Informacje

04.03.2018 07:33 na górczewskiej

Niebezpiecznie na kontrapasie. Wypadki autobusów, piesi chodzą na czerwonym

SERWISY:


Wzrosła liczba wypadków i kolizji z udziałem autobusów na Górczewskiej – wynika z danych policji. Zmianę organizacji ruchu wprowadzono tam na czas budowy metra. Kierowców zaskakuje kontrapas dla autobusów, a piesi notorycznie przechodzą na czerwonym.

Sprawą bezpieczeństwa na odcinku od Powstańców Śląskich do Góralskiej zainteresował się poseł Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Jak napisał w interpelacji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z informacji mieszkańców i publikacji medialnych "wynika, że do niebezpiecznych zdarzeń drogowych dochodzi na wspomnianym odcinku ulicy Górczewskiej bardzo często".

Poseł wskazał też, co jest prawdopodobną przyczyną. "Wszystko wskazuje na to, że spowodowane jest to niewłaściwą organizacją ruchu przy budowie drugiej linii metra w Warszawie. Kierowcom uprzykrzają życie szykany drogowe – niewidoczne zwłaszcza przy złych warunkach drogowych i atmosferycznych, oraz zwężenia pasów ruchu. Największy problem stanowi jednak kontrapas dla autobusów i taksówek biegnący od Bemowa w kierunku Woli, którym pojazdy te poruszają się niejako pod prąd. Kierowcy nieobeznani z taką organizacją ruchu są całkowicie zaskoczeni, tym bardziej że kontrapas nie jest należycie oznakowany. Wytyczenie kontrapasu dla autobusów i taksówek w tym miejscu jest całkowicie nielogiczne i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Ulica Górczewska jest bardzo ruchliwa, a pojazdy poruszają się na niej z dużą szybkością" – ocenił Tyszka.

Więcej wypadków autobusów

W odpowiedzi wiceministra Jarosława Zielińskiego czytamy, że ogólna liczba zdarzeń na tym odcinku Górczewskiej jest "zbliżona do pozostałych, głównych ciągów komunikacyjnych Warszawy". Jednocześnie Zieliński przyznaje, że w ostatnim okresie policja "odnotowała wzrost liczby wypadków i kolizji drogowych z udziałem autobusów komunikacji miejskiej".

I udostępnia twarde dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji. Wynika z nich, że liczba kolizji, w których brały udział autobusy w 2017 (liczone od 22 marca do 21 stycznia następnego roku) wyniosła 11. W poprzednich latach: 2016 - cztery, 2015 - pięć, 2014 – cztery. Więcej jest także wypadków, czyli zdarzeń z rannymi – odpowiednio: pięć, trzy, żadnego, jeden. Dodajmy, że na sześć wszystkich ubiegłorocznych wypadków w zeszłym roku, autobusy brały udział w aż pięciu.

Spadła natomiast ogólna liczba kolizji. Na odcinku od Powstańców Śląskich do Góralskiej kształtowała się ona na poziomie 74-80, a w 2017 – po wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu – zmalała do 48.

Organizacji nie zmienią

W swojej interpelacji Stanisław Tyszka postulował przywrócenie starej organizacji ruchu: poszerzenie pasów, likwidację kontrapasu oraz parkingów, utworzenie ronda (naprzeciw Wola Parku). Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich poinformowała nas, że do zakończenia budowy drugiej linii metra jest to niemożliwe. - Wykonawca metra wprowadził czasową organizację ruchu, ZDM nie zatwierdza jej projektu, tym zajmuje się Biuro Polityki Mobilności i Transportu - dodała.

Natomiast Jarosław Zieliński zapewniał, że "miejsce zostanie objęte szczególnym nadzorem przez policyjne patrole ruchu drogowego". Zapowiedział też powołanie komisji, która zlustruje ten fragment Górczewskiej.

"Ignorują sygnalizację"

Tymczasem przyjrzał się mu reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Dolak. - Piesi nagminnie przechodzą na czerwonym świetle. Rozglądają się, czy nic nie jedzie i wchodzą na przejście, ignorując sygnalizację świetlną – zaobserwował.

W czwartek na wysokości Wola Parku zginał pieszy. O śmiertelnym potrąceniu pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

W zeszłym roku wyliczyliśmy, że od Powstańców Śląskich do Góralskiej stoi ponad 20 znaków pionowych po obu stronach ulicy, tablice z opisami: kto może skręcić w lewo, a kto ma jechać prosto oraz rzędy pachołków. Według naszego reportera, teraz jest ich zdecydowanie mniej. Znaki informujące o buspasie uznał za widoczne i wystarczające. Mimo to, w czasie kilkunastominutowej wizyty zaobserwował kilku kierowców wjeżdżających bezprawnie na kontrapas autobusowy.

- Wprowadzając trasę w nawigację GPS z Bemowa do centrum i z centrum na Bemowo, nawigacja prowadzi nas przez kontrpas – zauważył Dolak.

 

 

bb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 14:37 ~Witold

  Pięćset za przejście na czerwonym i będzie porządek. No ale dobre pisowskie państwo, nie może być opresyjne.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 13:56 ~abc


  nkj~nkj

  Przechodzą jak nic nie jedzie. U nas również powinno być jak w wielu krajach (np. Szwecja, Portugalia), jeśli się świeci czerwone to znak że nie masz w tyj chwili pierwszeństwa i musisz przepuścić samochody, ale jak nic nie jedzie to możesz iść.
  U nas traktuje się pieszych jako niemyślących, czerwone oznacza "stój".

  jeloł~jeloł


  I co z tego, że tak jest w Szwecji? W Szwajcarii wszyscy mają dostęp do broni - to może zróbmy tak też w Polsce, a nie ludzi traktuje się jako niemyślących. W Polsce w 2016 roku w wyniku "najechania na pieszego" zginęło w naszym kraju 849 osób. Winę pieszego uznano w 399. I to było na tyle, witamy w kraju.


  dlaczego kłamiesz? nie wszyscy mają dostęp to raz, dwa mają broń do której NIE MOGĄ posiadać amunicji, chyba, że mają standardowe zezwolenie... a co do czerwonego to nie tylko Szwecja, ale to trzeba coś wiedzieć, a nie opowiadać pół prawdy.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 13:32 ~abc  zegman~zegman

  Polityka sekty rowerowej w zdm i oszolomskich organizacji typu czerwone mazowsze czy mjn jak widać zaczyna przynosic efekty. To nie jest jedyne miejsce w Warszawie gdzie po zwezeniach piesi zaczeli przechodzic na czerwonym tuż przed jadącym autami i autobusami.


  rowerzystapieszykierowca~rowerzystapieszykierowca

  A codzienne korki i stłuczki na obwodnicy Warszawy to też wina pieszych, rowerzystów i niewłaściwej organizacji ruchu.... Mistrzowie prostej, lewego pasa oraz "szybko i bezpiecznie" są niewinni....
  Zengam~Zengam


  A umiesz się odnieść do meritum i tego co jest w artykule? Co ma do tego obwodnica?
  Ale jeśli o mnie chodzi, to tak, masz rację, jazda obwodnicą i w ogóle autostradami w Polsce to dramat i zmiany w prawie są konieczne na kształt tych w Niemczech. Teraz lepiej?


  no tak się składa, że na obwodnicy są ci sami kierowcy, którzy w mieście także ich mentalność i zdolności na miernym poziomie oraz nikłej kulturze

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 12:50 ~nemesis

  Tyszka sie władowal na czołowe bo jeżdzić nie umie?

 • Przejazd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 10:29 ~Przejazd  bemowo~bemowo

  Pieszy jak kierowca - 500 zl za czerwone i zacząć egzekwować - a nie 50 pln lub upomnienie. Tłumaczenie że zielone jest za krótkie do mnie nie trafia - może tak zaczną się tłumaczyć kierowcy i będą jeździć na czerwonym ?
  fghj~fghj

  Może odwrócić czasy dla pieszych i samochodów i przeprowadzić eksperyment czy kierowcy przejeżdżają na czerwonym.
  hejka~hejka

  OK, ale na odwróćmy sytuację całkowicie i pozwólmy wówczas samochodom jeździć po chodnikach, gdy mają czerwone.

  A widziałeś gdzieś przejazdy dla samochodów przez chodnik, analogiczny do istniejących przejść dla pieszych przez jezdnie?

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 10:27 ~Ala

  Hm, artykuł jakby powstał z mojego komentarza/który już nie istnieje/ odnośnie przejścia na ul. Górczewskiej i zmianie organizacji ruchu:) no cóż, miło mi, pozdrawiam autora..

 • hejka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 08:59 ~hejka


  bemowo~bemowo

  Pieszy jak kierowca - 500 zl za czerwone i zacząć egzekwować - a nie 50 pln lub upomnienie. Tłumaczenie że zielone jest za krótkie do mnie nie trafia - może tak zaczną się tłumaczyć kierowcy i będą jeździć na czerwonym ?
  fghj~fghj

  Może odwrócić czasy dla pieszych i samochodów i przeprowadzić eksperyment czy kierowcy przejeżdżają na czerwonym.


  OK, ale na odwróćmy sytuację całkowicie i pozwólmy wówczas samochodom jeździć po chodnikach, gdy mają czerwone.

 • PprK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 08:47 ~PprK

  "Kierowców zaskakuje kontrapas dla autobusów" - Drogowcy poskąpili na oznakowaniu, czy jak?

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 08:31 ~tom

  skoro piesi tam tak chodzą to proponuję (starym sposobem wykorzystywanym gdzieniegdzie)zakazać jazdy tym razem autobusom (skoro stwarzają zagrożenie)...

 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2018 01:59 ~dfdfa

  Julian~Julian

  Zdarzyło mi się otrzymać mandat 100 zł (nie 50 jak tu piszą) za przejście po pasach na czerwonym świetle kiedy ulica po horyzont była pusta. Jestem zwolennikiem bezpiecznego przechodzenia na czerwonym, wówczas gdy ruch kołowy równa sie zero.[tak, wiem, że łamię przepisy o ruchu drogowym] Niestety takie przechodzenie naśladują ludzie starsi - mniej sprawni i bywa, że nadjeżdżające auta muszą hamować i trąbić.


  Trąbić, tylko skąd pewność, że ktoś nie wszedł na zielonym. Starszy może się bardzo powoli poruszać i w takiej sytuacji ma prawo iść na czerwonym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »