Informacje

10.03.2017 22:15 nowe zarzuty

Nie "zamach" na komisariat, ale próba zniszczenia radiowozów

SERWISY:

Prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem anarchistom, którzy w maju ubiegłego roku we Włochach podłożyli butelki z benzyną pod policyjnymi samochodami. Śledczy zmienili jednak zarzut, stawiany mężczyznom.

Wiosną ubiegłego roku policja i prokuratura na wspólnej konferencji prasowej informowały o udaremnionej próbie "zamachu na jednostkę policji". W nocy z 22 na 23 maja policjanci zatrzymali na gorącym uczynku trzech mężczyzn: Michała B., Oskara K. i Tadeusza K. Stało się to chwilę po tym, jak dwóch z nich (trzeci stał na czatach) podłożyło pod radiowozami zaparkowanymi przed komisariatem Warszawa-Włochy dwóch, jak informowały służby "ładunków wybuchowych".

Pięć zamiast ośmiu lat więzienia

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że w tej sprawie został przekazany do sądu akt oskarżenia. W komunikacie nie ma jednak mowy o "próbie zamachu na jednostkę policji", a jedynie o "usiłowaniu podpalenia radiowozów".

W trakcie śledztwa, po zbadaniu sprawy przez biegłego, okazało się bowiem, że butelki z benzyną mogły doprowadzić do spalenia radiowozów, ale nie mogły wywołać eksplozji. Dlatego prowadzący postępowanie prokurator musiał zmienić zarzut ze "sprowadzenia zagrożenia eksplozją materiałów łatwopalnych" i "posiadania materiałów wybuchowych" (za co groziło do ośmiu lat więzienia), na zarzut "usiłowania zniszczenia mienia poprzez podpalenie" (za co grozi kara do pięciu lat więzienia).

"Z opinii biegłego z zakresu pożarnictwa wynika, że samodziałowe (czyli skonstruowane samodzielnie – red.) urządzenia, którymi posłużyli się oskarżeni, doprowadziłoby do zapalenia się paliwa w zbiornikach paliwowych radiowozów oraz innych palnych elementów tych pojazdów, a w konsekwencji do ich zniszczenia" – informuje prokuratura.

W komunikacie czytamy też, że "oskarżeni przyznali się do zarzucanego im czynu i wyjaśnili, że czyn ten miał być aktem protestu przeciwko ‘systemowi".

Tymi ładunkami, jak się później okazało, były butelki z benzyną i lontem.

Członkowie Radykalnych Ogródków Działkowych

Jaki już informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, motywem działania anarchistów mogło być zemstą za policyjne działania przeciwko anarchistom w Poznaniu, m.in. za zatrzymanie i aresztowanie działacza Łukasza Bukowskiego.

Michał B., Oskar K. i Tadeusz K. to członkowie kolektywu o nazwie Radykalne Ogródki Działkowe, który jest polską reprezentacją międzynarodowego ruchu Reclaim the Fields (ang. odzyskaj pola). Celem tego ruchu jest przywracanie terenów na rzecz lokalnych społeczności, sprzeciw wobec globalnych korporacji, ale też np. walka z eksmisjami na bruk.

CZYTAJ TAKŻE: Nieudany zamach na komisariat. Zatrzymano trzy osoby:

 

Piotr Machajski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • satan

    zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2017 12:16 ~satan

    wow, ależ tempo, już po roku napisali akt oskarżenia przy zwykłej demolce, która powinna być razem z wyrokiem załatwiona w dwa tygodnie. gratulacje.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »