Informacje

01.10.2016 16:20 "Czarny protest" przed Sejmem

"Nie pozwolimy zamienić szpitali w izby tortur"

SERWISY:


"Żarty się skończyły! Moje ciało, moja sprawa" – pod takim hasłem odbywa się przed Sejmem "Czarny protest" przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce. Na poniedziałek 3 października zaplanowany jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Popołudniowa manifestacja była reakcją na odrzucenie w ubiegłym tygodniu przez Sejm obywatelskiego projektu, który miał zliberalizować przepisy dotyczące aborcji. Do dalszych prac skierowano natomiast projekt przewidujący jej bezwzględny zakaz.

Jak podkreślają służby, zgromadzenie przebiegało spokojnie. - Podczas protestu nie odnotowaliśmy zdarzeń nadzwyczajnych. Nie było również przypadków zakłócenia porządku. W zgromadzeniu wzięło udział ok. 5 tys. osób - mówi nam Rafał Retmianiak z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Z kolei Bartosz Milczarczyk z ratusza, informuje, że według szacunków urzędu miasta, przed Sejmem protestowało ok. 3 tys. osób.

"Chcemy lekarzy, nie misjonarzy"

Uczestniczki i uczestnicy protestu mieli transparenty z hasłami: "Pięćset złotych nie dla zygoty", "Brak legalnej aborcji zabija", "Chcemy lekarzy nie policjantów", "Moja wagina nie twoja broszka", "Oprócz macic mamy mózgi - decydujemy same". Jeden ze sloganów - umieszczony jest na klepsydrze - brzmi: "Z przykrością zawiadamiamy o śmierci śp. praw kobiet".

Zebrani zaapelowali również do ginekologów, żeby zabrali głos i wsparli kobiety w proteście.
"Chcemy lekarzy, nie misjonarzy", "Bądźcie z nami" – krzyczeli protestujący.

Skandowano również: "Rząd to nie ciąża, usunąć można" czy "chcemy kochać, nie umierać".

"Gdzie byliście osiem lat"

Głos zabrali także politycy.

- Nie musimy udawać, różnimy się między sobą w podglądach, niektórzy z nas wierzą w Boga, inni nie. Dziś stoimy wszyscy razem, bo mamy jeden cel. Nie możemy pozwolić na to, by w wielkich politycznych kotłach zgotowali nam piekło kobiet. Dzisiaj jesteśmy zjednoczone i zjednoczeni – mówiła Joanna Mucha, posłanka PO.

Jej przemówienie było przerwane hasłami: "zgłoś ustawę", "gdzie byliście osiem lat".

- Jesteśmy tutaj, żeby zatrzymać prawicowych fanatyków, żeby pokazać im, że nie damy sobie wciskać kolejnych zakazów - powiedziała z kolei działaczka Partii Razem Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Nie pozwolimy zamienić szpitali w izby tortur, a lekarzy w więziennych strażników - podkreśliła.

- Cieszę się, że jesteśmy tu razem, ponad podziałami, z najróżniejszych partii, a także te, które nie interesują się polityką i nie należą do żadnej partii - podkreślała posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. - Ta polityka doprowadziła do tego, że jesteśmy tu razem, bo łączy nas Polska (...) Od jakiegoś czasu spotykamy się na ulicach - to pokazuje, że dzieje się coś bardzo niedobrego. Dzisiaj nie walczymy o Trybunał, nie walczymy o Unię Europejską; walczymy o coś bardzo intymnego - o prawa kobiet - dodała.

"Skandal i hańba"

Głos zabrali organizatorzy protestu. - Nie damy się fanatykom. Zeszły piątek, to był czarny dzień dla demokracji. Zmielone zostało 250 tys. podpisów, które miały nam zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie, to skandal i hańba, po trzykroć hańba. PiS na zwyczajnie oszukał – powiedziała Barbara Nowacka, odnosząc się do projektu ustawy "Ratujmy Kobiety", który przepadł w Sejmie.



Przed rozpoczęciem manifestacji na briefingu przed Sejmem wystąpiły działaczki Partii Razem: Marcelina Zawisza i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- Od ponad tygodnia w całej Polsce - zainicjowany przez Partię Razem - czarny protest. Od ponad tygodnia Polki w całym kraju organizują się w internecie, wychodzą na ulicę, by zaprotestować przeciwko barbarzyństwu, przeciwko prawu, które ma pozbawić je zdrowia, które może zagrozić ich życiu. Protestujemy na ulicach, protestujemy w internecie przeciw projektowi, który Sejm zdecydował się skierować do dalszych prac, projektowi autorstwa Ordo Iuris, zakładającego całkowity zakaz aborcji - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

W poniedziałek strajk

Demonstracja była sprzeciwem wobec skierowania projektu komitetu "Stop aborcji" do dalszych prac komisji sejmowej. Ten projekt przewiduje bezwzględny zakaz aborcji. Z kolei projekt Komitetu "Ratujmy Kobiety", który liberalizuje obecne przepisy aborcyjne, został odrzucony już po pierwszym czytaniu.

Na tym nie koniec demonstracji. Na poniedziałek 3 października zaplanowany jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

"Zachęcamy do nieobecności, 3 października, w pracy i na uczelniach (korzystanie z urlopu na żądanie, zamykanie prowadzonych punktów usługowych, korzystanie z dnia wolnego na opiekę nad dzieckiem czy za oddanie krwi). UWAGA! KOŃCZYMY O GODZINIE 18.00, wszyscy jednocześnie, z przytupem. CZYMŚ, co wymyślicie sobie lokalnie, albowiem" – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

TAK WYGLĄDAŁ PROTEST PRZED SEJMEM, KTÓRY ODBYŁ SIĘ TYDZIEŃ TEMU:

PAP/ran/kz/ec/b

Zdjęcie na stronie głównej: Paweł Supernak / PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 19:59 ~Ona

  Kwestia wiary to sprawa osobista, a kwestia aborcji powinna również mieć charakter osobisty. Jeżeli kobieta nie chce, bądź nie może utrzymać ciąży, to jak najbardziej powinna mieć do tego prawo. Nikt nie powinien w to ingerowac!

 • laki66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 16:31 laki66

  jak na Warszawe to POrażka ! więcej ludzi w biegach uczestniczy ! czarno to widzę ......

 • Psychatryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 16:07 ~Psychatryk

  Bl0toBl0to

  Dobrze, że ten pis się kończy, za pól roku nie będzie tego bezprawia i niesprawiedliwości, które zaczyna przeważać w obecnej chwili. Od str. politycznej tak źle w RP nie było od 89 roku. Ośmieszyli nasz kraj na zewnątrz, a rujnują wewnątrz Misiewiczami i skokami na prawo i kobiety, a to początek listy ich grzechów.

  Cpales ,piles nie jedz bo stwazasz powazne zagrozenie dla normalnych ludzi. Pozarym lecz sie.

 • mona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 14:53 ~mona

  NIE POZWOLIMY BY SZPITALE BYLY OBOZAMI KONCENTRACYJNYMI

 • jajco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 14:24 ~jajco

  moze wprowadzimy kare smierci, dlaczego czarne wdowy maja decydowac kogo zabic .Zbrodnie na dzieciach to jedne z najokrotniejszych.

 • wolnakobieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 12:32 wolnakobieta

  To wstyd brac udzial w marszu namawiajcym do zabijania!!!

 • Urodzony w Wawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 12:14 ~Urodzony w Wawie

  Może któraś ze zwolenniczek wytłumaczy mi coś, bo dla mnie w haśle "moje ciało - moja sprawa" jest ogromna niekonsekwencja... Jeśli rodzice się nie zgadzają co do chęci posiadania dziecka to występują tylko dwie opcje: 1) ona nie chce/on chce - kobieta dokonuje aborcji i niby wszystko jest ok, tak? Mimo że facet chciał mieć dziecko... 2) ona chce/on nie chce - kobieta rodzi, wbrew woli ojca, a potem facet musi płacić alimenty (nie jak Kijowski), bo kobieta tak wybrała. Czyli w przypadku 1) "moje ciało - moja sprawa", a w 2) "moje ciało - nasza sprawa"!? :D A gdzie równo-uprawnienie, o które feministki niby tak walczą? Powyższy przykład uwidacznia jak niesłuszne jest hasło pod którym będą manifestować w poniedziałek. PS. Wrzucam ten komentarz po raz n-ty... czyżby jednak działała tu cenzura?

 • Patologia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 11:18 ~Patologia


  Złooo~Złooo

  W ślad za parlamentem tutaj też dyskusja bardziej o literę prawa niż o jego ducha. Gdzie zaczyna się człowiek a kończy zarodek, od kiedy płód przestaje być częścią matki, a wszystko podlane sosem z emocjonalnego szantażu i biblijnych cytatów. A przecież ostatecznie nie o to chodzi. Płód bez matki nie przeżyje? Noworodek też nie, ani nawet pięciolatek - i tak biologicznie jak i psychologicznie, każdemu z nich brakuje jeszcze do dorosłego, w pełni rozwiniętego człowieka. Pomijając kwestie duchowe, człowieczeństwo to nie stan zero-jedynkowy tylko długotrwały proces. Nie ma jednoznacznego momentu "to jeszcze nie człowiek, a to już tak", toteż niezależnie od poziomu rozwoju zarodka/płodu/ciąży - czy jakiegokolwiek innego, odczłowieczającego określenia zechcemy użyć - należy zawsze brać pod uwagę potencjalnego człowieka jaki zeń się rozwinie. Zgodnie z duchem ideałów współżycia w społeczeństwie, prawa jednego człowieka kończą się tam gdzie zaczynają się prawa następnego i o ile mogę tylko współczuć ofiarom gwałtu, o tyle uważam że gdy w grę wchodzi taki potencjalny człowiek to dziewięć miesięcy nie jest jakąś astronomiczną ceną. Nie wymagam od nikogo wychowywania takiego dziecka - mamy jeszcze w tym kraju instytucje do tego powołane - nie rozumiem natomiast dlaczego miałoby ono życiem płacić za cudze winy
  ewazgdanskaewazgdanska

  Generalnie nie masz prawa wymagać od kobiet tego aby żyły według tego co tobie się wydaje.

  Reprezentujesz zlo jestes zlym czlowiekiem, jezeli w ogole cie mozna nazwac czlowiekiem. A tak na marginesie nie masz prawa narzucac nam ludzia normalnym swej patologi. Doucz sie troche, popracuj z ludmi potrzebujacymi. Twoj belkot jest wstretny i cyniz obraza nas Polakow.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 10:59 ~Piotr

  Najgłupsze z najgłupszych zagościły na ulicach Warszawy z równie głupimi transparentami.

 • Urodzony w Wawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2016 10:57 ~Urodzony w Wawie

  Może któraś ze zwolenniczek wytłumaczy mi wytłumaczy mi coś, bo dla mnie w haśle "moje ciało - moja sprawa" jest ogromna niekonsekwencja... Jeśli rodzice się nie zgadzają co do chęci posiadania dziecka to występują tylko dwie opcje: 1) ona nie chce/on chce - kobieta dokonuje aborcji i niby wszystko jest ok, tak? Mimo że facet chciał mieć dziecko... 2) ona chce/on nie chce - kobieta rodzi, wbrew woli ojca, a potem facet musi płacić alimenty (nie jak Kijowski), bo kobieta tak wybrała. A gdzie równo-uprawnienie, o które feministki niby tak walczą? Powyższy przykład uwidacznia jak niesłuszne jest hasło pod którym będą manifestować w poniedziałek. PS. Nie wiem czemu w komentarzach ciągle pada hasło kościół, kler, księża itd... Wszędzie widzicie kozła ofiarnego w tym środowisku? A może wystarczyło nie ruszać dotychczasowego kompromisu...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »