Informacje

05.10.2013 16:45 platforma przystała na postulaty lewicy

Nie poprą referendum? "Nie chciałbym się obudzić w Warszawie Kaczyńskiego"

SERWISY:

Szef warszawskiego SLD Sebastian Wierzbicki pozytywnie ocenia sobotni list PO do członków stołecznego Sojuszu, w którym Platforma odnosi się do postulatów dotyczących Warszawy. W niedzielę SLD zdecyduje, czy w tej sytuacji zachować neutralność wobec referendum.

W niedzielę Rada Warszawska SLD ma podjąć decyzję jak zachowa się wobec zaplanowanego na 13 października referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Rozważane są dwa warianty: poparcia inicjatywy bez wskazywania jak głosować lub pozostania w tej sprawie neutralnym - wówczas to sami sympatycy SLD mieliby zdecydować, czy za tydzień pójdą do urn, czy nie.

- Myślę, że członkowie i sympatycy SLD pozytywnie ocenią gest Platformy - powiedział Wierzbicki w sobotę PAP pytany, jak ocenia odpowiedź warszawskiej PO na postulaty SLD ws. Warszawy. - W tych odpowiedziach mamy konkretne obietnice, konkretne liczby. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie są to puste obietnice przed referendum, a Hanna Gronkiewicz-Waltz wszystkie te postulaty zrealizuje.

Jak dodał, list PO, pod którym widnieje podpis byłej już szefowej stołecznej Platformy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, zostanie w sobotę przekazany wszystkim członkom Rady Warszawskiej SLD. - W dniu jutrzejszym odbędzie się debata, dyskusja, ocena tych odpowiedzi. Myślę, że może mieć to również jakiś wpływ na decyzję członków SLD - zaznaczył Wierzbicki.

Zastrzegł jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by przesądzać, jaki będzie rezultat niedzielnej dyskusji. On sam - jak zadeklarował - w tej sytuacji skłaniałby się ku pozostaniu neutralnym wobec referendum. - Nie chciałbym się po referendum obudzić w Warszawie Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza - podkreślił lider stołecznego SLD.

W podobnym tonie wypowiadają się politycy z władz krajowych SLD. - Myślę, że w tej sytuacji pozostaniemy neutralni - powiedział PAP jeden z członków kierownictwa partii.

12 postulatów zaakceptowane

We wrześniu Rada Warszawska Sojuszu sformułowała 13 postulatów programowych dla Warszawy, m.in. od których spełnienia uzależniała decyzję czy poprzeć referendum, czy nie. Chodziło np. o rozwiązanie problemu reprywatyzacji, przede wszystkim w kontekście pomocy dla lokatorów, wyrównanie dysproporcji w rozwoju dzielnic poprzez zmianę sposobu naliczania ich budżetów, zmniejszenie liczby dzieci w klasach szkolnych, wycofanie się z likwidacji szkół. SLD chciało też zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach, przywrócenia 50-procentowej zniżki na bilety komunikacji miejskiej dla emerytów oraz refundacji in vitro z budżetu miasta.

PO w liście, który został zaprezentowany na sobotnim zjeździe wyborczym Platformy, zadeklarowała poparcie dla 12 spośród 13 postulatów Sojuszu. Sprzeciw wzbudziła jedynie kwestia dofinansowania in vitro. Jak podkreśliła Kidawa-Błońska, nie jest to zadanie własne samorządu. "Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016 realizowany przez ministerstwo zdrowia jest finansowany z budżetu państwa" - czytamy w liście do SLD.

Gronkiewicz-Waltz na czele stołecznej PO

Na sobotnim zjeździe stołecznej Platformy Gronkiewicz-Waltz została wybrana nową szefową warszawskich struktur tej partii. Dotychczasowa ich liderka, Kidawa-Błońska nie ubiegała się o ponowny wybór. Referendum ws. odwołania prezydent stolicy odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób.

W "Faktach po Faktach" w sobotę o godzinie 19:20 gościem będzie Leszek Miller, przewodniczący SLD. Polityk będzie odpowiadał na pytania dotyczące między innymi przyszłotygodniowego referendum w stolicy.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 16:01 ~iit

  Wizar wyląduj

 • Awatar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 11:57 ~Awatar


  wojt2~wojt2

  W Powstaniu Warszawskim zginela wiekszosc inteligencji,ale ci co zostali chyba nie mysla o rzadach Kaczynskiego w miescie?
  SZKODA WARSZAWY I WARSZAWIAKOW !!!
  Kompletna bzduraKompletna bzdura  Dziecko, tzw inteligencja musiałaby mieć dzisiaj po sto lat, chyba sam ruzumiesz że od dawna by byli na innym świecie. O czym ty więc bredzisz ? Każdy czas ma swoją inteligncję !

  Nie sądzisz chyba, że cała przedwojenna inteligencja była bedzietna ? Potomkowie tej inteligencji żyją w dzisiejszej Warszawie i dalej są inteligentami, a nie menelami lub zbieraczami złomu.

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 11:50 ~niko

  Zapmiętajcie tego pana i w wyborach niech zapomnie żeby się obudził jako poseł radny lub senator po raz kolejny SLD kopie sobie polityczną mogiłe czyli niebyt i tymi wypowiedziami budują w siłe PIS

 • Nowość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 11:49 ~Nowość

  kwolfik~kwolfik

  jak można być i żyć jak JK, który cały czas musi kogoś nienawidzić. przecież te wszystkie obelgi są wyssane z palca, nikt wcześniej nie zrobił tyle dla Warszawy co aktualny prezydent, a nawpewno nie jego św pamięci brat. Zwyczajnie Pan chce być znowu u władzy a całe referendum jest za nasze pieniądze, bo JK ma WIDZIMIŚ

  Aktualny prezydent ma świętej pamięci brata ? Ciekawe, pierwsze słyszę, może napisz coś bliżsego ?

 • Głupie pomysły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 11:44 ~Głupie pomysły

  Lukasz~Lukasz

  KACZYŃSKI NA PREZYDENTA!!!

  Coś ty, chory ?

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 10:10 ~aaa

  wizaar~wizaar

  Panie Wierzbicki!!!
  Wstyd. Zamiast mieć swoje zdanie kupczycie ( na bank tak jest ) stanowiskami w mieście!!!!
  Po co wiec było cały czas robić z gęby cholewę i krytykować Hankę. Nie macie kręgosłupa i dla stanowisk - tym razem w rządzie zrobicie wszystko. Pani Hanko! Tacy sojusznicy nie są warci funta kłaków, bo w razie czego wbiją nóż w plecy!!! I niech Pani do końca nie bierze tego referendum do siebie- taka jest demokracja- a Pani zostawiła Warszawę i powierzyła ja nieodpowiednim ludziom, chciwym i butnym. A teraz oni siedzą za Pani plecami a Pani zbiera baty i całe szambo wylewane jest na Pani głowę. To wszystko wina Wojciechowicza, Kochaniaka, Jakubiaka.... i ich przydupasów.

 • Rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 10:06 ~Rudy

  Jak widać, referendum obudziło wszelkie szumowiny polityczne obawiające się o swoje stołki. Będą teraz ze wszystkich stron wylewać kubły pomyj na ludzi chcących zmian, pragnących Warszawy rządzącej ludzmi kompetentnymi i uczciwymi, nie uwikłanymi w polityczne układziki z PO, SLD i dawną nomenklaturą. Czekam z niecierpliwością na 13.10.br. gdy bedę mógł swoim oddanym głosem za odwołaniem H.Gronkiewicz-Walzt choć w tym niewielkim stopniu przyczynić się do skruszenia tego politycznego betonu w Warszawie.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 09:22 ~Maria

  Ten pan razem z radnymi PO zabrałnauczycielom dodatki motywacyjne- radni Warszawy zamrozili ich wysokość w ramach oszczędności do 2014 roku

 • wizaar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 08:55 ~wizaar

  Panie Wierzbicki!!!
  Wstyd. Zamiast mieć swoje zdanie kupczycie ( na bank tak jest ) stanowiskami w mieście!!!!
  Po co wiec było cały czas robić z gęby cholewę i krytykować Hankę. Nie macie kręgosłupa i dla stanowisk - tym razem w rządzie zrobicie wszystko. Pani Hanko! Tacy sojusznicy nie są warci funta kłaków, bo w razie czego wbiją nóż w plecy!!! I niech Pani do końca nie bierze tego referendum do siebie- taka jest demokracja- a Pani zostawiła Warszawę i powierzyła ja nieodpowiednim ludziom, chciwym i butnym. A teraz oni siedzą za Pani plecami a Pani zbiera baty i całe szambo wylewane jest na Pani głowę. To wszystko wina Wojciechowicza, Kochaniaka, Jakubiaka.... i ich przydupasów.

 • wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 08:32 ~wwiak

  Trzeba ludzi postraszyć PiS-em. Jak PiS dojdzie do władzy będzie tsunami, trzęsienie ziemi i awaria w elektrowni atomowej.

  To tylko fragment ze skeczu kabaretowego, co zrobić aby ludzi przestraszyć PiS-em.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »