Informacje

14.01.2015 17:47 Inwestycja za 400 tys. zł

"Niech płynie rzeka mleka"... kobiecego. Bank pokarmu w mokotowskim szpitalu

SERWISY:

Przeciwciała, idealna temperatura i wspaniałe ... opakowanie. Specjaliści są zgodni, podawanie mleka kobiecego wcześniakom potrafi zdziałać cuda. W szpitalu na Madalińskiego powstał regionalny bank mleka dla mieszkanek Warszawy i całego Mazowsza. Placówka kosztowała miasto 400 tys. zł.

- Zależało nam by stworzyć miejsce dla wszystkich kobiet z Warszawy i z całego Mazowsza, które chciałyby podzielić się swoim pokarmem z innymi. Chcemy działać podobnie jak regionalne stacje krwiodawstwa  - mówi dr Beata Pawlus ze Szpitala im. Świętej Rodziny i dodaje:- Dla nas nie ma znaczenia w którym szpitalu urodziła kobieta.

Specjalne laboratorium, personel i sprzęt

Bank mleka to laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom, które nie mogą być karmione przez własne mamy.

Placówka zaopatrzona jest w niezbędny sprzęt specjalistyczny, w tym nowoczesny pasteryzator, aparat do badania składu pokarmu oraz urządzeń chłodniczych do bezpiecznego przechowywania mleka.

Po przebadaniu mamy odciągają pokarm w specjalnie przystosowanym pokoju laktacyjnym, gdzie od razu przekazują go do banku. W pomieszczeniu obok działa nowoczesna pracownia laboratoryjna. Szpital zadbał też o doświadczony personel – mamami zajmie się pracownik o kwalifikacjach umożliwiających pracę laboratoryjną. To on będzie przeprowadzał rekrutacje dawczyń i prowadził wsparcie laktacyjne dla matek wcześniaków.

- Mleko matki ma specjalne właściwości, których nie da się odtworzyć nawet w najbardziej nowoczesnej fabryce - mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich z Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Kobiecy pokarm ma w sobie wiele czynników biologicznych, które, szczególnie we wczesnej fazie wzrostu dziecka, budują jego naturalną odporność. - Zabezpiecza je przed bardzo groźnymi infekcjami - tłumaczy prof. Ewa Helwich.

 

"Niech płynie rzeka mleka"

Banki mleka działają w Polsce od 2012 roku. Pierwszy powstał przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie -  tu dawczyniami pokarmu są pacjentki szpitala. Pierwszą placówkę regionalną otwarto w Toruniu.

W stolicy również było zapotrzebowanie na taki bank. - Mieliśmy wiele sygnałów od pacjentek rodzących w naszym szpitalu, chciały się dzielić mlekiem, jednak brakowało takiego miejsca. Dlatego postanowiliśmy skupić te pacjentki wokół naszego szpitala i dać im taką możliwość  - mówi dr Pawlus.

Lekarze chcą uświadomić kobiety, że żadna kropla mleka nie powinna się zmarnować. - Chcemy by ta rzeka mleka w końcu zaczęła płynąć i dzięki temu będziemy mieli szansę pomóc wcześniakom czy ciężko chorym noworodkom - tłumaczy dr Beata Pawlus.

<< O BANKACH MLEKA CZYTAJ TEŻ NA TVN24 >>

Inwestycję sfinansowało miasto. - To tylko jedna z inwestycji w szpitalu św. Rodziny. Koszt utworzenia i wyposażenia banku mleka wyniósł 400 tysięcy złotych. To element wspierający politykę prorodzinną ratusza –  mówi Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta.

Decyzję o założeniu banku podjął jeszcze doktor Bogdan  Chazan, kiedy był dyrektorem szpitala. Jak podkreślają założyciele – nieprzypadkowo otwierają bank właśnie teraz -  w ubiegłym tygodniu do karmienia mlekiem zachęcał papież Franciszek. To we Włoszech jest najwięcej banków mleka w Europie.

<< ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ FAKTY.TVN O PROBLEMACH Z KARMIENIEM PIERSIĄ W MIEJSCACH PUBLICZNYCH >>

<< MATERIAŁ TVN24 O KARMIENIU PIERSIĄ NA ULICY>>

kś/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 17:07 ~Agnieszka

  Do Smerfa: to nie "igrzyska", tylko leczenie! Podawanie kobiecego mleka wcześniakom i ludziom po operacjach sprawia, że szybciej zdrowieją.

 • zsiadłe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 15:26 ~zsiadłe

  A jak się skiśnie? - To będzie kobiecy kefir?

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 13:40 ~smerf_maruda

  Ludzie czekaja na zabiegi typu zacma po pare lat; na wizyte u internisty trzeba czekac tydzien, do specjalisty czasem miesiacami (!) ale na takie igrzyska sa pieniadze...Zacznijcie od chleba, a potem bawcie sie w igrzyska

 • Martyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 10:53 ~Martyna

  Trzeba przyznać że pomocna inicjatywa. Jest jednak coś w tym dziwnego że karmiące matki chętnie oddają mleka natomiast mało która chciała by z niego korzystać chociaż jest to absurdalny strach. Mam nadzieję że namówią mamy na taki pokarm zamiast jakiejś chemii z puszki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »