Informacje

02.08.2019 12:05 przemówienie leszka żukowskiego

"Nie wolno dzielić społeczeństwa"

SERWISY:

- Większa część młodego pokolenia preferuje życie w sieci i zabawianie się hejtem. Bo to niewiele kosztuje, a można anonimowo wykazać się inicjatywą – mówił podczas uroczystości powstańczych prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.

90-letni powstaniec, były więzień obozów koncentracyjnych, żołnierz, nauczyciel akademicki przemawiał 1 sierpnia przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

- Znam swój wiek i przewiduję, że to moje ostatnie publiczne wystąpienie, więc, jako świadek historii ośmielę sobie na pewnego rodzaju przekaz - zaznaczył Żukowski.

Czy młodzież z tamtych lat była inna?

Jak mówił, impulsem do przemówienia było obejrzenie programu "Piosenka Dla Ciebie" w Telewizji Polskiej, a konkretnie usłyszana tam piosenka: "Gdzie są chłopcy z tamtych lat, gdzie dziewczęta z tamtych lat".

- Pytanie godne zastanowienia. Czy młodzież z tamtych lat była inna? I jeśli tak, to na czym polegała różnica? – pytał i sam udzielił odpowiedzi: - Była inna. Wychowywani w wolnej Polsce, po latach niewoli, którą pamiętali rodzice i nauczyciele, byliśmy uczeni w domach, w szkole i w harcerstwie, że najważniejsza jest ojczyzna - powiedział.

"Nie wolno dzielić społeczeństwa"

Bo – jak przypomniał – ojczyzna to nie tylko miejsce na ziemi, a również ludzie.

- Rodacy kochający Polskę, pracujący dla niej i gotowi dla niej nawet oddać życie. Współcześnie do harcerstwa należy tylko część młodzieży i jej postawa i zachowanie, aktywność w wolontariacie zasługuje na uznanie, wdzięczność i pochwałę. Ale to tylko część. Znacznie większa część młodego pokolenia preferuje życie w sieci i zabawianie się hejtem. To niewiele kosztuje, a można anonimowo wykazać się inicjatywą – stwierdził powstaniec.

- Nie wolno dzielić społeczeństwa. Walczyliśmy o wolną Polskę i byliśmy gotowi do najwyższych poświęceń dla wszystkich rodaków. Czy wszyscy myślą tak samo? – zastanawiał się.

Przemówienie skończył cytatem biblijnym, który usłyszał ostatnio w kościele: Będziesz miłował bliźniego swojego jak siebie samego, a jeśli u Was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, żebyście się wzajemnie nie zjedli.

kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »