Informacje

29.06.2017 20:56 Co zapamiętamy z komisji?

"Nie powinno być szkół w Śródmieściu". "Nie ma ratowania na siłę"

SERWISY:

Wysoka kara dla Hanny Gronkiewicz-Waltz za nieobecność, wniosek o uchylenie decyzji w sprawie Twardej i jasne deklaracje byłego urzędnika Marcina Bajko: prezydent miała pełną wiedzę o reprywatyzacji. Drugie jawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji trwało dziewięć godzin. Wybraliśmy najważniejsze cytaty.

W czwartek komisja weryfikacyjna kontynuowała prace nad nieruchomościami Twarda 8 i Twarda 10. Jako pierwszy zeznawał Marcin Bajko - szef dawnego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Jego przesłuchanie trwało blisko sześć godzin. Zaraz po nim przesłuchiwani byli dwaj pełnomocnicy spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości przy Twardej. W charakterze strony wezwana była prezydent warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie stawiła się, za co została ukarana grzywną.

1. Szkoły w Śródmieściu

"Usłyszałem bezpośrednio od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, że nie powinno być szkół w Śródmieściu i jakiegoś ratowania na siłę. (…) a priori zostało założone, że ta szkoła zostanie zlikwidowana".

Te słowa Bajki długo będą ciągnęły się za Hanną Gronkiewicz-Waltz. Według relacji byłego urzędnika, padły niedługo po tym, jak ratusz zaczął prowadzić negocjacje z Maciejem M. na temat losów działki i szkoły. Pojawił się pomysł, aby dojść do porozumienia: w części działki biznesmen stawia dwa wieżowce, a za nimi zostaje miejsce na szkołę. - Wydało mi się rozwiązaniem atrakcyjnym z punktu widzenia interesu miasta, zrealizowanie dwóch inwestycji na jednym miejscu - podkreślił Bajko. Pomysł – jak dodał – przedstawił pani prezydent i wtedy miał usłyszeć od niej, że "nie powinno być szkół w Śródmieściu".

Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do tego na Twitterze – czytaj o tym w naszej relacji.2. Prezydent wiedziała o reprywatyzacji

"Nie tylko się nie zgadzam. Fakty dokładnie temu przeczą. Pani prezydent wiedziała o wszystkim. I o zasadach, i o tym, co się dzieje w zakresie reprywatyzacji. Mieliśmy do niej oczekiwanie, aby pomogła zmienić dekret warszawski, a w zasadzie ustawę o gospodarce nieruchomościami. Żeby nie trzeba było wydawać tych decyzji. Taka powinna być jej rola".

Tak Marcin Bajko odpowiedział na pytanie posła Pawła Lisieckiego, który przytoczył słowa prezydent Warszawy po wybuchu afery reprywatyzacyjnej z Chmielną 70. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniała wtedy, że nie wiedziała, co działo się w BGN i została przez urzędników oszukana. Były szef tego biura nie zgodził się z tym stwierdzeniem. Podczas swojego przesłuchania wielokrotnie zapewniał, że - tu cytat: - "Wiedza prezydenta o reprywatyzacji była, to nie ulega wątpliwości".3. Noakowskiego 16

[Hanna Gronkiewicz-Waltz - red.] Prosiła o akta w sprawie Noakowskiego 16. Wiele razy się z nią spotykałem w tej sprawie, to były wielogodzinne rozmowy. Pytała o wszystkie aspekty, jak się wydaje takie decyzje.

Dopytywany o to w dalszej części przesłuchania Bajko stwierdził, że nie wyklucza, że prezydent zażyczyła sobie "nie kopie, a oryginały" akt w sprawie tej nieruchomości. Informacji - jak podkreślił - nie był jednak pewien.

Noakowskiego 16 to kamienica zwrócona rodzinie Waltzów. W 2003 roku odzyskało ją kilkanaście osób w tym mąż i córka prezydent. Trzy lata później wszyscy postanowili sprzedać budynek spółce Fenix, która skupuje zreprywatyzowane nieruchomości. Kamienica została przekazana wraz z lokatorami, którzy w konsekwencji musieli się wyprowadzić. Sprawa zwrotu stanowi poważną rysę na wizerunku prezydent Warszawy od początku kadencji.

 

4. Szkoła mogła istnieć

"Teoretycznie, szkoła mogła istnieć jeszcze wiele lat, mogły trwać spotkania z inwestorem i tam jakieś rozwiązanie pozytywne mogło być wypracowane. Natomiast po podjęciu uchwały o jej przeniesieniu nie ma już interesu społecznego, którego możemy bronić w tej sposób, w związku z tym zaistniała zasadność wydania decyzji [zwrotowej - red]".

Były szef BGN jako główną przyczynę likwidacji gimnazjum w budynku na Twardej wielokrotnie wskazywał uchwałę Rady Warszawy. Ta została przegłosowana przez radnych Platformy Obywatelskiej na sesji 13 lutego 2014 lutego. Bajko przekonywał na posiedzeniu, że przyjęcie uchwały go "wtedy zaskoczyło".

 

5. Kara grzywny dla prezydent

"Nie mam zamiaru uchylać się od [udzielenia - red.] kary grzywny. (...) Pani prezydent powinna się tu stawić jako strona nie dlatego, że nam się tak podoba, albo że ktoś pani prezydent grozi. To powinno wynikać z szacunku do obywateli i własnych wyborców".

To słowa, które Patryk Jaki, przewodniczący komisji wypowiedział zaraz po ogłoszeniu kary dla Hanny Gronkiewicz-Waltz za niestawienie się przed komisją. Na prezydent nałożono grzywnę o łącznej wysokości sześciu tysięcy złotych (trzy tysiące za posiedzenie w sprawie Twardej 8 i kolejne trzy tysiące – za Twardą 10). Kilka minut później w mediach społecznościowych sama zainteresowana zapowiedziała złożenie odwołania.Czekamy na decyzję komisji

Więcej przesłuchań w sprawie Twardej już nie będzie. Jak poinformował szef komisji, teraz pozostaje jedynie podjęcie decyzji i ocena czy zwrot był prawidłowy. Mamy ją poznać na następnym posiedzeniu, którego termin nie został jeszcze wyznaczony.

Bez względu na to, jaka ona będzie, pełnomocnik Macieja M. już w czwartek, wniósł by komisja uchyliła obie decyzje reprywatyzacyjne w sprawie Twardej. Mecenas tłumaczył, że taki wniosek jest "ważny dla jego [Macieja M. - red.] interesów procesowych".

 

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lepper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 11:52 ~Lepper

  Nie po to się latami kradło, kombinowało, brało łapówki, żeby teraz nie spać po nocach.

 • DoPrzedszkolakow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 11:13 ~DoPrzedszkolakow


  WAWAHATE~WAWAHATE

  Wyjeżdzam z tego chorego kraju. Słowo daje Ci wszyscy złodzieje i oszuści powinni juz dawno siedzieć a nie zeznawać przed komisją !!! CHORY KRAJ!
  Norma~Norma

  Gdyby było tak jak piszesz - nie byłoby komisji /nikt by na tym nie zarabiał/ i nie byłoby tego całego show /pożywka dla mas/...

  Ależ wy macie nasr... w głowach. Łapanie bandytów to show, być może. Ale jest on tylko efekt uboczny. Celem podstawowym jest łapanie bandytów.

  Niektórym trzeba tłumaczyć jak przedszkolakom.

 • KierowcaKM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 11:11 ~KierowcaKM


  WAWAHATE~WAWAHATE

  Wyjeżdzam z tego chorego kraju. Słowo daje Ci wszyscy złodzieje i oszuści powinni juz dawno siedzieć a nie zeznawać przed komisją !!! CHORY KRAJ!
  KochamJa~KochamJa

  Zostań. Zmienia się na lepsze. A w niewielu innych krajach kultura stoi na tak dobrym poziomie jak u nas...

  Niestety masz rację, że Polska jest chora. Ale na szczęście rząd stara się ja leczyć. A ja jej nie opuszczę... bo kocham.

  Jezu, aż mi się łza w oku ze wzruszenia zakręciła (zero sarkazmu!).

  Po raz pierwszy od dwudziestu lat spotykam się w Polsce z czymś takim, że zamiast splunąć komuś w twarz bezduszną i okrutną formułką "jak ci się nie podoba, to się wynoś" albo "jak się nie podoba, to się zwolnij", ktoś odpowiada "Zostań." (!!!). A potem dodaje jeszcze "Zmienia się na lepsze.".

  Tak się przyzwyczaiłem do bycia opluwanym, kopanym, wykluczanym i wypędzanym przez własnych rodaków i własny kraj, że zapomniałem iż od drugiego Polaka można otrzymać również słowa wsparcia, pociechy i nadziei. Może rzeczywiście coś się jednak w tym kraju zmienia na lepsze...

 • Samozachwyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 11:07 ~Samozachwyt

  Bl0toBl0to

  Bierut i Gomułka chyli czoła przed tą komisyją. Stalin wtóruje. Ale obciach ci neokomuniści z pisa.

  Trzeci raz z rzędu widzę twój wpis o Bierucie i Gomułce. Wymyśl coś nowego, bo zrobiłeś się nudny. Samozachwyt cię zniszczy.

 • Cze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 10:59 ~Cze

  Bl0toBl0to

  Bierut i Gomułka chyli czoła przed tą komisyją. Stalin wtóruje. Ale obciach ci neokomuniści z pisa.

  Gdyby nie Bierut i Gomułka, to znowu mielibyśmy slumsy na Powiślu, a w centrum "drogie, ciasne i tandetne kamienice z krzywymi ścianami i odpadającymi balkonami" (cyt. Bolesława Prusa). Trzecia część mieszkańców byłaby zaś pewnie niepiśmienna, bo przecież "szkół w Śródmieściu być nie powinno".

  Przedwojenna Warszawa była miastem ciemnych podwórek-studni, potwornego zagęszczenia, braku światła, zieleni, elementarnych wygód. Ogromne rejony miasta, według wszelkich standardów można by nazwać slumsami (część Woli, Powiśla, Czerniakowa, Pragi). Z taką właśnie Warszawą skończył Bierut i Gomułka! I taką Warszawę odbudowuje nam teraz Hanna Gronkiewicz Waltz.

  A tak przy okazji, Stefan Starzyński prowadził aktywną politykę wykupywania terenów na własność miasta, bo zdawał sobie sprawę z tego, że dla normalnej gospodarki miejskiej potrzeba około 40% powierzchni miasta dla celów publicznych. Myślisz, że Bierut, Gomułka i Stalin (!) byliby dumni również ze Starzyńskiego?

 • młoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 10:42 ~młoda

  Mafia PO, jak każda mafia żyła w przekonaniu, że nigdy nie straci władzy.

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 10:13 ~Mic24

  Afera za aferą w czasie rządów PO gdziekolwiek by nie zaczęli działać. Szkoda mi mojego miasta, ile to pieniędzy, naszych pieniędzy rozkradli, a teraz palą głupa, nikt nic nie wie, za nic nie odpowiada, to za co te pensyjki biorą, za co tymi limuzynami jeżdżą???

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 10:13 ~Tomek

  buta, arogancja i cwaniactwo HGW po raz kolejny dało znać o sobie

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 10:12 ~Tomek

  czekam i chyba się doczekam kiedy HGW pójdzie za kratki i Noakowskiego 16 zostanie zwrócona tym ludziom, którzy w dobrej wierze tam mieli mieszkania

 • mivinka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 10:09 ~mivinka

  Rozliczać afery PO niech siedzią w pierdlu i płacą za tę bandyterkę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »