Informacje

11.03.2015 17:57 po artykule tvnwarszawa.pl

Nie użyli łodzi, bo zamarzła śluza.
Przycumują w innym miejscu?

SERWISY:

Kosztowała 800 tysięcy, a gdy był potrzebna, stała w garażu, bo zamarzła śluza w Porcie Żerańskim. Mowa o nowoczesnej łodzi warszawskiej straży pożarnej, która nie wzięła udziału w gaszeniu mostu Łazienkowskiego. Po tym zdarzeniu miasto postanowiło udostępnić jednostce zatokę, z której na co dzień korzystają wodociągowcy.

Łódź zakupiono w 2012 roku, głównie do celów ratowniczych. Ale jednostka ma na wyposażeniu działko wodno-pianowe oraz motopompę, których można używać w działaniach gaśniczych. Jednak podczas pożaru mostu Łazienkowskiego jednostka spokojnie stała w garażu, ponieważ zamarzła śluza w Porcie Żerańskim. Konieczne okazało się wezwanie na pomoc "Chudego Wojtka" (barki wodociągowców) oraz łodzi strażackiej z dalekiego Płocka.

Nasuwa się pytanie, czy warszawskiej jednostki nie można było zwodować w jakimkolwiek innym miejscu? Straż twierdzi, że nie.

- Jest to najbardziej odpowiednia lokalizacja uwzględniająca możliwość szybkiego i bezproblemowego transportu oraz wodowania łodzi – mówi nam zastępca komendanta straży pożarnej Wojciech Łągiewka. Jako przyczyny nasz rozmówca wymienia koszty przechowywania, bliskość właściwej jednostki PSP i zabezpieczenie przed wandalizmem czy kradzieżą. – A także wymogi bezpieczeństwa wodowania - utwardzone, wybetonowane nabrzeże dostosowane do podjazdu ciężkiego sprzętu – tłumaczy Łągiewka.

Ta ostatnia kwestia wydaje się kluczowa. Łódź strażacka jest przewożona na dużej przyczepie, a na wodę trafia przy użyciu specjalnego dźwigu. Dlatego jej zwodowanie gdziekolwiek poza Portem Żerańskim jest problematyczne.

Miasto wyciągnie wnioski?

Po artykule tvnwarszawa.pl sprawą zainteresowali się radni, m.in. dlatego, że to miasto sfinansowało zakup łodzi.

- Zadałam pytanie komendantowi miejskiej straży, dlaczego nie używamy naszej łodzi, dostałem odpowiedź, że przymarzła śluza, stąd sięgnęliśmy po jednostkę MPWiK i jednostkę z Płocka. Wcześniej o takich problemach komendant nam nie mówił – stwierdziła podczas ostatniej sesji Rady Warszawy Ewa Gawor, szefowa biura bezpieczeństwa w ratuszu. - Po tym zdarzeniu wyciągamy wnioski, wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zapytał, czy ta jednostka nie może stacjonować z jednostką MPWIK – dodała.

Wodociągowcy dają zgodę

W związku z propozycją Jóźwiaka, odbyło się spotkanie władz miast i straży z zarządem MPWiK.

- Spółka dysponuje możliwością techniczną udostępnienia jednej z zatok, służących do cumowania sprzętu pływającego, na potrzeby stacjonowania łodzi eksploatowanej przez straż i pozostaje otwarta na współpracę w tym zakresie – informuje tvnwarszawa.pl Roman Bugaj, rzecznik stołecznych wodociągowców. - Jednostka może samodzielnie wpłynąć do zatoki, jak również może zostać zwodowana z użyciem dźwigu z nabrzeża Stacji Pomp Rzecznych – dodaje.

Strażacy nie mają lawety

Nasz lutowy tekst ujawnił jeszcze dwa potencjalne problemy z łodzią. Pierwszy to brak lawety do jej transportu na wyposażeniu straży pożarnej. Jednak strażacy podtrzymują, że zakup specjalnej przyczepy byłby ekonomicznie nieuzasadniony (chodzi o wydatek ok. 130 tys. zł).

- Mamy umowę z prywatnym przewoźnikiem, który zapewnia transport łodzi do miejsca wodowania przez 24 godziny na dobę przez cały rok. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i nie wpływa negatywnie na czas podjęcia działań – argumentuje i podkreśla, że w dniu pożaru Łazienkowskiego przewoźnik był do dyspozycji.

"Zakup przemyślany i skonsultowany"

Ponadto, udało nam się dotrzeć do byłego szefa jednostki ratownictwa wodnego w stolicy Macieja Kalinkowskiego, który przekonywał, że RIB był całkowicie nieprzemyślanym zakupem, z powodu zbyt dużego zanurzenie (ok. 60 cm). Tego argument Wojciech Łągiewka również odrzuca.

- Zakup łodzi był przemyślaną inwestycją, czego dowodem są przeprowadzone przy jej użyciu interwencje na rzece Wiśle. Tylko w 2014 roku, łódź była dysponowana kilkanaście razy do działań ratowniczych.  Przed jej zakupem konsultowano się z wieloma ekspertami oraz sprawdzono oferty wielu dostawców – podsumowuje.


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2015 10:10 ~sandacz

  Ktosiu, ja na tej rzece 37 lat pracuje, a całe życie na niej spędzilem. Z takiej rodziny pochodzę. Jak bedziesz wiedzial w temacie żegluga śródlądowa i Wisła tyle co ja to będziemy mogli podyskutowac.

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2015 02:46 ~jjj

  Specjalista Kalinowski jest zupełnie zacofany w tych tematach on ostatnio pływał łodziami 30 lat temu póżniej trafił na super oddział 15 gdzie od rana grał ze strażakami w piłkarzyki a póżniej załatwiał prywaty a teraz wypowiada się o łodziach znajdzcie kogoś normalnego . A zapomniał bym ci strażacy go póżniej powieźli

 • eee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 17:59 ~eee

  Konrad~Konrad

  Nie jest to prawda z tą śluzą wiem...


  a skont ty wiesz

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 17:58 ~ktoś

  fachowiec maciej przepowiedział się o łodzi

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 17:45 ~sandacz

  Rzeczywiscie, 60 cm zanurzenia przy niskich stanach wody wymaga bardzo doświadczonego sternika. Nalezy tez zapytac czemu JG przy Marcinkowskiego pozbyła sie statkow pozarniczych " Żar" i " Florian" cumujacych w porcie praskim bo z takich łódek to sobie można gasić inna łódkę, nie most.

 • niiom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 12:16 ~niiom

  Kanał Żerański to świetne miejsce tylko szkoda, że tak zaniedbane.

 • waterman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 08:52 ~waterman

  Akurat ze śluzą to prawda. Ale w temacie samej "super" łodzi to jej zakup to porażka, na Wisłę w tym rejonie to sie nie nadaje.

 • Kik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 08:29 ~Kik

  Pani Gawor, to pani jest odpowiedialna za bezpieczeństwo miasta i to pani powinna ponieść konsekwencje niewykorzystania tej łodzi w czasie pożaru mostu Łazienkowskiego.

 • wal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 07:54 ~wal

  tym pontonem to na ryby

 • Jam_jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2015 22:54 ~Jam_jest

  I na tych zdjęciach to jest ta super nowoczesna łódź co miała most ugasić??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »