Informacje

23.08.2015 20:56 Aktor miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Kamas,
odtwórca roli Wokulskiego

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Kamas, wybitny aktor teatralny i filmowy, niezapomniany odtwórca roli Stanisława Wokulskiego w serialu "Lalka". W zeszłym roku media informowały, że aktor zmaga się z chorobą nowotworową. O śmierci artysty poinformował zespół Teatru Ateneum.

Jerzy Kamas przez całą zawodową karierę związany był z teatrem, w tym przez ponad czterdzieści lat z warszawskim Teatrem Ateneum.

"Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Jerzego Kamasa, wybitnego aktora, naszego przyjaciela i mistrza. Od 1971 r. stworzył na scenie Teatru Ateneum kilkadziesiąt wybitnych ról. Pozostanie w naszej pamięci na zawsze" - poinformowano na stronie internetowej teatru.

Zespół i dyrekcja Teatru Ateneum pożegnali aktora słowami: "Drogi Panie Jerzy, Kochany Jurku! Trudno nam myśleć o Ateneum bez Twojej w nim obecności. Ostatnio zbyt często myślimy, że 'TAM również musi być jakieś ATENEUM'. Dziś bardzo mocno chcemy w to wierzyć. Odpoczywaj w pokoju".

Oprócz wybitnych ról teatralnych Kamas stworzył też wiele niezapomnianych kreacji w filmach. Wystąpił m.i. w "Dolinie Issy" w reżyserii Tadeusza Konwickiego, "Cudzoziemce" w reż. Ryszarda Bera czy "Nocach i dniach", dwuczęściowym dziele Jerzego Antczaka. W ciągu swojej kariery współpracował także m.in. z Adamem Hanuszkiewiczem, Kazimierzem Kutzem i Maciejem Prusem.

Wokulski w "Lalce"

Dla wielu pozostanie w pamięci jako odtwórca roli Stanisława Wokulskiego w serialu "Lalka" w reżyserii Ryszarda Bera. Pojawił się także m.in. w "Królowej Bonie", "Życiu Kamila Kuranta" czy "Klanie".

Na początku 2014 roku media informowały, że Kamas jest poważnie chory i zmaga się z nowotworem.

Miłość do teatru

Urodził się 8 lipca 1938 r. w Łodzi. Studiował na Wydziale Aktorskim łódzkiej "filmówki". Po raz pierwszy wystąpił w teatrze w 1957 roku - na scenie Teatru Ziemi Łódzkiej zagrał w sztuce "Kowal, pieniądze i gwiazdy" Jerzego Szaniawskiego, którą wyreżyserowała Stefania Domańska. Trzy lata później w innym łódzkim teatrze - Powszechnym - wystąpił w dwóch sztukach Williama Szekspira: "Wieczorze Trzech Króli" (reż. Jerzy Walden) i "Śnie nocy letniej" (reż. Emil Chaberski).

W łódzkim Teatrze Powszechnym grał do 1964 r. - wystąpił tam m.in. w "Klubie Pickwicka" Karola Dickensa i "Fizykach" Friedricha Duerrenmatta. W latach 1964-67 był aktorem Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Na jego scenie zagrał m.in. Poetę w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego (reż. Bronisław Dąbrowski), Filcha w "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta (reż. Lidia Zamkow) i Makdufa w "Makbecie" Szekspira (reż. Lidia Zamkow).

Od 1968 r. Kamasa można było oglądać na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. Wystąpił tam w wielu spektaklach wyreżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza - m.in. jako Bianchetti w "Nie- boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego (1969), Inkwizytor w "Świętej Joannie" George'a Bernarda Shawa (1969), Car w "Kordianie" Juliusza Słowackiego (1970) i Klaudiusz w "Hamlecie" Szekspira (1970). W Teatrze Narodowym zagrał też w "Ryszardzie III" Szekspira, jako Ryszard książę Gloucester (1969, reż. Jan Maciejowski) i "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta, jako Mackie Majcher (1970, reż. Jan Maciejowski).

Wierny Ateneum

W 1971 r. Kamas zaczął występować na scenie warszawskiego Teatru Ateneum. Grał tam w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Janusza Warmińskiego, Kazimierza Kutza i Macieja Prusa.

U Warmińskiego zagrał m.in. we "Wspólniku" Friedricha Durrenmatta (1973, jako Cop), "Wierzycielach" Augusta Strindberga (1982, jako Adolf) i "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa (1986, jako Leonid Andrejewicz Gajew). U Kutza - w "Śmierci Dantona" Georga Buchnera (1982, jako Robespierre) i "Zwierzeniach służki Zerliny" Hermanna Brocha (1992, jako Pan A.). U Prusa - w "Szewcach" Witkacego (1971, jako Młody chłop), "Don Carlosie" Fryderyka Schillera (1972, jako Ojciec Domingo), "Fantazym" Juliusza Słowackiego (1973, jako Hrabia Fantazy Dafnicki) i "Gyubalu Wahazarze" Witkacego (1973, jako Wahazar).

O kreacji Kamasa w "Gyubalu Wahazarze" pisano na łamach "Kultury": "Jest dosłowny, gra tę rolę bez modnego w interpretacji sztuk Witkiewicza dystansu, nawet bez ironii, wydaje się jednak, iż to właśnie było zamierzeniem inscenizatora. Jego Wahazar jest groźny i okrutny, i naprawdę samotny". Za rolę w wystawionej na deskach Ateneum "Pornografii" Witolda Gombrowicza (reż. Andrzej Pawłowski) - gdzie wcielił się w rolę Fryderyka - Kamas otrzymał w 1985 r. nagrodę prezydenta Warszawy.

kg/rzw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Słodziak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 23:01 ~Słodziak

  Odchodzą wspaniali aktorzy! Szkoda! Spokój Jego duszy! A jednak żal!!!!

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 22:56 ~Kasia

  Bardzo żałuję bo uwielbiam Pana Jerzego. Kocham Wokulskiego w Jego wykonaniu. Wielka szkoda!!!! Mega Aktor! [***]

 • marti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 21:02 ~marti

  Szkoda

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 13:06 ~Edek

  Kolejny wielki odchodzi przed czasem, bo co to jest 77 lat :(

 • Krytyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 13:05 ~Krytyk

  Aktor, a nie celebryta. Piękny głos i stonowany styl gry. Brakuje takich artystów na scenach teatralnych i w filmie.

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 01:18 ~gaga

  bardzo dobry aktor, głęboki głos.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2015 22:43 ~Piotr

  Non omnis moriar - w naszych duszach i wspomnieniach na zawsze. Spczywaj w pokoju.

 • zezik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2015 22:03 ~zezik

  Spoczywaj w pokoju, niech Anio,lowie zaniosą Twoją duszę do RAJU

 • jakaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2015 21:46 ~jakaja

  SWP [*]

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »