Informacje

06.09.2013 18:21 oszust grasuje nie tylko w Warszawie

Nie tylko metro. Wyłudzili też pieniądze od dolnośląskich szpitali

Ofiarą oszusta, który wyłudził od Metra Warszawskiego ponad 560 tys. zł, mogły paść też dwa szpitale z Dolnego Śląska. Sprawę bada prokuratura.

Z zawiadomienia metra wynika, że w lipcu osoba podszywająca się pod firmę Impel (sprzątającą metro) wyłudziła 560 tys. zł jako zapłatę za rzekome sprzątanie. Jak to zrobiła?

- Oszustwo ujawniono w sierpniu, kiedy firma sprzątająca zwróciła się do metra z monitem dotyczącym zaległej płatności - powiedział rzecznik prokuratury okręgowej, w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura. - Prokuratura zwolni bank z tajemnicy bankowej, ustali osobę, na którą rachunek był zarejestrowany i będziemy podejmować czynności mające na celu ustalenie sprawcy lub sprawców – dodał prokurator.

Szpitale też zapłaciły oszustowi

Okazuje się, że w podobny sposób wyłudzono kilka miesięcy wcześniej pieniądze od szpitali na Dolnym Śląsku. - Pierwszy sygnał dostaliśmy od jednego z wrocławskich szpitali już w czerwcu, a sprawa wyszła na jaw, gdy placówka zwlekała z płatnościami. Zadzwoniliśmy więc do szpitala, ale jego pracownicy powiedzieli nam, że przecież wpłacili pieniądze na nasze nowe konto - opisuje Katarzyna Marszałek z Grupy Impel.

Po sprawdzeniu dokumentów, które dostał szpital, Impel doszedł do wniosku, że zarówno ich pismo jak i podpisy zostały sfałszowane.

- Od razu powiadomiliśmy bank, w którym oszust założył konto, a przed potencjalnym zagrożeniem ostrzegliśmy też innych klientów. Wtedy zgłosił się do nas szpital z Bolesławca - dodaje Marszałek. O tym, ile pieniędzy zostało wyłudzonych od szpitali z Dolnego Śląska, Marszałek nie chce informować.

- Nie chcemy też spekulować, czy to np. nasi starzy pracownicy. Przekazaliśmy sprawę prokuraturze we Wrocławiu, a teraz w Warszawie. Mam nadzieję, że wyjaśnią, co tak naprawdę się stało - mówi przedstawicielka firmy.

Oszustwa powiązane

Wrocławska prokuratura potwierdza, że od połowy czerwca prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Według śledczych, ktoś podszywa się pod firmę Impel. Wysyła jej kontrahentom fax z informacją o zmianie konta i prośbą o wpłatach na nowy numer.

- Śledztwo ma charakter rozwojowy. Wszystko wskazuje na to, że jest powiązanie między tymi doniesieniami a przestępstwem dotyczącym warszawskiego metra - przyznaje Małgorzata Klaus z wrocławskiej prokuratury okręgowej. - Trudno określić, jaka jest skala procederu. Takich sytuacji może być więcej - przyznaje.

asna//par,ec

O SPRAWIE CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2013 10:28 ~WAW

  gość~gość

  IMPEL nie zbiednieje, zatrudnią kolejnych na umowy smieciowe ze stawką 4 zł/godz. a na ZUS odprowadzą 12 zł kwartalnie. Trafił swój na swego.

  I tu problem ze impel tez dostanie kasa bo im sie nalezy wiec .. bedzie problem

  bo Miasto 2 razy wyda pieniadze i to bez sęsu!!!!!!! w momencie kiedy mogli Centrum Zdrowia Dziecka wesprzec oczywiscie nie w ramach premii i podwyzek tylko np na leki dla dzieciaków czy na/za zabiegi zaplacic co by kolejki zmniejszyc

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2013 10:26 ~WAW

  ewa~ewa

  wywalić osobę, ktora zrobila przelew, albo zadecydowała o jego zrobieniu. Kiedy ja w swojej firmie jednoosobowej robię do kogokolwiek przelew - sprawdzam numer konta, a jak zmienią - dzwonię i pytam się. Kiedy pracowałam w biurze księgowym, za taki błąd wyleciałąbym z hukiem z pracy i pewnie jeszcze bym musiała zapłacić straty.

  Bo tak powinno być... ale wbrew temu co mówiła władza ... Urzędnicy są Bezkarni :/jeszcze nagrody dostaną!!!!!!!!

 • ziz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2013 09:46 ~ziz

  Prawdziwy Impel dostanie (jeśli już nie dostał) swoją kasę, a cała sprawa zostanie zamieciona pod dywan i urzędnicy odpowiedzialni za wysłanie przelewu na lipne konto nie poniosą żadnych konsekwencji. Taka to polska rzeczywistość.

 • antypajac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2013 02:49 ~antypajac

  a ja także z innej beczki: czemu nie włączacie kierunkowskazów zjeżdżając z ronda. to aż taki wysiłek dla Was?

 • a4b5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2013 02:08 ~a4b5

  Wielka prośba do TVN-u. Proszę nie uruchamiać automatycznie filmików, bo jest to bardzo denerwujące szczególnie, gdy wcale nie chcę ich oglądać, a mam włączonych kilka artykułów i nagle robi się wielki zamęt przez te reklamy.

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2013 00:10 Kompletna bzdura


  Kompletna bzduraKompletna bzdura

  Typowy polski tabloid. Na głównej znalazłem 22 tytuły „artykułów”, z czego 9 dotyczy wypadków i wykroczeń drogowych, oszustw, morderstwa, gwałtu. Czy wy kuźwa jesteście portalem informacyjnym o Warszawie, czy też jakąś makabryczną kroniką policyjną. Z tego samego powodu już dawno przestałem oglądać TVN24 ( dobijały mnie relacje na żywo z błękitnego pokazującego jak policja eskortuje matkę Madzi ) oraz wiadomości w TVN. Kilka dni temu włączyłem z ciekawości wiadomości, pierwsze kilkanaście minut wiadomości poświęcono czterem sprawom: matka Madzi, potem minutowa migawka z Tuskiem, a potem powrót do najbardziej medialnych i oczekiwanych przez Polaków wiadomości, tj dwóch morderstw. Szczegółów nie znam, jak słyszę takie rzeczy w TV to momentalnie dostaję jakiegoś swędzenia dłoni i zmieniam kanał. W tym wypadku wyłączyłem tylko dźwięk i obserwowałem ile trwa pokaz tego badziewia.
  Tabloid~Tabloid

  TVN 24 to jednak jeden z najlepszych polskich tabloidów. Informuje o sprawach najbardziej w danym momencie interesujących społeczeństwo, ale i nie unika trudnych, poważnych spraw. A z pozytywów : nie pisze, która akurat gwiada seriali oczekuje dziecka, a która poddała się liposukcji.


  nie, w porównaniu z tym co kiedyś sobą prezentowali, to teraz są zwykłym tabloidem żerującym na najniższych ludzkich instynktach. nawet już nie mam ochoty patrzeć na szkło kontaktowe. dostaję wysypki jak widzę Miecugowa który nie potrafi ukryć swojego znudzenia i zażenowania poziomem poruszanych tematów, a szczególnie jak przychodzi mu rozmawiać z niezbyt rozgarniętymi widzami dzwoniącymi do szkła. ten sam Miecugow musiał całkiem niedawno tłuaczyć się z niskiego poziomu prezentowanego przez TVN, przesłanie jego odpowiedzi było mniej więcej takie: przeciętny widz to prostak, a my chcąc mieć oglądalność musimy celować w jego gusta.

 • chyba normlany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 21:44 ~chyba normlany

  Tak zupełnie z innej beczki. Dlaczego w ikonce pogodowej od kilku tygodni przy okazji zachmurzenia zawsze towarzyszy chmurce symbol deszczu i burzy?Trudnio mi uwierzyć,że nikt nie zwrócił na to uwagi wcześniej.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 21:39 ~ewa

  wywalić osobę, ktora zrobila przelew, albo zadecydowała o jego zrobieniu. Kiedy ja w swojej firmie jednoosobowej robię do kogokolwiek przelew - sprawdzam numer konta, a jak zmienią - dzwonię i pytam się. Kiedy pracowałam w biurze księgowym, za taki błąd wyleciałąbym z hukiem z pracy i pewnie jeszcze bym musiała zapłacić straty.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 21:00 ~WAW

  spoko afera bedzie pozamiatana pod dywan jak Amber Gold

  A potem sobie będą ludzie kupowac mieszkania domy mercedesy za gotówke .

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 20:38 ~max

  Tak sie konczy ustawianie przetargów pod konkretne firmy. Impel jedzie na ukladzie i oszukiwaniu pracowników. Dobrze im tak!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »