Informacje

06.08.2014 06:25 afera bemowska

Nie tak łatwo zatopić Dąbrowskiego? Były burmistrz pisze do mieszkańców

SERWISY:

Jeśli ktoś założył, że afera bemowska oznacza koniec politycznej kariery Jarosława Dąbrowskiego, to musi się liczyć z tym, że była to ocena pochopna. Rozsyłany do mieszkańców Bemowa list może wskazywać, że były już burmistrz dzielnicy przygotowuje swój powrót na stołeczną scenę samorządową.

"Piszę do Was nie tylko jako wieloletni burmistrz, ale także jako mieszkaniec naszej dzielnicy i człowiek, dla którego Bemowo było, jest i zawsze będzie najważniejsze" – tak zaczyna się list, który od kilku dni znajdują w swoich skrzynkach mieszkańcy dzielnicy. Folder opatrzony jest podpisem i dwoma zdjęciami Jarosława Dąbrowskiego - byłego wiceprezydenta Warszawy.

Ulotka zwraca uwagę, na rozpoczętą właśnie budowę torów wzdłuż ulicy

Powstańców Śląskich ("o co wspólnie walczyliśmy przez wiele lat"), ale najwięcej miejsca zajmuje w niej komentarz do zarzutów, które doprowadziły do dymisji Dąbrowskiego.

"Drobne uchybienia"

"Niestety od dłuższego czasu wielu niemądrych polityków, nie mogło znieść, że to właśnie Bemowo było w wielu kwestiach liderem zmian (...). Efekt był taki, że nasza dzielnica została zarzucona fałszywymi oskarżeniami. Intryga się jednak nie powiodła. Właśnie zakończona, niezależna kontrola w bemowskim ratuszu, oprócz zupełnie drobnych uchybień proceduralnych, nie wykazała jakichkolwiek naruszeń prawa, ani żadnych istotnych nieprawidłowości" - możemy przeczytać w liście.

Może to zaskakiwać o tyle, że wspomniani kontrolerzy w swoim raporcie wytknęli władzom dzielnicy "liczne nieprawidłowości". Na kilku stronach wypunktowali między innymi: brak kontroli nad korzystaniem ze służbowych aut; niegospodarność przy kupowaniu drogiego sprzętu elektronicznego; dwie intratne posady dla przyjaciółki Dąbrowskiego).

Z kolei kontrola w Bemowskim Centrum Kultury wykazała między innymi niejasne kryteria zatrudnienia, wynagrodzenia pochłaniające ponad 70 procent budżetu i nierozliczenie pracowników z wykonanych obowiązków. Do tego na sowicie wynagradzane stanowisko radiowca zatrudniono byłego pracownika stacji benzynowej.

 

Szykuje się do kampanii?

Odezwę do mieszkańców kończy zdanie: - "Wierzę, że razem będziemy mieli szansę dalej zmieniać Bemowo na lepsze, tak byście wciąż mogli być Państwo dumni z miejsca w którym żyjecie".

Czy były burmistrz rozpoczął w ten sposób kampanię wyborczą? Niestety nie dostaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Jarosław Dąbrowski, który kiedyś chętnie rozmawiał z mediami, teraz wyraźnie ich unika. Wyłączył telefony, nie odpowiada na maile ani wiadomości wysłane na Facebooku.

Dlatego nie udało nam się dowiedzieć, czy rzeczywiście jest autorem listu, kto zapłacił za wysłaną do mieszkańców ulotkę, ani dlaczego jest opatrzona oficjalnym logo Bemowa.

W urzędzie dzielnicy nie dowiedzieliśmy się, czy używanie tego loga przez byłego już burmistrza komukolwiek przeszkadza: – Nie będziemy komentować nie naszej inicjatywy – stwierdziła Agata Sabała, przedstawicielka urzędu.

Śledztwo prokuratury. Na razie bez zarzutów

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości na Bemowie podjęła prokuratura. Jest ono prowadzone w kilku wątkach. Jak poinformowała Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przesłuchano już ponad 20 świadków. Będą kolejne przesłuchania.

Afera na Bemowie

Tak zwaną aferę bemowską rozpętał były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach.

Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Najpierw zrezygnował Jarosław Dąbrowski, wiceburmistrz Warszawy i były burmistrz Bemowa.

Ze stanowiskiem pożegnał się wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak. Twierdził jednak, że nie ma to związku z aferą bemowską.

25 kwietnia na szeregowe stanowisko został zdegradowany Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wcześniej był dyrektorem OSiR Bemowo. Do dymisji podał się Arkadiusz Majcher, dyrektor Bemowskiego Ośrodka Kultury. Prezydent Warszawy odwołała też szefa dzielnicowego OSiR, Roberta Panewczyńskiego. Do dymisji podał się burmistrz Albert Stoma. Wraz z zastępcami Danielem Nowoleckim i Markiem Karpowiczem.

Bartłomiej Frymus - b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jestemzbemowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2014 10:29 ~jestemzbemowa

  MASAKRA jak można mieć taki tupet? dąbrowski uważa mieszkańców za idiotów bez mózgu i pamięci. Arogancja władzy sięgnęła już takiego poziomu, że nie da się tego opisać słowami. Mam tylko nadzieję, że mieszkańcy Bemowa nie zapomną do listopada co ten buc nawyrabiał. Wkurza mnie jeszcze to, że nadal mu się wydaje że jest burmistrzem! wszędzie się podpisuje jako burmistrz... pfff po tym wszystkim, dąbrowski powinien raz na zawsze zniknąć z życia publicznego!!!! zajmijcie się jeszcze sprawą pani białas, naczelniczki wydziału kultury, która do urzędu wprowadził właśnie dąbrowski. dramat!!!!

 • głos rozsądku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2014 01:07 ~głos rozsądku

  Jestem mieszkanka Bemowa od 1980 roku, Ten uśmiechnięty niedouczony, nadęty burak rozpanoszył się tak, że uważał się za jednowładcę. PANU UŚNIECHNIĘTEMU BEMOWO PODZIĘKOWAŁO !!! Czy tego prymitywnego bezczela, bez wykształcenia trzeba wywieźć na taczce z gnojem, żeby zrozumiał, że NIKT TU GO NIE CHCE ???
  pond to powinien oddać wszystko to, co zagarnął i zmarnował, nie zapominając o ustawowych odsetkach.

 • Yelonek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 16:17 ~Yelonek

  Trzeba mieć tupet żeby taki liścik wysłać do mieszkańców. jak tylko wyciągnąłem to coś ze skrzynki na listy od razu zrobiło mi się nie dobrze.
  Może by tak w końcu pokazać Dąbrowskiemu gdzie są drzwi podczas nadchodzących wyborów. Temu panu już dziękujemy

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 15:58 ~sss

  Czekam na ten list. Na razie nie dostałam. czyżby dzielnica dzieliła się na lepsze i gorsze bemowo?

 • Bamowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 14:57 ~Bamowiak

  DO ~Bemowianka (tej 33)

  Dobra pamięć ale krótka;
  - remont Górczewskiej opóźniony klika lat. Jak się rozpoczął to jak przy szkole bez problemów się nie obeszło. To nie burmistrz im zaradzał tylko trzeba było go gonić do działania (http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,budowa-ronda-opozniona-mieszkancy-walcza-o-autobus,73491.html)
  itd. itp.

  Chwilowo nie mam powodu oglądać się na innych. Wiem, że na Bemowie od trzech lat źle się dzieje i nie mam zamiaru zakładać różowych okularów. Bemowo miało duży wzrost i dlatego m.in. tu teraz mieszkam. Bo prężna dzielnica, bo dużo się działo dobrych rzeczy, bo świetnie zorganizowana komunikacja po której teraz zostało tylko wspomnienie. I nie podoba mi się prywata jaką sobie w urzędzie robi Pan JD.

 • qwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 14:12 ~qwe

  JONEK Z BAZIN
  zgłoś naruszenie odpowiedz 08:58 ~JONEK Z BAZIN

  W Warszawie trzeba korumpować bo za to nie ma kary????????????? Tak jak z ustawą śmieciową nikt nie poniusł kary??? Pytam się gdzie CBA ??????

 • Bemowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 13:08 ~Bemowianka

  Kończ waść, wstydu oszczędź... Panie Dąbrowski - jest pan skompromitowany nie tylko na Bemowie. Proszę poszukać innego zatrudnienia! Ja nie zamierzam płacić podatków żeby pan się rozbijał służbowym samochodem za moje pieniądze! Trzeba wstydu nie mieć, żeby po całej aferze jeszcze się narzucać mieszkańcom wysyłając (na czyj koszt?) jakieś pisma (jakim prawem na papierze firmowym ratusza?!)

 • rokov

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 12:46 ~rokov

  Pan Dąbrowski zaskoczył mnie przy problemach z rejestracją mojego samochodu, mianowicie samochód był z usa na mienie przesiedleńcze - urzędnik 3 razy odmawiał rejestracji pojazdu ze względów formalnych, kiedy po raz czwarty udałem się d wydziału komunikacji szlag mnie trafił i poprosiłem naczelnika wydziału komunikacji - naczelnik przyszedł i zaprosił mnie na 4 piętro - tak siedział gostek z którym wyjaśniłem całą sprawę - powiedział - musi pan mieć ośwaidaczenie takiej treści ..... Przyszedłem z oświadczeniem i mam tablice do dziś. Burmistrz wysłuchał zdenerwowanego petenta !!! Cool Gay !!!

 • chmiel1966

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 11:24 chmiel1966

  Przynajmniej był uregulowany(wolność wyboru firmy),która wywoziła śmieci a teraz pojemnik mogę otrzymać pod koniec sierpnia a worki w B.O.K. uzyskałem informację,że mogę kupić sobie w sklepie.

 • JONEK Z BAZIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 08:58 ~JONEK Z BAZIN


  W Warszawie trzeba korumpować bo za to nie ma kary????????????? Tak jak z ustawą śmieciową nikt nie poniusł kary??? Pytam się gdzie CBA ??????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »