Informacje

22.09.2010 06:25 Inteligentna kamera w akcji

Nie szwendaj się, kamera ma cię na oku

SERWISY:

 

Potrafi namierzyć potencjalnego złodzieja, sprawdzić czy samochód jedzie z dozwoloną prędkością i czy jest zaparkowany w odpowiednim miejscu. Tak działa inteligentna kamera monitoringu miejskiego, wyposażona w dodatkowe aplikacje. Jedną z nich testują stołeczni urzędnicy.

Ulica Żurawia, na tyłach Ministerstwa Rolnictwa - choć o tym nie wiesz, idąc tą ulicą godzisz się na udział w eksperymencie. To tu warszawski ratusz testuje inteligentną kamerę.

- Możemy obserwować zarówno chodzących ludzi, jak i przejeżdżające samochody - tłumaczy pokrótce Jacek Ammar z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu. To jednak nie oddaje w pełni możliwości nowego sprzętu. Portalowi tvnwarszawa.pl udało się podejrzeć pracę systemu.

Podejrzany w żółtej ramce

Widok z kamery może w pierwszej chwili mocno dezorientować. Kolorowe strefy i przesuwające się po ekranie kolorowe ramki przysłaniają widok na ulicę. Co dla ludzkiego oka może być mylące, ma sens dla komputera, który cały czas analizuje obraz. I tak np. kolor granatowy to strefy, w których nie wolno parkować.

W takim przypadku jedyna nadzieja przyłapanego w granatowym obszarze kierowcy w tym, że odjedzie nim na miejsce dotrze patrol - kamera nie jest bowiem dość dokładna, by uchwycić numery rejestracyjne. Jak tłumaczą urzędnicy, byłoby to możliwe, dzięki przybliżeniu, ale to ograniczałoby pole działania kamery. - To są na razie testy - podkreśla Ammar. - Pytanie, jak zgrać działanie na przykład ze strażą miejską czy policją, jest na razie otwarte - dodaje.

Kolor zielony to z kolei miejsca parkingowe.

Kamera ma jeszcze jedną funkcję, która również może przydać się miejskim służbom. Na bieżąco monitoruje samochody. Każdy poruszający się pojazd i otoczony jest żółtą ramką. Sprawdzana jest prędkość samochodów, a te, które przekraczają 40km/h są oznaczane i dodawane do licznika, który pojawia się w lewej części ekranu.

"Szwendanie się"

Dzięki temu, operatorzy mają dostęp do statystyk. Żółte ramki otaczają jednak nie tylko samochody, ale też przechodniów. Po co? Wiele mówi już samo określenie jednej z roboczo nazwanych kategorii, do której system kwalifikuje przechodniów, którzy kręcą się w tę i z powrotem po - oznaczonym brązową ramką - parkingu ministerstwa. To "szwendający się".

- Lokalizowane są osoby, które chodzą po parkingu w tę i z powrotem przez dłuższy czas. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na potencjalnych złodziei - zaznacza Ammar.

System tropi "szwendającego się" niezwykle skutecznie - na ekranie widać kreskę, która wytycza jego dokładną trasę.

Na tym nie koniec możliwości systemu. Na Żurawiej ruch jest jednokierunkowy. Kamera wyłapuje tych, którzy przeoczą znak, choć nie jest w tym bezbłędna: łapie także tych, którzy wyjeżdżając z miejsc postojowych muszą najpierw wycofać.

"Działanie dwutorowe"

Kiedy komputerowo wspomagany system zacznie wyłapywać "szwendających się" warszawiaków? Tego na razie nie wiadomo. System jest w fazie testów. Urzędnicy o datach mówią ostrożnie, m.in. dlatego, że oprogramowanie nie obsługuje kamer, które się obracają.

- Zdecydowana większość kamer w stolicy jest obrotowa, a na razie nie ma do nich tego typu aplikacji. Dlatego sprawę planujemy dwutorowo. Rozważamy również możliwość instalacji kamer stabilnych w niektórych miejscach - mówi Ammar.

Andrzej Rejnson
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sap

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2013 15:38 ~sap

  wizja tego może być katastroficzna.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2013 23:07 ~Paweł

  Wolę mieć 0,005% szansy na to że ktoś mnie okradnie czy pobije niż chodzić po mieście ze świadomością że ktoś mnie podgląda !

  To jest chore !

  Chcę wolności
  Policja ma pomagać, urzędnicy też w końcu za to im płacę! Prawie połowa zarabianych pieniędzy idzie na pijawki

 • Ed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2011 09:11 ~Ed

  To jest totalnie złe i nieludzkie.

 • pfpp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2011 07:28 ~pfpp

  Mnie tylko dziwi podana prędkość 40km/h. Po kiego grzyba zaznaczać samochody które według ustawy jadą poprawnie?

 • Peter3773

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 08:41 ~Peter3773

  co tu dużo pisać"permanentna inwigilacja"
  sterowana wolność,niedługo będą na chipować jak psy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »