Informacje

03.06.2019 16:54 zmarł po ciężkiej chorobie

Nie żyje Maciej Parowski,
pisarz i twórca "Nowej Fantastyki"

SERWISY:


W wieku 72 lat po ciężkiej chorobie zmarł pisarz, krytyk i wieloletni redaktor naczelny "Nowej Fantastyki" Maciej Parowski. Był autorem powieści, takich jak "Twarzą ku ziemi" i "Burza. Ucieczka z Warszawy '40" oraz scenariuszy komiksowych między innymi "Funky Koval" i "Wiedźmin".

O śmierci Parowskiego poinformowała w poniedziałek redakcja "Nowej Fantastyki" na swoim profilu na Facebooku.

Maciek był związany z "Fantastyką" od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny. Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć - ilu autorów odkrył i wychował, ile znakomitej twórczości przedstawiał, przybliżał i objaśniał kolejnym pokoleniom miłośników gatunku. Sam też tworzył - powieści ("Twarzą ku ziemi", "Burza"), scenariusze komiksowe ("Funky Koval", "Wiedźmin"), opowiadania. Jego eseje, analizy, wywiady, recenzje zapełniały kolejne tomy "Małp Pana Boga". Będzie nam go ogromnie brakowało – czytamy we wpisie.

Autor powieści i scenariuszy komiksowych

Maciej Parowski urodził się 27 grudnia 1946 roku w Warszawie. Był pisarzem, krytykiem i redaktorem fantastyki naukowej. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 roku pracował w tygodniku studenckim "Politechnik" – początkowo w charakterze felietonisty, następnie jako kierownik działu kulturalnego i sekretarz redakcji, a w końcu jako redaktor naczelny.

Od 1977 roku był kierownikiem działu krytyki i nauki tygodnika "Razem". Dwa lata później, w 1979 roku został publicystą tego tytułu. Opowiadania i felietony publikował także między innymi w "Życiu Warszawy", "Kulturze", "Polityce", "Na Przełaj" i "Ekranie". W latach 1982-2013 kierował działem literatury polskiej w miesięczniku "Fantastyka" (później przekształconym w "Nową Fantastykę"), a od 1992 roku do 2003 roku był także redaktorem naczelnym pisma. Pełnił ponadto funkcję redaktora naczelnego "Czasu Fantastyki".

W swoim dorobku Maciej Parowski ma między innymi książki "Twarzą ku ziemi" (1982 r.), "Sposób na kobiety" (1985 r.), "Burza. Ucieczka z Warszawy '40" (2010 r.), "Małpy Pana Boga. Słowa" (2011 r.), "Małpy Pana Boga. Obrazy" (2013 r.), "Z bandytą w windzie" (2015 r.) oraz "Kukułka na koniu trojańskim. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje" (2017 r.).

Jest także autorem scenariuszy między innymi komiksów "Funky Koval", "Wiedźmin", "Planeta Robotów", "Burza" i "Naród wybrany".

Doktorat humoris causa

Za zasługi dla polskiego komiksu został doceniony w 2006 roku doktoratem humoris causa, czyli Nagrodą imienia Papcia Chmiela przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2007 r. został uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Maciej Parowski zmarł w niedzielę 2 czerwca po ciężkiej chorobie. Miał 72 lata.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o pożegnaniu Zofii Czerwińskiej:

PAP/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2019 15:38 ~Albor

  nick~nick

  Czy ja nie mogę raz spokojnie tekstu przeczytać żeby mi się nie włączało video? Co mnie Czerwińska obchodzi jak nie o niej jest informacja?

  Remedium: Disable HTML5 autoplay

 • Luvin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2019 12:53 ~Luvin

  Funky Koval. Bardzo fajny komiks. W bardzo wczesnej młodości się w tym zaczytywałem. Ale Pan Parowski był jego współtwórcą razem z Panami Rodek i Polch.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2019 09:47 ~karol

  nick~nick

  Czy ja nie mogę raz spokojnie tekstu przeczytać żeby mi się nie włączało video? Co mnie Czerwińska obchodzi jak nie o niej jest informacja?

  10/10

 • żal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2019 08:32 ~żal

  To smutna wiadomość.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2019 17:59 ~nick

  Czy ja nie mogę raz spokojnie tekstu przeczytać żeby mi się nie włączało video? Co mnie Czerwińska obchodzi jak nie o niej jest informacja?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »