Informacje

19.03.2019 20:33 RAFAŁ TRZASKOWSKI W "FAKTACH PO FAKTACH"

"Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

SERWISY:


- Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy, która
zarzuca mu, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci".

Prezydent podkreślił, że "na tym właśnie polega ta cyniczna manipulacja" jego politycznych przeciwników. - Mówi się cały czas nieprawdę. Mogę powtórzyć to sto razy - oczywiście, że zajęcia będą dobrowolne. To ja będę wcielał w życie postanowienia tej deklaracji i będę dbał o to, żeby w stu procentach była racjonalna - zaznaczył.

Dodał, że od samego początku mówił, iż deklaracja ma pomóc walczyć z hejtem, z atakami na mniejszości. Ma też doprowadzić do tego, że dzieci nie będą zaszczuwane w szkole i nie będą popełniały samobójstw.

"Cyniczna gra"

Patryk Jaki, wcześniejszy gość programu, zauważył, że w karcie nie ma mowy o dobrowolności. - Kwestie edukacji są jednym z aspektów tej karty. To jest cyniczna gra. To pytanie o to, czy ktoś w tym kraju chce być politykiem porządnym, który wyznaje jakieś wartości czy chce napuszczać jednych Polaków na drugich - podkreślił Trzaskowski.

Prezydent stolicy dodał, że w czasie kampanii przez 10 miesięcy "walczył z manipulacją, hejtem i nieprawdopodobną propagandą". - Mówili, że Trzaskowski przegra. Udało się, bo warszawiacy się nie nabierają na takie manipulacje. Politycy PiS-u tego nie rozumieją, bo oni są tak sformatowani, że oni muszą wszystko komuś narzucić - wyjaśnił.

Gość programu tłumaczył, że w szkołach powinna być tego typu edukacja. - Nasze dzieci często nie wiedzą, że nie wolno się dzielić intymnymi zdjęciami w internecie, że słowa mogą ranić i doprowadzić do konkretnych konsekwencji, jak bronić się przed pedofilią. Dzieci, które nie otrzymują takiej edukacji w domu, powinny otrzymywać ją w szkole - powiedział.

Trzaskowski zapewnił, że nie będzie wprowadzał "seksualnej rewolucji". - Chcę stać przy mniejszościach, spychanych na margines - zapowiedział.

"Wybór przedsiębiorców"

Trzaskowski odniósł się również do kwestii aprobaty zapisów karty LGBT+ przy współpracy ratusza z prywatnymi firmami.

- Będziemy rozmawiali z przedsiębiorcami. Nikt nie będzie wprowadzał żadnych sankcji, tylko będziemy proponowali rozwiązania dla przedsiębiorców i pytali ich o to, czy wezmą pod uwagę klauzulę antydyskryminacyjną. To jest wybór przedsiębiorców - wyjaśniał. - Ja jestem osobą wyjątkowo racjonalną, tolerancyjną i proszę się nie martwić - nikogo nie będziemy do niczego zmuszać - podkreślił.

Odpowiedni moment?

Prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zaleska zapytała, czy dobrą decyzją byłoby podpisanie karty tuż przed wyborami do europarlamentu. Trzaskowski zauważył, że wcześniej wielu dziennikarzy zarzucało, iż Platforma Obywatelska nie podejmuje odważnych decyzji. - Ile można czekać? PiS i tak wymyśliłby inny pretekst do zaszczuwania Polaków - odpowiedział gość "Faktów po Faktach". I dodał, że politycy wierni swoim wartościom nie mogą obawiać się, "jak teraz zmanipuluje rzeczywistość PiS".

- Bo dziś nie jest odpowiedni moment, za trzy miesiące nie jest odpowiedni moment, za półtora roku będziemy mieli zbliżającą się kampanię prezydencką. To kiedy w takim razie trzeba podejmować decyzję, co do której się ktoś zdeklarował? - pytał retorycznie Trzaskowski.

Związki partnerskie i episkopat

Odniósł się też do komentarza episkopatu na temat deklaracji LGBT+. - Dawno nie było mi tak smutno jako katolikowi - stwierdził i dodał, że episkopat "nie chce zrozumieć, o czym to jest". - Zajęcia z edukacji seksualnej można wprowadzać dopiero powyżej czwartej klasy (szkoły - red.) podstawowej. Jeśli chodzi o walkę z ksenofobią, to mamy to już w podręcznikach wiedzy o społeczeństwie. Za chwilę będziemy proponować konkretne programy, jak chcemy wcielać deklarację w życie - tłumaczył prezydent stolicy.

Trzaskowski skomentował również wywiad Pawła Rabieja w sprawie adopcji dzieci przez pary homoseksualne. - To są jego prywatne poglądy. Tego nigdzie nie ma w programie Koalicji Obywatelskiej. Prosiłem, żeby zajął się polityką społeczną, a nie dzielił się swoimi poglądami - zaznaczył Trzaskowski.

- Związki partnerskie powinny być wprowadzone. 

Od 110 dni pracuję ciężko na rzecz warszawiaków: seniorów, osób z niepełnosprawnościami, nauczycieli, których dzisiaj też próbuje się szczuć. I będę realizował program, nie dam się zastraszyć populistom - podsumował.

ZOBACZ CAŁOŚĆ WTORKOWYCH "FAKTÓW PO FAKTACH"

mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • skarabeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 12:16 ~skarabeusz

  w programie LGBT ma pierwszy termin legalizację małżeństw a następnie adopcję dzieci, jest to podane oficjalnie. Zwiększenie liczy urzędników w Ratuszu do zajmowania się tylko ich problemami a wszystko za nasze podatki. Zacznie się od pseudo edukacji za zgodą a skończy się bez zgody na stałe lekcje. Wszystkim wiadomo, że homoseksualiści wciągają w swoje gry młodych ludzi, nie możemy na to pozwolić!

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 23:18 ~Wprost


  arma~arma

  Większość musiała go wybrać a teraz będzie reprezentował mniejszości.
  Skoro oszukał wyborców niech odejdzie.
  Zarafa~Zarafa

  A wiesz, że takie opinie to oszczerstwo ? Ja niczego nie musiałem, żeby na niego głosować. Na pewno nikogo nie oszukał i nie odejdzie dla waszej przyjemności.

  Nie oszukał!? :D To które ze swoich obietnic zdążył spełnić?

  trzaskowskiwatch(kropka)com

 • ojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 14:53 ~ojciec

  Wola3~Wola3

  Warto może na początek zorganizować nauczycieli od matematyki czy angielskiego. W szkołach na Woli ich brakuje. No chyba, że pan prezydent uważa, iż "ta edukacja" jest ważniejsza od matematyki.

  Niech PO lepiej nie organizuje lekcji matematyki naszym dzieciom, błagam!!!

 • Wola3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 13:15 ~Wola3

  Warto może na początek zorganizować nauczycieli od matematyki czy angielskiego. W szkołach na Woli ich brakuje. No chyba, że pan prezydent uważa, iż "ta edukacja" jest ważniejsza od matematyki.

 • Wola2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 13:14 ~Wola2

  A może na początek zorganizować nauczycieli od matematyki czy angielskiego. W szkołach na Woli ich brakuje. No chyba, że pan prezydent uważa, iż "ta edukacja" jest ważniejsza od matematyki.

 • Wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 13:13 ~Wola

  Może na początek zorganizować nauczycieli od matematyki czy angielskiego. W szkołach na Woli ich brakuje. No chyba, że pan prezydent uważa, iż "ta edukacja" jest ważniejsza od matematyki.

 • DSoL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 12:15 ~DSoL

  Ktoś sobie przypomina czy LGBT+ było w obietnicach wyborczych tego facia ?

 • zzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 11:58 ~zzz

  Moje dziecko jest nauczone że rodzina to tata mama i ewentualnie rodzeństwo. Nie macie prawa uczyć dzieci że homoseksualizm to normalne zjawisko.

 • marzenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 11:06 ~marzenia

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji" chcę jedynie, by dzieci seksu uczyli, aktywiści LGBT+.

 • Twój Maciuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 11:04 ~Twój Maciuś


  arma~arma

  Większość musiała go wybrać a teraz będzie reprezentował mniejszości.
  Skoro oszukał wyborców niech odejdzie.
  Zarafa~Zarafa

  A wiesz, że takie opinie to oszczerstwo ? Ja niczego nie musiałem, żeby na niego głosować. Na pewno nikogo nie oszukał i nie odejdzie dla waszej przyjemności.

  Wracaj do łóżka żyrafie, stęskniłem się.
  Rzuć ten ratusz i przyjeżdżaj.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »