Informacje

27.09.2018 19:41 dyskusja w "TAK JEST"

"Nie wszyscy kandydaci przed wyborami czarują, choć czarusie też są"

SERWISY:


Długi katalog obietnic dla mieszkańców Warszawy, zwłaszcza tych przyjezdnych, przedstawili w programie "Tak Jest" w TVN24 Jakub Stefaniak i Piotr Guział. Zapowiedzieli między innymi zniżki na komunikację miejską i możliwość jazdy po buspasach dla rodziców rozwożących dzieci do szkoły.

Głównym tematem rozmowy z politykami były osoby, które nie urodziły się w Warszawie, ale stały się warszawiakami "z wyboru". Tu pracują, uczą się i mieszkają. W związku z tym Piotrowi Guziałowi, kandydatowi na wiceprezydenta (gdy wybory wygra Patryk Jaki) przypomniano krótki film sprzed pięciu lat, który w ostatnich dniach był rozpowszechniany w mediach społecznościowych.

Kontrowersyjne nagranie

W nagraniu radny o przyjezdnych mówi następująco: "Jaka Warszawa? Przyjezdne słoiki, Warszawa to jestem ja".

W "Tak jest" Guział potwierdził, że nagranie nie jest manipulacją i takie słowa rzeczywiście padły. Zaznaczył jednak, że wywiad był przeprowadzony w dość specyficznej konwencji. - To był wywiad z moją koleżanką, która zapowiedziała, że mamy pójść po bandzie. To był wywiad żartobliwy i nie przypuszczałem, że zrobi w sieci taką furorę - powiedział radny.

Rozpowszechnianie materiału w internecie ocenił jako "odgrzewany kotlet". W kontekście samych przyjezdnych powiedział natomiast, że ci, którzy chcą mieszkać w Warszawie na stałe, powinni płacić tu podatki.

Podobnie wypowiadał się Jakub Stefaniak, kandydat PSL na prezydenta miasta. - Ja bym nie patrzył na to, skąd kto pochodzi, ale jak się zachowuje - przyznał. - Jeśli ktoś przyjeżdża tutaj i zachowuje się fair, bo korzysta z infrastruktury i udogodnień, jakie daje mu Warszawa, to powinien płacić tu podatki. Do tego nawet nie trzeba być zameldowanym - dopowiedział.

Zachęty dla mieszkańców

Jak zatem kandydaci chcą zachęcić przyjezdnych mieszkańców do płacenia podatków w stolicy? Pomysły są różne. Stefaniak zauważył, że wielu nie rozlicza się w Warszawie, bo nie ma czasu na załatwienie formalności. W związku z tym zapowiedział utworzenie specjalnych punktów w łatwo dostępnych miejscach (na przykład w supermarkecie), gdzie urzędnicy mieliby swoje dyżury i pomagali mieszkańcom dopełnić formalności.

- Trzeba raczej opracować korzystny system zachęt - odpowiedział z kolei Guział. Zaproponował wprowadzenie rocznego darmowego biletu komunikacji miejskiej. - Pod warunkiem, że dana osoba pokaże, że się tu [do Warszawy - red.] przepisała i płaci tu podatki - dodał.  Skrytykował też obecne władze miasta za zbyt ubogi - jego zdaniem - system zachęt dla takich osób.

Stefaniak również mówił o darmowej komunikacji - zwłaszcza dla uczniów. Przypomniał swój postulat sprzed kilku dni o rozszerzeniu bezpłatnych biletów dla wszystkich uczących się (a nie tylko dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów, jak jest obecnie). Radny Guział zauważył, że również taki postulat zgłosił. Między kandydatami doszło do drobnej sprzeczki o to, kto był pierwszy. 

Stefaniak wspomniał też, że chciały rozszerzyć katalog osób mogących korzystać z buspasów. Jego zdaniem powinny korzystać z nich nie tylko autobusy komunikacji miejskiej i motocykliście, ale także rodzice, którzy w godzinach porannych rozwożą swoje dzieci do szkół.

Na koniec, kiedy prowadzący rozmowę redaktor Andrzej Morozowski zażartował, że w czasie kampanii czuje się  - jako wyborca - "wyjątkowo doceniony i zaopiekowany" przez kandydatów, którzy składają liczne obietnice, Stefaniak zaoponował. - To nie jest tak, że idą wybory i wszyscy kandydaci przed wyborami czarują. Oczywiście, czarusie są, ale czarusiów już mieliście i trzeba dać szansę innym - podsumował.

 

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pioter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2018 10:23 ~pioter

  Ale ten gusiec ma obłęd w oczkach, normalnie drugi maciarenko

 • tupolech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2018 09:40 ~tupolech

  w jakim charakterze był tam guział ? Jest kapciowym, a nie kandydatem :) Przystawka na życzenie !

 • idę na wybory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2018 09:19 ~idę na wybory

  chodźmy na wybory, pokażmy, że jesteśmy świadomym społeczeństwem, że dojrzeliśmy do demokracji, że wyszliśmy z wieków ciemnych, zróbmy frekwencję!!!!
  Warszawa od lat jest liderem jeżeli chodzi o liczbę oddanych głosów, warto aby nasza stolica dalej dawała dobry przykład!!!
  głosuję - to jest modne!!!

 • patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2018 08:43 ~patryk

  Jeden już pokazał na co stać Guźca. Drugi pasuje bardziej do kabaretu niż do rządzenia Warszawą.

 • warpraga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2018 08:13 ~warpraga

  Nie wierzę już w żadne obiecanki : metro na Gocław itp.
  Nie idę na wybory.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2018 06:40 ~ech

  Aż się nie chce wierzyć, że tacy ludzie kandydują a na dodatek jeden z nich był już burmistrzem...
  Warszawiacy obudźcie się bo zostaniecie pokarani jak cała Polska tym nierządem rozwalającym budżet ....

 • Ja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 22:30 ~Ja1

  Psychopaci i pajace, fircyki co sie w tylkach po przewracalo ;D Polityka to juz dawno taki swojski big brother, oni tylko coraz mniej sie z tym kryja

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 21:16 ~marta

  Wszystkim zależy na władzy i dręczeniu najsłabszych , nie ma żadnych złudzeń , że to psychopaci..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »