Informacje

06.12.2016 11:37 "prowadzimy rozmowy"

Nie wiadomo, gdzie trafi
1/3 warszawskich śmieci

SERWISY:

Kompostownia na Radiowie zostanie zamknięta za niecały miesiąc. Gdzie trafią śmieci z 10 dzielnic, które obsługuje MPO? Czy grozi nam to, że nie zostaną odebrane? Firma i ratusz zapewniają, że to nam nie grozi. Ale konkretnego planu na razie nie mają.

25 dni - tyle zostało miastu i należącej do niego spółce na znalezienie miejsca, gdzie od stycznia trafiać będzie 1/3 naszych śmieci, które teraz MPO zwozi do kompostowni na Radiowie. Zakład nie uzyskał tzw. pozwolenia zintegrowanego, które było niezbędne do dalszego prowadzenia działalności. Decyzję wydał 28 listopada marszałek sejmiku mazowieckiego.

Rocznie na Radiowo trafiało 230 tys. ton odpadów z domów, firm, restauracji, terenów niezamieszkałych - to około 1/3 tego, co produkuje Warszawa. Czy w styczniu śmieci zostaną w altanach?

Planu nie widać

Firma zapewnia, że warszawiacy nie odczują skutków tej sytuacji. Ale na pytanie, jaki jest jej plan i gdzie trafią śmieci konkretnej odpowiedzi nie ma.

- MPO przygotowało alternatywne rozwiązania w razie konieczności zamknięcia instalacji MBP w Radiowie. Spór o wydanie pozwolenia zintegrowanego nie będzie miał wpływu na terminowe odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Warszawy - zapewnia ogólnikowo Wojciech Jakubczak z zespołu prasowego spółki.

Nam udało się ustalić, że tak naprawdę nic na razie nie wiadomo. MPO dopiero teraz prowadzi rozmowy z właścicielami innych instalacji na Mazowszu. Firma podkreśla przy tym, że nie zgadza się z decyzją marszałka. - Uzasadnienie budzi wątpliwości prawne i merytoryczne, dlatego odwołamy się do ministra środowiska, a w razie konieczności także do sądu administracyjnego - zapowiada Jakubczak.

Równie oszczędny, jeśli chodzi o konkrety, jest ratusz, który zamierza dalej eksploatować kompostownię przy Kampinoskiej. - Mogę zagwarantować, że śmieci od warszawiaków będą dalej odbierane. W regionie funkcjonuje kilkanaście instalacji zagospodarowania odpadów. Radiowo nie jest jedyne - powiedział w rozmowie z nami wiceprezydent Michał Olszewski.

I dodał, że miasto będzie wspierać w MPO w... walce o przedłużenie pracy Radiowa. - Decyzja marszałka nie jest prawomocna. Dopóki jest ścieżka odwoławcza, może ona się zmienić. Niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia zamierzamy kompostownię Radiowo zamknąć na przełomie 2018 i 19 roku - dodał.

Wyczekiwana zmiana

Wygląda więc na to, że na razie powód do radości mają tylko mieszkańcy Radiowa i okolicznych miejscowości oraz warszawskich Bielan. Walczyli z wysypiskiem od wielu lat, zwracając uwagę na to, że zakład uprzykrza im życie smrodem, a sąsiedztwo zaczyna też zagrażać ich zdrowiu.

Minie jeszcze sporo czasu, nim naprawdę odetchną z ulgą, ale koniec zwożenia śmieci to ich pierwszy sukces. Pytanie, kto poczuje jego konsekwencje.

Rozwiązaniem, na które liczyła firma, miała być budowa spalarni na Targówku. Niestety, dopiero niedawno udało się uzyskać wpis na listę tzw. Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. MPO może wreszcie skorzystać z 560 mln unijnego dofinansowania i planuje w styczniu ogłosić przetarg na budowę. Nie ma jednak jeszcze pozwolenia, a projekt jest dopiero szykowany, co oznacza, że planowane na 2019 rok otwarcie jest pod dużym znakiem zapytania.

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 17:08 ~Chris

  Cicho trole z MPO!!!!. MPO zrobiło wszystkich w balona w 2013 i do dopiero nastała sprawiedliwość. Tylko razi obłuda Olszewskiego, który zapewniał niejednokrotnie o poparciu dla mieszkańców a teraz wyszła Hanka z worka.

 • KASA KASA KASA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 23:44 ~KASA KASA KASA

  To żart? Śmieci z Radiowa miały trafić do spalarni i wtedy Radiowo do zamknięcia.
  A teraz niby co? Albo Warszawa utonie w śmieciach albo wszystko trafi na leżące obok wysypisko BYSia, jeszcze bliżej mieszkańców.
  Wszystko i tak zostanie na Bielanach.
  Po co taka akcja na wariata przed oddaniem spalarni? Chyba że chodziło o to żeby zamknąć miejskie wysypisko i przekierować śmieci i kasę do prywatnego. Grube miliony trafią do innej kieszeni

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 13:03 ~wars

  gorszy sort~gorszy sort

  A dlaczego wszystkie nieszczęścia Warszawy mają znaleźć swoje ujście na Targówku? Mamy już oczyszczalnię ścieków, spalarnię, a teraz jeszcze ta rozbudowa? To nie są nasze śmieci, więc zbudujcie sobie spalarnię po swojej stronie. Tak jak nie chcecie budowy mostu Krasińskiego ze względu na "różnice kulturowe", tak my tym bardziej nie chcemy Waszych śmieci.


  Bo Targówek już tak ma, że jest idealny na tego typu inwestycje. Zawsze możesz się przeprowadzić do normalnej dzielnicy

 • gorszy sort

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 11:11 ~gorszy sort

  A dlaczego wszystkie nieszczęścia Warszawy mają znaleźć swoje ujście na Targówku? Mamy już oczyszczalnię ścieków, spalarnię, a teraz jeszcze ta rozbudowa? To nie są nasze śmieci, więc zbudujcie sobie spalarnię po swojej stronie. Tak jak nie chcecie budowy mostu Krasińskiego ze względu na "różnice kulturowe", tak my tym bardziej nie chcemy Waszych śmieci.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 09:47 ~waw

  gosc~gosc

  Na filmie są śmieciarki Bysia w przeważającej większości. (te niebieskie). MPO ma białe lub pomarańczowe. Ktoś jeszcze pamieta, że tam jest kompostownia Byś o takiej samej technologii, która w nowym WPGO jest jednym z dwóch RIPOK pomimo że nie posiada ostatecznego pozwolenia zintegrowanego (wcześniej Marszałek nie wpisywał jako RIPOK jak decyzja nie była ostateczna). Dla niezorientowanych - najpierw wywozi się śmieci do RIPOK w regionie, a nie do Mławy, która w regionie warszawskim się nie znajduje. W województwie mazowieckim nikt nie ma ostatecznego pozwolenia zintegrowanego. Co więcej tylko dwie instalacje w ogóle mają pozwolenie nieostateczne. Pozostałe działają bez pozwoleń, bo od ponad 20 miesięcy Marszałek nie jest w stanie wydać decyzji lub jej odmówić. Tylko MPO dostąpiło wyróżnienia zamknięcia ze względu na brak pozwolenia. Jakaś refleksja z tej okazji ? Śmieci nie wyparują jak się niektórym wydaje. Warszawa potrzebuje spalarni i kompleksowej gospodarki odpadami a nie doraźnej politycznej hucpy.

  Byś nie ma kompostowni.
  Ma pozwolenie zintegrowane.
  Śmieci są wywożone do Mławy.
  Nie jesteś do końca zorientowany.
  Piszesz głupoty...

 • tazz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 09:40 ~tazz

  Sulejman~Sulejman

  Zamiast tego newsa, lepiej napiszcie kto będzie odbierać nasze śmieci, bo w styczniu kończy wie wielki przetarg dla Warszawy a o nowym kontrakcie ani widu, ani słychu. Pewnie wszystko potoczy się pod stołem.

  Już się potoczyło tylko o tym cisza bo motłoch by się burzył. Firmy obsługujące dostaną zlecenie z tak zwanej wolnej ręki.
  To jest przekręt.

 • FED

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 09:16 ~FED

  Podobno wysypisko będzie na Żoliborzu w miejscu gdzie miał zaczynać się dojazd do mostu Krasickiego.

 • Kowal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 08:40 ~Kowal

  Niech sobie tą spalarnię na Żoliborzu budują. Nie będą nam śmieciarkami mostów dodatkowo korkować

 • logika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2016 19:59 ~logika

  No niemożliwe, ci co tam zamieszkali naprawdę nie spodziewali się, że w sąsiedztwie składowiska może śmierdzieć? Żeby to wysypisko wyrosło tam przed trzema laty, ale z tego co wiem istnieje ponad 50.

 • Sulejman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2016 18:51 ~Sulejman

  Zamiast tego newsa, lepiej napiszcie kto będzie odbierać nasze śmieci, bo w styczniu kończy wie wielki przetarg dla Warszawy a o nowym kontrakcie ani widu, ani słychu. Pewnie wszystko potoczy się pod stołem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »