Informacje

09.06.2011 09:31 problemy przedsiębiorców

Nie stać ich na Nowy Świat.
Protestują

SERWISY:

Przeciwko wysokim czynszom na Nowym Świecie zbuntowała się część przedsiębiorców. Chcą zmniejszenia stawek. - To już nie jest handlowa ulica, więc nie generuje odpowiednich obrotów - argumentuje kilkunastu z nich.

Prowadzenie lokalu przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy w Warszawie wiąże się ze sporymi kosztami. Według części przedsiębiorców - ze zbyt dużymi. Średnio, miesięcznie za mkw trzeba zapłacić ponad 183 zł - najwięcej w całej stolicy - wynika z  raportu Cushman & Wakefield datowanym na marzec tego roku.

Dla porównania: na Starym Mieście średnia stawka czynszowa wynosi 151,09 zł, a w centrum 139,6. Zdaniem autorów raportu, opłata za metr kwadratowy na Nowym Świecie jest tym mniejsza, im większy jest lokal, a rozbieżność jest duża od 50 do nawet 500 zł.

Firma wzięła pod lupę oferty zarówno prywatne, jak i miejskie.

"Stawka krocząca"

Część przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale od dzielnicy na Nowym Świecie, mówi: czynsze są zbyt wysokie, a w konsekwencji mogą prowadzić do zamknięcie działalności. – W tym momencie za metr kwadratowy płacę 180 zł, przy takiej stawce mogę prowadzić działalność. Ale po Euro 2012 mam płacić już 240 – wylicza Piotr Waniek z baru sushi przy Nowym Świecie 61.

Wzrost opłat to skutek negocjacji, które w latach 2009/10 dzielnica prowadziła z najemcami. Wtedy obie strony zgodziły się na tzw. stawkę kroczącą, czyli stopniową podwyżkę mniej więcej co pół roku. Część najemców twierdzi, że wtedy nie mieli wyjścia - umowę musieli podpisać, a teraz dorzucają jeszcze problemy związane z kryzysem gospodarczym.

- To są przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą odzieży, biżuterii, ale też np. księgarnia – mówiła podczas środowej sesji rady dzielnicy Lidia Kula, wiceprzewodnicza rady dzielnicy z ramienia SLD. - Są często na granicy wytrzymania. Dlatego proponujemy renegocjacje stawek za wynajem - dodaje.

"Klienci wolą galerie"

- Poza tym Nowy Świat już nie jest ulicą handlową, nie generuje odpowiednich obrotów. Teraz klienci wybierają galerie handlowe - tłumaczyła Barbara Karaszkiewicz z Nowego Światu 33.

Śródmiejscy urzędnicy nie wykluczają, że Zakład Gospodarowania Nieruchomościami będzie stawki najmu renegocjował. Indywidualnymi przypadkami przedsiębiorców, którzy twierdzą, że czynsze są zbyt wysokie, zajmie się też dzielnicowa komisja do spraw lokali.

Ale zdaniem urzędu są oni w lepszej sytuacji niż nowi najemcy. - Żaden ze starych najemców na Trakcie Królewskim nie ma średniej stawki większej niż 250 zł za mkw, a wszyscy nowi najemcy z konkursów dawnych i nowych mają stawki na poziomie 350-400 zł. – mówi Urszula Majewska, rzecznik dzielnicy. Dla przykładu pokazuje też ostatnie oferty konkursowe.

I tak na przykład za lokal przy Nowym Świecie 36 na parterze z wejściem od ulicy jeden z oferentów zaproponował 397 za mkw. Z kolei za podobny lokal, przy Nowym Świecie 44 za mkw. padła oferta 399 zł.

- Jaki obrót trzeba byłoby mieć w ok. 70 mkw lokalu przy takim czynszu, żeby zarobić? - pytał na sesji Jerzy Budzyn z SLD.

– My nie jesteśmy w sytuacji prywatnego właściciela, który może powiedzieć dowolnie oferentowi "nie". Nas obowiązują konkretne akty prawne - odpowiadał Piotr Królikiewicz, wiceburmistrz dzielnicy. - Jeżeli ktoś oferuje najwyższą stawkę i ma prawidłowy wniosek, to nie ma możliwości, żeby go odrzucić - dodał.

ran/par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ivo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 07:11 ~ivo

  Na rogu Nowego Światu jest 160 letnia apteka z orginalnymi gotyckimi meblami i zabytkowym wyposażeniem ,nie wyobrażam sobie że to wszystko ocalałe przez wojnę zamieni się w pab.Dla jej ocalenia należy tak ustalić czynsz by mogła dalej funkcjonować.wielbicielka apteki.

 • Liska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2011 12:46 ~Liska

  Dobrze, że nie jesteście w takiej sytuacji. Moi rodzice prowadzą sklep na Nowym Świecie, nie zdajecie sobie sprawy ile nerw ich to kosztuje. Tata jest już po zawale, chcą po prostu dopracować do emerytury i wyjść z długów. Łatwo powiedzieć zamknąć i dać sobie spokój. Są momenty, że nie stać ich na jedzenie od 6 lat pracują non stop bez urlopu, nerwy,stres i wykańczanie człowieka. Cieszyli się, że przedłużono im umowy chociaż na 3 lata i co z tego im przyszło, zadłużenie w banku na czynsze, zadłużenie u rodziny i znowu nerwy jak oni to spłacą,to jest nasza Polska rzeczywistość, wykańczać człowieka. Ten sklep to ich życie, tylko jakie. Powiecie, najlepiej zamknąć sklep, tylko z tym też wiążą się koszty, na które ich nie stać. I tak koło się zamyka. Serce mnie ściska jak patrzę na nich i nie jestem w stanie już im pomóc, tylko każę walczyć. Mam nadzieję, że urzędnicy w końcu przemyślą swoje postępowanie. Błagam pomóżcie tym ludziom, bo oni niedługo nie będą mieli co do garków wsadzić i jeszcze z olbrzymimi długami pozostaną.

 • Piotrek199

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 19:48 ~Piotrek199

  Przeszedłem się ostatnio z rana po Trakcie Królewskim. Turyści z Anglii zagadnęli mnie gdzie tu się można napić kawy. Było coś po szóstej więc poradziłem Centralny. Niestety, są tylko dwie kawarnie czynne od siódmej z minutami (np miła Costa) - reszta leniów śpi! Wiadomo - turyści robią zdjęcia ale zakłady fotograficzne w sobotnie popołudnie zamknięte! W księgarni Matras urzędują damy z muchami w noskach. Jedyni zainteresowani przechodniem to menele liczący na wsparcie. Nowy Świat jest po prostu przygnębiający i lepiej, żeby lenie i nieudacznicy się wykruszyli.

 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 18:32 ~MeloMan

  Jestem przekonany, że przy takim czynszu każda knajpa by się utrzymała, z nawiązką. Sami najemcy twierdzą, że ludzie chodzą do galerii. Po co więc utrzymywać nierentowny biznes??? W dzisiejszych czasach ul. Nowy Świat nie jest i już raczej nigdy nie będzie ulicą o charakterze handlowym. To jest ulica typowo turystyczno-rozrywkowa i, moim zdaniem, jest tam tylko miejsce na gastronomię, puby, kluby oraz największe, najdroższe światowe marki.

 • lifting bufetowej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 18:13 ~lifting bufetowej

  Na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu są ludzie, bo to jest bus pas. Tam wypadają ludziom przesiadki autobusowe. Tłok jest tyko na przystankach. W knajpkach kawa lub sałatka. Zarobek raczej niezbyt duży. Tak ludzie tam siedzą i na tym się kończy. Za siedzenie się nie płaci. Czasem chodzą bez sensu.Za łażenie też się nie płaci. Ta ulica to mit i lansik.

 • eusebio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 14:19 ~eusebio

  Drodzy przedsiębiorcy. A tacy byliście zachwyceni jak L. Kaczyński przegrał wybory na Prezydenta Warszawy, miały być cuda na kiju. Wiem o tym doskonale bo noszę Wam paczki z towarem którym handlujecie. I na co Wam przyszło? Niektórzy z Was przenieśli się do Ursusa czy na Ochotę. Po co to było, Nowy Świat w tej chwili jest ulicą martwą.

 • rev

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 14:00 ~rev

  gratuluję pani Karaszkiewicz:P fakt, że klienci częściej wybierają galerie handlowe niż ulicę Nowy Świat, to nie znaczy, że ulica ta przestała być ulicą handlową!

 • Miron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 13:30 ~Miron

  Będziemy wspierać klasę średnią,bo ta głównie przyczynia się do rozwoju gospodarczego.
  Będziemy popierali firmy rodzinne z tradycjami.Jesteśmy liberałami i nie pozwolimy im zginąć(splajtować),oni są siłą naszej gospodarki.
  Uwierzyliśmy,wybraliśmy,miało być lepiej.
  A jak jest wystarczy porozmawiać ze znajomymi,rozejrzeć się dookoła siebie ile padło już sklepików,firm w okolicy.
  Ten liberalizm rządzących polega tylko na wydzieraniu uczciwie zarobionych pieniędzy od Polaków(właścicieli firm).
  Drobne firmy prowadzą w Polsce już tylko samobójcy.
  Kiedyś usłyszałem taką opowieść.
  Ukradnij ile możesz,tylko nie mniej niż miliom.Dobrze schowaj,idź nawet do więzienia(darmowy wikt i opierunek),dostaniesz może dwa lata.
  Po dwóch latach wychodzisz,masz kasę i rozpoczynasz uczciwe życie.Jesteś gość.Broń Boże nie zakładaj firmy bo wszystko stracisz.
  I to jest prawda.

 • Detox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 12:51 ~Detox

  @Plast: ale to sklepy współtworzą nastrój ulicy i budują skłonność ludzi do jej odwiedzania. To nie jest kwestia kompleksów. Oczywiście, w ramach walki z "żałosnym polaczkowatym zakompleksieniem" możemy zamknąć sklepy i kawiarnie, a okna wystawowe zabić dyktą i deskami. Tylko wtedy Nowy Świat stanie się przejazdem przez getto (strach wysiąść z autobusu), a jakikolwiek ruch pieszy zaniknie wraz z pierwszymi oznakami zapadającego mroku.

  Dlatego ja jestem za tym, żeby utrzymać sklepy, kawiarnie i restauracje, zarówno przy Nowym Świecie, jak i Krakowskim Przedmieściu czy na Starym Mieście.

 • $$$$$$$$

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2011 12:22 ~$$$$$$$$

  Wszystkie czynsze podskoczą, bo przybywa w Warszawie urzędników. trzeba im dać dobrą pensję, bo muszą być lojalni. Czynsze podskoczą również dlatego, że urzędnicy muszą pozbyć się z lokali dotychczasowych najemców. potem te lokale wynajmą kumplom jako lokale na kulturę. Po 3 latach najmu te lokale im sprzedadzą. Takie mamy prawo. Czynsz w lokalu na kulturę wynosi 12,60zł/m2. da się przeczekać te 3 lata. Jak się uwiną, to skończą sprawy jeszcze w tej kadencji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »