Informacje

01.03.2019 12:09 "Będę reagował na wprowadzanie w błąd"

"Niedopuszczalne manipulacje i pomówienia". Trzaskowski broni edukacji seksualnej

SERWISY:


"Będę reagował na wprowadzanie w błąd opinii publicznej co do moich intencji oraz skandaliczne i niedopuszczalne manipulacje i pomówienia" - oświadczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do pojawiających się w internecie "nieprawdziwych informacji na temat standardów edukacji seksualnej". Zapowiedział też, że nie będzie tolerował nawoływania do nienawiści między innymi na tle tożsamości seksualnej.

Prezydent Warszawy w czwartek opublikował oświadczenie, jak wyjaśnił, w związku z "nieprawdziwymi informacjami" pojawiającymi się w internecie i mediach, dotyczącymi standardów edukacji seksualnej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Upubliczniane treści są jawną manipulacją i kłamstwem. Standardy WHO to nie program lekcji - opisują one etapy rozwojowe dziecka zgodnie z wiedzą medyczną. Są zaleceniem dla rodziców, pedagogów i specjalistów, stosowanym w większości rozwiniętych państw świata" - napisał w internecie prezydent Warszawy.

Według niego przykładem manipulacji jest twierdzenie, że standardy namawiają dzieci w wieku 0-4 lata do "zabawy w lekarza". Wyjaśnił, że w standardach wyraźnie napisane jest, że chodzi o to, jak uczyć dziecko, gdzie stawiać granice tego rodzaju zabaw z rówieśnikami.

"Nie będzie edukacji seksualnej w żłobkach i przedszkolach"

"Inna manipulacja to stwierdzenie, że standardy namawiają do seksu w młodym wieku, choć standardy wyraźnie koncentrują się na tym, jak rozwijać emocjonalność w okresie dojrzewania i jak uchronić dzieci przed zagrożeniami dotyczącymi zbyt wczesnego rozpoczynania współżycia, seksu w mediach, pornografii i pedofilii" - dodał.

"Nie ma kraju na świecie, w którym na etapie żłobków i przedszkoli do zajęć byłaby wprowadzana edukacja seksualna w jakiejkolwiek formie i nie jest to planowane w Warszawie. Tematyka wychowania seksualnego pojawia się w programie nauczania, zgodnie z podstawą programową MEN, dopiero w IV klasie szkoły podstawowej - jako wychowanie do życia w rodzinie" - wyjaśnił.

Prezydent Warszawy poinformował także, że do Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, zajmującego się doskonaleniem nauczycieli, zgłasza się wielu nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia specjalistów w tematyce związanej z wychowaniem seksualnym dziecka.

"Łączenie tożsamości seksualnej z pedofilią jest skandaliczne"

"WCIES prowadzi warsztaty i zajęcia związane z rozwojem psychoseksualnym dziecka w oparciu o podstawy psychologii rozwojowej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem nauczycieli od wielu lat. Wśród uczestników zajęć są również katecheci, którzy dostrzegają potrzebę przygotowania do tych zagadnień" - zaznaczył prezydent stolicy.

"Podpisanie Karty LGBT+ ma przede wszystkim na celu bezpieczeństwo i ochronę osób o orientacji LGBT przed przemocą i nienawiścią zarówno ze strony rówieśników w szkole, jak i osób i organizacji stosujących mowę i czyny nienawiści. Mieszanie i mylenie kwestii tożsamości seksualnej i łączenie jej z pedofilią jest skandaliczne i niedopuszczalne" - podkreślił Trzaskowski.

"Jako prezydent m.st. Warszawy zapowiadam, że nie będę tolerował nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, związanych z rasą, wyznaniem, wiekiem lub tożsamością seksualną. Będę reagował na wszelkie takie przypadki, podobnie jak na wprowadzanie w błąd opinii publicznej co do moich intencji oraz skandaliczne i niedopuszczalne manipulacje i pomówienia" - oświadczył.

"Pozbawieni rzetelnej wiedzy"

W ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy podpisał dokument "Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+", czyli tak zwaną deklarację LGBT+.

Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca. Prezydent stolicy zobowiązał się w niej między innymi do edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole.

W deklaracji zapisano zobowiązanie do takich działań, jak wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Edukacja seksualna, w tym kwestie związane z tożsamością płciową, jest bardzo zaniedbanym obszarem w polskiej edukacji. Młodzi Polacy i młode Polki są pozbawieni dostępu do rzetelnej wiedzy w tym obszarze, który jest im odmawiany z przyczyn ideologicznych" - napisano w dokumencie.

"Warszawa po stronie szkoły otwartej i tolerancyjnej"

"Młodzieży często przekazywany jest obraz seksualności człowieka sprzeczny z obecnym stanem wiedzy naukowej. Podobnie ignorowane są kwestie równościowe i antydyskryminacyjne. Warszawa, jeśli ma ambicje zapewniać swoim młodym mieszkankom i mieszkańcom edukację na miarę XXI wieku, musi to zmienić" - zwrócono uwagę.

"Zapewnienie adekwatnej, prowadzonej w angażujący sposób i odpowiadającej na potrzeby młodzieży edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w stołecznych szkołach, zgodnej ze standardami WHO, będzie jednym z celów Urzędu m.st. Warszawy" - dodano.

Zwrócono w nim też uwagę na aktywne wspieranie nauczycieli i dyrektorów oraz otwartość na inicjatywy trzeciego sektora.

"Część nauczycielek i nauczycieli może nie angażować się w tematy i inicjatywy dotyczące młodzieży LGBT+, z obawy przed przełożonymi, którzy mogą uznać je za politycznie niepożądane. Miasto stołeczne Warszawa będzie stać po stronie ludzi, którzy przyczyniają się do tworzenia szkoły otwartej i tolerancyjnej" - zaznaczono.

"Organizacje pozarządowe i społeczne działające na rzecz społeczności LGBT+ mają dużo dobrych pomysłów, które można przekuć w kampanie społeczne, atrakcyjne wydarzenia i projekty. Dobra współpraca m.st. Warszawy z trzecim sektorem powinna obejmować także ten obszar" - napisano w deklaracji.

>> CZYTAJ TEZ NA TVN24.PL <<


PAP/asty/now

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:45 ~Wkurzony

  Trzaskowski - a gdzie moje 100 zeta co miesiąc na dzieci ??

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 18:49 ~miki


  berni~berni

  prosze aby osoby ktore nie sa zameldowane w warszawie nie wypowiadaly sie na ten temat, warszawiacy zadecydowali podobnie jak gdanszczanie, nie chcemy tu pisowskiego tatalajstwa
  Wolak~Wolak


  Sam jesteś tałatajstwem! Ja mieszkam w Warszawie od zawsze, tu się urodziłem i pracuję - i od zawsze głosuję na PiS. Jak wielu moich znajomych. Trzaskowskiego wybrali właśnie tacy, co to się w ostatniej chwili na listy dopisywali i na gwałt ze swoich wsi zaświadczenia ściągali

  Warszawiak i nie za PO???? To chyba słoik jesteś;) Albo jedyny taki na Woli?;)

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 16:08 ~zenada

  zalosne, prezydencie bierz sie do roboty, cos obiecał to dotrzymuj a nie tylko rózowe zajecia

 • Wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 15:28 ~Wolak

  berni~berni

  prosze aby osoby ktore nie sa zameldowane w warszawie nie wypowiadaly sie na ten temat, warszawiacy zadecydowali podobnie jak gdanszczanie, nie chcemy tu pisowskiego tatalajstwa


  Sam jesteś tałatajstwem! Ja mieszkam w Warszawie od zawsze, tu się urodziłem i pracuję - i od zawsze głosuję na PiS. Jak wielu moich znajomych. Trzaskowskiego wybrali właśnie tacy, co to się w ostatniej chwili na listy dopisywali i na gwałt ze swoich wsi zaświadczenia ściągali

 • abw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 15:22 ~abw


  Monika~Monika

  i dlatego to Pan jest prezydentem Warszawy, a nie kolega pani niedouczonej kurator. nie mogę się wypowiadać w imieniu innych, ale ja dziękuję.
  Kadra~Kadra

  Ja podejrzewam, że ta kuratorka z zacofanego Krakowa ma decydujący wpływ na nastawienie t. zw. kadry pedagogicznej w Polsce. Tej " Uczonej ", która pederastię utożsamia z pedofilią ( Pewnie ze względu na podobne brzmienie ).


  Nie "utożsamia" tylko pokazuje fakty. Pedofilia jest stwierdzana znacznie częściej u homoseksualistów. Wysłuchaj dokładnie co ta Pani mówiła.

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 14:49 ~adam

  Gdy LGBTQXYZABC zajmie się edukacją seksualną to z tego nic dobrego wyjść nie może.

 • vveevve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 13:56 ~vveevve

  Trzaskowski to jak inni z PO taka chorągiewka raz coś powie tak zobaczy że np PiS ma lepszy pomysł to za kilka dni już mówi odwrotnie o 180stopni;) hahaha:)
  Zamiast zająć się myśleniem i sprawami konkretnymi by mieć swoje zdanie:)

 • ciekawe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 13:52 ~ciekawe

  Czy objęcie przez Trzaskowskiego patronatu nad PARADĄ RÓWNOŚCI, też było nieprawdziwą informacja???

 • zulugula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 13:27 ~zulugula

  NIK sugeruje wstrzymanie egzaminów maturalnych z matematyki z powodu zaniżonego poziomu nauczania. Na pewno podniesienie tego poziomu zarówno z matematyki jak i innych przedmiotów winno być priorytetem w oświacie. Tworzenie tematów zastępczych absorbujących i tak nie wystarczające srodki finansowe ku zadowoleniu paru organizacji spowoduje wysyp analfabetów ale za to wyedukowanych seksualnie. Gratuluję pomysłu !

 • Anubis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 13:24 ~Anubis

  Panie Prezydencie Rafale zajmij się Pan lepiej 3 i 4 linią metra, a nie różowymi landrynkami

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »