Informacje

26.02.2018 20:38 PRZECIWKO NOWELIZACJI USTAWY

"Nie ulegajmy presji lobby łowieckiego"

SERWISY:

Wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania postrzelonej zwierzyny i regularnych badań lekarskich dla myśliwych - między innymi takie postulaty przedstawiali protestujący w poniedziałek w Warszawie. - Stop wszechwładzy myśliwych - podkreślali.

Kilkadziesiąt osób reprezentujących koalicję ekologicznych organizacji "Niech żyją" oraz ich sympatycy protestowali przed siedzibą Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

"Nie ulegajmy presji lobby łowieckiego" - można było przeczytać na jednym z transparentów.

Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze mówił w rozmowie z PAP: "jesteśmy tutaj przeciwko złej zmianie Prawa łowieckiego". - Chcemy przypomnieć posłom i posłankom, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpatrywany będzie projekt. Warto, żeby zwrócili uwagę na poprawki, jakie zaproponowała strona społeczna - dodał.

Zgodnie z harmonogramem Sejmu drugie czytanie projektu noweli Prawa łowieckiego ma się odbyć we wtorek wieczorem.

"Kwestie związane z bezpieczeństwem"

Średziński wyjaśnił, że strona społeczna domaga się m.in. wykreślenia przepisu pozwalającego karać za utrudnianie lub uniemożliwianie polowania. W tak zwanej specustawie w sprawie ASF znalazł się przepis, który wprowadza możliwość nałożenia grzywny za celowe utrudnianie w polowaniu zbiorowym.

- Chodzi nam również o kwestie związane z bezpieczeństwem, czyli konieczność przeprowadzania badań lekarskich dla posiadaczy broni myśliwskiej. 70 procent zarejestrowanej w Polsce broni to broń myśliwska - zaznaczył Średziński.

Organizacje ekologiczne chcą ponadto, by w nowych przepisach zakazać wykorzystywania żywych zwierzą w szkoleniu i sprawdzianach psów myśliwskich, zakazać udziału w polowaniach dzieci do 16. roku życia, zakazać stosowania przez myśliwych ołowianej amunicji, a także dokarmiania i nęcenia zwierząt łownych.

Prawo łowieckie

Na początku lutego połączone sejmowe komisje rolnictwa i środowiska przyjęły sprawozdanie projektu noweli Prawa łowieckiego. Wprowadziły do niego kilkanaście zmian, które wcześniej rekomendował resort środowiska. Chodziło m.in. o to, by dać prywatnym właścicielom gruntów możliwość skutecznego wyłączenia swojej nieruchomości z obwodów łowieckich i polowań, na co w 2014 roku wskazał Trybunał Konstytucyjny.

Zgodnie z projektem właściciele nieruchomości będą mogli wyłączyć swoją nieruchomość z obwodu łowieckiego bez podania przyczyny, na podstawie oświadczenia poświadczonego notarialnie. W pierwszej wersji projektu można było uzasadnić taką wolę wyznawaną religią czy światopoglądem, a ostateczną decyzję w tej sprawie miał podejmować sąd.

Wyłączenie nieruchomości z obwodu łowieckiego będzie miało swoje konsekwencje. Jeżeli tak się stanie, nie będzie można ubiegać się o odszkodowania za szkody wyrządzone na ziemi przez zwierzynę łowną.

Kolejna z rekomendacji MŚ, która znalazła się w projekcie zwiększa ze 100 do 150 metrów odległość od zabudowań mieszkalnych obszaru, na którym myśliwi będą mogli polować. Politycy PO oraz organizacje społeczne (ekolodzy i obrońcy zwierząt) chcieli, aby wynosiła ona 500 metrów. Minister środowiska Henryk Kowalczyk tłumaczył jednak, że sprostanie tym oczekiwaniom spowodowałoby, że w praktyce polowań nie można byłoby prowadzić w Polsce (ze względu na zagęszczenie zabudowy).

Odrzucono poprawki opozycji

W projekcie znalazły się też przepisy, które zwiększają nadzór resortu środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim oraz "dekomunizują" związek.

Projekt został też rozszerzony o regulacje dotyczący prowadzenia odstrzałów w parkach narodowych. Takie polowanie będzie możliwe jedynie po każdorazowym uzyskaniu upoważnienia od dyrektora parku albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

W trakcie prac nad nowelą posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez PO, Nowoczesną i Kukiz'15. W większości były one zbieżne z postulatami organizacji ekologicznych, obrońców zwierząt czy środowisk rolniczych.

Dotyczyły one m.in. konieczności tworzenia strategicznych ocen oddziaływania na środowisko przy opracowywaniu planów łowieckich, umożliwienia w postępowaniu sądowym podważenia zatwierdzonego rocznego planu łowieckiego, wykorzystywania zwierząt do szkolenia ptaków łownych i psów myśliwskich, zakazu stosowania ołowianej amunicji, obowiązkowych okresowych badań lekarskich dla myśliwych posiadających broń, ewidencjonowania przez myśliwych postrzelonych zwierząt, zakazu polowań zbiorowych, udziału dzieci w polowaniach.

PAP/md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Łowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 13:34 ~Łowca

  Łowiectwo w Polsce ma równoległe korzenie z historią naszego kraju . Od czasów Króli jest nieodzownym elementem historii Rzeczpospolitej , sztuka, literatura, malarstwo, elementy religijne itd.
  Sprawdzone działania łowiectwa i jego kształtowanie do dzisiejszych czasów zostało tak zdefiniowane pod względem działalności i sposobu realizacji przez wieki praktyk, że jest najlepszym modelem myślistwa w europie i nie tylko. W dzisiejszych czasach, wybitnej demokracji w naszym kraju gdzie każdemu wolno ,,klepać" co się chce, internetowego ,,zwyrodnienia" osobowości, powstają jednostki zmutowane, które coraz częściej podejmują się wypowiedzi o czymś o czym nie mają ZIELONEGO POJĘCIA.

 • badania_dla_lewaków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 13:41 ~badania_dl…


  Badania_dla_lewaków~Badania_dla_lewaków

  Proponuję wprowadzić obowiązkowe badania dla lewaków. Jestem więcej niż pewien, że nie wyjdą z zakładów zamkniętych.
  aaaa~aaaa


  w takim razie prawicowcy po takich badaniach powinni zostać humanitarnie uśpieni bo nawet zakład zamknięty nie pomoże  To jest z wami lewakami problem wiecznie chcecie zgładzać ludzi. Po ponad 100 latach gehenny wychodzi na to, że trend trzeba odwrócić.

 • Wojtas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 13:31 ~Wojtas

  piotron~piotron

  Mnie już nie chodzi o samo zabijanie zwierząt (choć zabijanie dla rozrywki uważam za głupotę) bo odstrzał musi być, ale o prawa i przepisy jakimi posługują się mysliwi. Zasady posiadania, używania broni palnej przez osobę cywilną są dośc restrykcyjne w porównaniu do zbyt liberalnych zasad używania jej przez myśliwych, ich uprawnień i przywilejów. I dlatego jestem zdecydowanie przeciwny myśliwstwu w obecnej absolutnie niedopuszczalnej formie.


  A możesz wskazać te liberalne zasady i przywileje myśliwych?
  Gadać byle gadać potrafi każdy ale mówić z sensem to już sztuka nie dla każdego.

 • badania_dla_lewaków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 13:31 ~badania_dl…

  jato~jato

  Myśliwi są zbędni. Tak jak narzędzia z epoki brązu - powinni odejść w przeszłość. Można ich pokazywać w muzeach, ewentualnie trzymać w izolacji dla uciechy gawiedzi.


  To jest z wami lewakami problem wiecznie chcecie zgładzać ludzi. Po ponad 100 latach gehenny wychodzi na to, że trend trzeba odwrócić.

 • piotron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 12:44 ~piotron

  Mnie już nie chodzi o samo zabijanie zwierząt (choć zabijanie dla rozrywki uważam za głupotę) bo odstrzał musi być, ale o prawa i przepisy jakimi posługują się mysliwi. Zasady posiadania, używania broni palnej przez osobę cywilną są dośc restrykcyjne w porównaniu do zbyt liberalnych zasad używania jej przez myśliwych, ich uprawnień i przywilejów. I dlatego jestem zdecydowanie przeciwny myśliwstwu w obecnej absolutnie niedopuszczalnej formie.

 • leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 12:26 ~leon

  I las, na "L", bo pewnie lewacki...ale prawica jak to prawica co powie, to "chlapnie", czego festiwal oglądamy ostatnio. Oni nie potrafią się wysłowić jako elita, czego wymagać od elektoratu.

 • ssfdfsdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 11:29 ~ssfdfsdf

  Ad vocem~Ad vocem

  Lewactwo w natarciu. Ach, co za szkoda, że nie ma już Kozaków.

  taaaaaak..... wszyscy przeciwnicy zabijania zwierząt i bezkarnych myśliwych zabijających dla własnej chorej przyjemności to "lewacy"... Może zwierzęta też ?

 • myśliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 11:28 ~myśliwy

  zapraszam na dokarmianie zwierzyny jak wam zależy na populacji zwierząt a nie na własnych interesach

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 11:19 ~aaaa

  Badania_dla_lewaków~Badania_dla_lewaków

  Proponuję wprowadzić obowiązkowe badania dla lewaków. Jestem więcej niż pewien, że nie wyjdą z zakładów zamkniętych.


  w takim razie prawicowcy po takich badaniach powinni zostać humanitarnie uśpieni bo nawet zakład zamknięty nie pomoże

 • jato

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 10:43 ~jato

  Myśliwi są zbędni. Tak jak narzędzia z epoki brązu - powinni odejść w przeszłość. Można ich pokazywać w muzeach, ewentualnie trzymać w izolacji dla uciechy gawiedzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »