Informacje

04.05.2019 07:00 REMONT ZABYTKOWEJ KAMIENICY

Niecodzienne odkrycie na "pekinie".
"Napisy wyłoniły się w kilku miejscach"

SERWISY:


Początek remontu zabytkowej kamienicy przy Złotej 83 przyniósł nietypowe odkrycie. Podczas skuwania tynku, robotnicy odsłonili stare napisy.

Zaledwie w poniedziałek informowaliśmy o rozpoczęciu długo wyczekiwanego remontu zabytkowego budynku. Tego samego dnia napisał do nas Adam. "Skuwają tynk do gołej cegły, tylko na parterze zostawiają boniowania (dekoracyjne wykończenia krawędzi elewacji - red.). Spod tynku wyłaniają się ślady reklam i szyldów przedwojennych sklepów" - poinformował.

"Napisy zostaną zabezpieczone"

Jego doniesienia potwierdził przedstawiciel firmy, do której należy kamienica. – Wstrzymałem prace polegające na skuwaniu tynków na wysokości witryn sklepowych od strony Żelaznej. Napisy wyłoniły się w kilku miejscach - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Stępień z AFI Europe. I dodał, że niewykluczone są kolejne takie odkrycia.

Właściciel kamienicy zawiadomił stołecznego konserwatora zabytków. Stamtąd sprawa trafi o szczebel wyżej. - Próbujemy skontaktować się z zespołem wojewódzkiego konserwatora zabytków, który odpowiada za tę kamienicę - zaznacza Stępień.

Na razie nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą napisy. Wkrótce okaże się, czy przedstawiają zabytkową wartość.

- Pomysł jest taki, że na razie napisy zostaną zabezpieczone. Później, wspólnie z wojewódzkim konserwatorem zabytków zadecydujemy, co dalej. Musimy ustalić, czy powinniśmy je wkomponować w nasz projekt lub przetransferować. Chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o te elementy - podkreśla Stępień.

Jak przekazała nam rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora zabytków Agnieszka Żukowska, spotkanie w sprawie odkrycia zaplanowane zostało na 9 maja. - Na podstawie zebranych informacji zostaną podjęte dalsze kroki w kierunku oceny wartości zabytkowych odkrycia, ewentualnie jego zabezpieczenia i utrwalenia - wyjaśniła. Dodała też, że wojewódzki konserwator zabytków prowadzi nadzór nad inwestycją i jest w kontakcie z właścicielem budynku.

Odtworzą historyczny wygląd

Jak pisaliśmy w poniedziałek, wykonawca remontu skuwa tynk, by powrócić do historycznej elewacji. Wrócą zdobienia, które w czasach PRL zostały usunięte. Po pracach budynek nie będzie już czynszówką, lecz apartamentowcem z lokalami usługowymi na parterze i - częściowo - pierwszym piętrze.

Odtwarzane mają być również klatki schodowe, by były jak najbliższe oryginałowi. Powstanie również parking podziemny na około 60 miejsc, do którego wjazd będzie od strony Żelaznej.

Kiedyś piękna, dziś zrujnowana

O złym stanie kamienicy przy Złotej 83 pisaliśmy wielokrotnie. Gdy trafiła w prywatne ręce, inwestor zapowiedział remont. Najpierw budynek zabezpieczono, a w 2017 roku pozwolenie na konkretne prace wydał stołeczny konserwator zabytków.

Budynek powstał pod koniec XIX wieku z inicjatywy Wolfa Krongolda. Kamienica miała piękny i bogaty wystrój eklektyczny oraz reprezentacyjne klatki schodowe. Praktycznie przetrwała II wojnę światową, ale potem doprowadzono do dewastacji - skuto dekoracje, zerwano balkony. Z uwagi na przeludnienie nazywana była częstokroć "pekinem".

Przed ponad 10 laty wykwaterowano ostatniego z komunalnych lokatorów, ze względu na fatalny stan techniczny budynku. Miasto kilkukrotnie próbowało pozbyć się nieruchomości. Udało się dopiero za szóstym razem.

ZACZYNA SIĘ REMONT PEKINU:

kk/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Manhattan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2019 13:52 ~Manhattan

  AdUrbem~AdUrbem

  Do zburzenia i zastąpienia czymś nowocześniejszym i wyższym z odpowiednio dużym parkingiem podziemnym

  Całe szczęście, że to nie ty decydujesz o architekturze Warszawy, bo mielibyśmy tu wyłącznie ohydną, bezduszną zabudowę " Warszawskiego Manhattanu ".

 • Nowoczesność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2019 13:43 ~Nowoczesność

  AdUrbem~AdUrbem

  Do zburzenia i zastąpienia czymś nowocześniejszym i wyższym z odpowiednio dużym parkingiem podziemnym

  Tak samo jak Pałac Kultury, ten okropny symbol uciemiężenia kraju przez pewne mocarstwo. W zasadzie wszystkie przedwojenne, a także socrealistyczne budynki należy zrównać z ziemią i postawić tylko te przepiękne szklane wieżowce w każdym miejscu. Wtedy dopiero będzie nowocześnie ! Jakby ktoś nie zauważył, to jest gryząca ironia.

 • sdrtgs3424

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 02:01 ~sdrtgs3424

  Przecież te szyldy są tam widoczne od wielu lat! Opisane i obfotografowane w publikacjach, i na ogromnej ilości warszawskich stron w sieci. Raczej wygląda, że już je popsuli, niż zabezpieczyli. Zdecydowanie ktoś nie zweryfikował tego "niecodziennego odkrycia"..

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2019 15:51 ~AdUrbem

  Do zburzenia i zastąpienia czymś nowocześniejszym i wyższym z odpowiednio dużym parkingiem podziemnym

 • Ślad zaborcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2019 11:43 ~Ślad zaborcy

  Parę lat temu podczas rewitalizacji domów ma Pradze, odkryto stare napisy na murach, wykonane cyrylicą. Ciekawe, czy były tak cenne, że je zachowano ?

 • Bywalec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2019 11:18 ~Bywalec

  panda 33~panda 33

  od 1933r do 1970r mieszkałem na przeciwko tego budynku, na ul. Twardej 52.(okupacja, powstanie, czasy powojenne).Większość moich znajomych mieszkała w Pekinie, często tam bywałem,znam rozkład klatek schodowych, pięter, mieszkań, oraz lokali usługowych. Rzeczywiście zasłużony budynek dla tego terenu.

  Witaj, bywaliśmy tam w tym samum czasie, szkoda, żeśmy się nigdy nie spotkali :). Tak sobie myślę - za jakie grzechy PRL kazał skuć wszystkie te misterne ozdoby i sztukaterie, które teraz będą odtwarzane ? Widocznie ideowy komunista był skazany na mieszkanie w betonowym pudle bez ozdób.

 • Drobiazg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2019 11:09 ~Drobiazg

  kot~kot

  adi taki drobiazg, slyszales o referendum i ile kartek ludzi zmieliła "obywatelska" partia

  Jeżeli już, to ZMEŁŁA.

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2019 10:15 ~kot

  adi taki drobiazg, slyszales o referendum i ile kartek ludzi zmieliła "obywatelska" partia

 • Dobroczyńcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2019 23:24 ~Dobroczyńcy
  adi~adi

  proszę bardzo, a PiS chce z powrotem wszystko upaństwowić i już wiadomo co z wszystkim będzie
  adi1~adi1

  adi idź się leczyć, jesteś chory na nienawiść do PISu
  Epidemia~Epidemia

  Jeżeli o to chodzi, to duża część społeczeństwa jest na to chora. Niech PiS się nie dziwi, sam do tego doprowadził
  dziadzio~dziadzio


  Mję PiS wkurzył jak podniósł wiek emerytalny i zakosił sałatę z OFE.

  No tak, PiS poniósł wiekopomne zasługo w przywracaniu WŁAŚCIWEGO wieku emerytalnego, w związku z czym emerytury są niższe, a zakoszone przez PO fundusze chce nam teraz na powrót wypłacać, ale z procentami za przechowanie. Czy to się nie nazywa paserstwo ?

 • panda 33

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2019 20:23 ~panda 33

  od 1933r do 1970r mieszkałem na przeciwko tego budynku, na ul. Twardej 52.(okupacja, powstanie, czasy powojenne).Większość moich znajomych mieszkała w Pekinie, często tam bywałem,znam rozkład klatek schodowych, pięter, mieszkań, oraz lokali usługowych. Rzeczywiście zasłużony budynek dla tego terenu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »