać. Jakieś busy jeżdzą tam ale bardzo rzadko. I totalny absurd ze SKMki tam nie dojeżdzają. W KM moglabym wsiąść na Płudach, bo mam blisko, ale niestety nie kupię tam biletu. Musiałabym więc wrócić się na Wschodni, żeby kupiś bilet i tam wsiąść, czyli dodatkowa godzina zmarnowana. A na SKM można kupić bilet w kiosku. No i jeszcze z Modlina trzeba dostać się na lotnisko. Pierwszy i ostatni raz dałam się namówić na lot stamtąd.
  Pacnka~Pacnka  Ojej bidulka, taka tragedia... w KM możesz kupić bilet u kierownika pociągu - jest zawsze w pierwszym wagonie licząc od czoła składu. Ponadto kupując bilet na pociąg możesz poprosić równiez o bilet na autobus dowożący spod stacji na lotnisko. Cena tego biletu to 5 zł. I naważniejsze odjazdy autobusu są skorelowane z rozkłądem jazdy pociągów. Więc nie będzie problemu z tym aby na samolot zdążyć.

  U kierownika w pociągu to się kupuje bilety w Indiach albo w Bangladeszu, a nie w Europie. Ale ty widać z cywilizacją masz niewiele wspólnego.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 11:05 ~karol

  Kracho~Kracho

  A ja zapewniam was, że gdyby to taki Kulczyk, albo ktoś jego pokroju, prowadził tę inwestycję, to nie byłoby żadnych strat ani niegospodarności. No ale to była inwestycja publiczna, więc straty nie dziwią.

  struzik i kolesie z psl to budowali wiec niemoglo byc inaczej

 • sonata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 10:14 ~sonata

  porty lotnicze to dopiero jazda!

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 09:59 ~Kracho

  A ja zapewniam was, że gdyby to taki Kulczyk, albo ktoś jego pokroju, prowadził tę inwestycję, to nie byłoby żadnych strat ani niegospodarności. No ale to była inwestycja publiczna, więc straty nie dziwią.

 • Wina Tuska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 09:46 ~Wina Tuska

  Kiedyś NIK zbada całą Polskę i wystawi sprawiedliwą ocenę za to, co się działo przez ostatnie 8 lat. I nie jest prawdą, że wszyscy politycy są złodziejami, tak jak nie wszyscy Polacy to alkoholicy. Uczciwy człowiek potrafi bez problemu rozpoznać tych polityków, którzy nie rwali się do władzy kosztem zasad i nie nachapali się kasy.

 • AntyPISdzielca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 09:10 ~AntyPISdzielca

  AntyPOlszewik~AntyPOlszewik

  Normalka. Tak wszystko wygląda w Polsce POd POlszewicką okupacją. Ale już niedługo!

  Jeżeli myślisz że za PiSdolizów będzie lepiej to się grubo mylisz. Po prostu inni baronowie dorwą się do władzy

 • AntyPOlszewik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 21:47 ~AntyPOlszewik

  Normalka. Tak wszystko wygląda w Polsce POd POlszewicką okupacją. Ale już niedługo!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »