Informacje

17.09.2012 15:07 "informacja nas zaniepokoiła"

"Niedługo tego miejsca może nie być." Sklep w miejsce kina Femina?

SERWISY:


Kino Femina może zniknąć z mapy Warszawy - zaalarmowała tvnwarszawa.pl internautka. Jak się dowiedzieliśmy, sklep w tym miejscu chce stworzyć firma Jeronimo Martins, która jest między innymi właścicielem sieci Biedronka i drogerii Hebe.

"Każda osoba związana z Warszawą zna kino Femina. Miejsce nie tylko ważne na aktualnej mapie Warszawy, ale odgrywające istotną rolę w historii. Jednak niedługo tego miejsca może nie być. Właściciel budynku chce w tu wybudować sklep" – napisała na warszawa@tvn.pl internautka.

Dyrektor: Informacja nas zaniepokoiła

Podążyliśmy tym tropem. Z pomocą przyszedł urząd dzielnicy Śródmieście.

- Trafił do nas wniosek o zmianę sposobu użytkowania i przebudowanie pomieszczeń kina Femina na funkcję usługowo-handlową - informuje w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. - Dokument miał braki. Wniosek o warunki zabudowy został później uzupełniony i przesłany, do uzgodnień, stołecznemu konserwatorowi zabytków i Zarządowi Dróg Miejskich - dodaje.

Jak udało się nam ustalić, wspomniany wniosek złożyła firma Jeronimo Martins, znana jako właściciel sieci sklepów Biedronka czy drogerii Hebe. Swoją działalność chcieliby prowadzić na powierzchni około 600 m kw.

- Jeżeli jest mowa o ponad 600 m kw., to mają apetyt również na sale kinowe - ocenia Edward Durys, dyrektor kina. - Oficjalnie o takim wniosku nie zostaliśmy powiadomieni. Dowiedzieliśmy się od życzliwych ludzi, naszych sąsiadów. Taka informacja nas zaniepokoiła - dodaje.

Właściciele nie komentują

Część budynku z kinem przy al. Solidarności 115 należy do rodziny Trepczyńskich. - Potwierdzam, że firma Jeronimo Martins kontaktowała się z nami, ale na razie sprawy nie komentujemy. Do czasu aż zakończy się postępowanie administracyjne – zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl Paweł Trepczyński.

Uzyskanie warunków zabudowy nie oznacza jednak, że Femina zniknie z mapy Warszawy. Konieczne jest jeszcze pozwolenie na budowę.

Czy Jeronimo Martins stworzy tam sklep? Przedstawiciele firmy ograniczają się jedynie do ogólnej odpowiedzi. - Zgodnie z polityką firmy, informacje o nowych placówkach sieci Biedronka udostępniamy dopiero po ich otwarciu. Odnośnie planów rozwoju sieci sklepów Biedronka w dużych miastach pragniemy poinformować, że są one wpisane w naszą strategię. Do rutynowych działań sieci Biedronka należy stałe badanie możliwości rozwoju. Analizowanie lokalizacji nie jest równoznaczne z decyzją o powstaniu tam nowej placówki - mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, Kierownik ds. Relacji Zewnętrznych, Jeronimo Martins Polska S.A.

Historyczne miejsce

Jak mówi Edward Durys, nie wyobraża sobie, że jego kino może się zamienić na przykład w Biedronkę.

- Scena działała tu od lat 30. XX wieku. Od początku to miejsce pełniło funkcję kulturalno-rozrywkową. W czasie okupacji mieściła się tutaj tzw. scena koncertowa Femina, jedno z nielicznych miejsc pełniących funkcje kulturalno-rozrywkowe na terenie getta. Tutaj występowała Filharmonia Warszawska. W kinie jest też tablica, którą ufundowała fundacja Umschlagplatz. To jedno z ważniejszych miejsc dla wycieczek uczestniczących w Marszu Żywych - podkreśla Durys.

Po wojnie był tam magazyn. A w latach 50 już działało kino jednosalowe z balkonem. - W 1994 roku kino przeszło generalny remont, który zakończył się w 1996 r. 21 czerwca 1996 roku ruszyło, jako pierwszy polski multipleks. Posiadało 4 sale, klimatyzację, ekrany perełkowe i najlepsze projektory. Od 1996 roku odwiedziło nasze kino ponad 5 milionów widzów - twierdzi Durys.

 


Andrzej Rejnson//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Firehorse

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2012 23:37 ~Firehorse

  Zgadzam sie calkowicie, Kino Femina musi koniecznie byc obronione. Zamykanie lokalnych miejsc spotkan i kultury to zabijanie zycia lokalnej wspolnoty! Tak teraz walcza o to w Londynie... widz z Londynu

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2012 18:09 ~Yogi

  NIE I JESZCZE RAZ NIE!!!
  W tym kinie ogałem po raz pierwszy "Tylko dla orółw", "Gwiezne wojny". Przed nim odmrażałem sobie stopy w kolejce po bilet na seans "Poszukiwaczy zaginionej arki" podczas "Konfrontacji" i nie zgadzam się całym sercem, aby to kultowe kino znikło z mapy Warszawy. Co roku znika kilka takich miejsc z naszego miasta - dosyć wszechobecnej komerchy!
  Niestety co raz więcej "pierdziszewa" panoszy się w ratuszu.

 • biedronka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2012 14:53 ~biedronka

  Nareszcie byłby jakis pożytek z tego miejsca, kin ci w Wawie dostatek, a sklep po drodze zawsze się przyda.

 • Karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2012 21:17 ~Karolina


  zoom~zoom

  W takim miejscu nastepny bieda sklep czy te pokemony myślą,że wszyscy będą kupować w Biedronce. Byłem tam raz w zyciu i więcej nie pójdę a do kina Femina chętnie pójdę
  Femina przetrwa jeszcze 100 lat~Femina przetrwa jeszcze 100 lat

  co za syf! jakaś kolejna prostacka łajza razem z drugą chce stworzyc kolejny sklep dla motłochu w miejsce historycznego już kina.Gońcie się łachudry.Niedługo juz nie będzie żadnego miejsca gdzie będzie się krzewic kulturę ,tak aby to społeczeństwo było ciemne i jedyna rozrywka byłoby robienie zakupów .Żenada  Jakiś idiota to pisał, chodze do Feminy od kilkunastu lat. Do niedawna mieli znizki na karte kinokonik, super smaczny popcorn, o filmy tez sie starali. Mieli 3D.. Ceny niższe niz multipleksy a i klimat inny, taki mily i uroczy. Ten sam pan bileter od lat... Nie zgadzam sie na zasrana biedronke!!!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2012 10:39 ~gość

  Kasia~Kasia

  Dlaczego?!! :( To tak ważne miejsce na mapie Warszawy i w sercach wielu Warszawiaków. Tam, lata temu byłam na pierwszej randce z moim mężem.


  No i wszyscy umawiali się "pod feminą" tak jak "pod rotundą" czy pod "pajacem"

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2012 10:18 ~max

  A ja chce Biedronkę - tania sieć i będzie blisko !!!

  A kino...no bez jaj kto tam chodzi, na pewno jest nierentowne.

  Zamknąć je by codziennie można było śpiewać: Biedlonka codziennie niskie ceny :D

 • jestemza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2012 10:13 ~jestemza

  zamknąć to

 • mani_ok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2012 09:24 ~mani_ok

  No to będziecie miec tak jak w Poznaniu z kinem Wilda. Wszyscy pisali o policzku dla poznaniaków, że takie ważne miejsce itp. a jaki ruch się tam teraz zrobił - kino mogło tylko o takim pomarzyć.... Coś za coś, ludzie z czasem zapominają:/ Jak nie zaczniecie o to walczyć teraz to ju przegraliście - biedrona nie da wam żadnych szans.

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 23:12 ~Kasia

  Dlaczego?!! :( To tak ważne miejsce na mapie Warszawy i w sercach wielu Warszawiaków. Tam, lata temu byłam na pierwszej randce z moim mężem.

 • Eli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 22:27 ~Eli

  proponuje zlikwidować w zmian Sejm i zrobić biedronkę. W Feminie przynajmniej jest trochę kultury.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »