Informacje

11.09.2013 14:55 bój o pieniądze

"Nie można zwolnić Mazowsza z janosikowego"

SERWISY:


- W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości zwolnienia województwa mazowieckiego z obowiązku wpłaty pozostałych rat tzw. janosikowego - poinformowała w środę PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Tzw. janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Janosikowe to przede wszystkim problem Warszawy i Mazowsza. W poniedziałek skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował dziennikarzy, że jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności Mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się.

Obowiązek ciąży na województwie

- Cały czas jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami województwa - zapewniła Majszczyk pytana przez PAP, czy resort finansów ma propozycję dla województwa mazowieckiego, zmierzającą do rozwiązania problemu samorządu związanego z koniecznością zapłaty janosikowego.

- Obowiązek na województwie ciąży i przy obecnym stanie prawnym nie ma instrumentu, który mógłby zwolnić województwo z dokonywania wpłat - dodała. Zwróciła uwagę, że województwo mazowieckie nie przekroczyło progów zadłużenia, które są wiążące dla samorządów przy podejmowaniu różnych decyzji, w tym o zadłużeniu. Zaznaczyła, że samorząd może podejmować decyzje w tym zakresie, także dotyczące restrukturyzacji wydatków.

- Sytuacja cały czas jest monitorowana i trwają analizy. Wymieniamy poglądy na temat tego, jak można sobie poradzić z tym problemem - poinformowała.

"Myślę, że do tego nie dojdzie"

Pytana, co stanie się, jeżeli mazowieckie nie zapłaci 16 września kolejnej raty janosikowego powiedziała: Myślę, że do tego nie dojdzie, ponieważ ta zapłata to obowiązek ustawowy ciążący na województwie, podobny do podatku. Mimo, że to inna kategoria zobowiązania, jest jednak egzekwowana jest w podobnym trybie - zaznaczyła.

Wiceminister podkreśliła, że niższe dochody z CIT-u są nie tylko bolączką województwa mazowieckiego, ale także budżetu państwa. Budżet państwa jest nowelizowany. - Z tego, co wiem, również w budżecie marszałka województwa są podejmowanie działania w zakresie zmiany uchwał, ale nie wiem, jakie będą ostateczne decyzje - powiedziała.

Może zabraknąć 340 mln zł

Zgodnie z informacjami przekazanymi w poniedziałek przez skarbnika województwa mazowieckiego z powodu niższych wpływów, głównie z CIT, do końca roku w budżecie województwa zabraknie ok. 340 mln zł. Tymczasem województwo ma jeszcze wpłacić w czterech ratach 220 mln zł janosikowego. Decyzję, czy będzie dalej płacić janosikowe, czy nie, zarząd województwa podejmie 16 września. Wtedy mija termin wpłaty kolejnej raty janosikowego w wysokości 55 mln zł.

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd będzie szukał bardziej przemyślanej i łagodniejszej wersji janosikowego. Dodał, że sposób naliczania tej opłaty wymaga przeglądu, ale zastrzegł, że zmiany nie nastąpią z dnia na dzień.

DONALD TUSK O JANOSIKOWYM:

TAK SPRAWĘ W PONIEDZIAŁEK KOMENTOWAŁ SKARBNIK MAZOWSZA:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 20:05 ~Aslo

  MrM~MrM

  Wszystko fajnie, tylko niech wszyscy przyjezdni z innych województw płaca tu podatki, skoro korzystają z dobrodziejstw rozwiniętej Warszawy. Bo trochę słabo wygląda sytacja, jak ktoś tu przyjeżdża, pracuje, zasila swoje województwo, a do tego dostaje Janosikowe. Chyba że wyznajemy mentalność Kalego, czyli jak Kali ukraść krowę, to dobrze, ale jak Kalemu ukraść krowę to już nie...

  Tylko może niech sami Warszawiacy przestaną oszukiwać własne miasto??? Niech zgłoszą dochody jakie osiągają z wynajmu mieszkań, zaczną odprowadzać od tego podatki i zameldują swoich lokatorów... Bo bez tego to wychodzi moralność Kalego z rodowitych...

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 20:01 ~Aslo

  Robert z~Robert z


  Jednak Warszawa jest położona w strategicznym miejscu. Przypominam że największy rozwój przeżyła za czasów zaboru rosyjskiego, nie będąc stolicą, kiedy to zaborca utrudniał i uniemożliwiał wręcz rozrost miasta. Warszawa wcale nie rozwija się dzięki posłom i rządowi ale własnie dzięki położeni i dużej infrastrukturze, często nie dostępnej w takiej skali w innych miastach.


  Znaczenie lepiej rozwijała się wtedy Łódź że o Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej nie wspomne. Poza zaborem Rosyjskim był jeszcze pruski gdzie rozwój był jeszcze lepszy... Ale co z tego??? Położenie Polski i jej sytuacja kulturowa, gospodarcza i geopolityczna jest taka że najważniejsi sojusznicy, partnerzy w gospodarce są na zachodzie, a z Warszawy jakoś bliżej do Mińska niż do Berlina... Warszawa nie leży ani w centrum, kraju ani w innym strategicznie położonym miejscu, dlatego jej lokalizacja nie jest jej atutem i dlatego bez statusu stolicy nie ściągnełaby żadnych poważnych inwestorów a zwłaszcza w takiej ilości jak ma to obecnie miejsce

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 19:51 ~Aslo

  52

  Kompletna bzduraKompletna bzdura

  Wygooglaj sobie co to jest Warszawski Okręg Przemysłowy i przestań już pleść bzdury że Warszawa istnieje tylko dlatego że cała reszta kraju dokłada się do jej utrzymania. A dług to mają twoi nauczyciele i rodzice, dług wobec ciebie bo nie udało im się wcisnąć elementarnej wiedzy do twojej głowy.

  heheh wygooglałem sobie i co znalazłem?? że okręg ten opiera się na stołecznym charakterze Warszawy, jego cechami są brak surowców naturalnych, duży udział kapitału zagranicznego który tutaj się kumuluje ze względu na to że Warszawa jest stolicą. Ergo wychodzi na moje to dzięki temu że stolica umiejscowiona jest w Warszawie można mówić o czymś takim jak Warszawski Okręg Przemysłowy. Gdyby Stolice po wojnie umieścić np. w Poznaniu cały ten kapitał i inwestycje kumulowałby się tam.

 • Artur z Płocka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 12:46 ~Artur z Płocka

  Już chyba czas pomyśleć o autonomii dla Mazowsza z jedną tylko korektą Łomży zamiast Radomia. Koniec 500 letniej tyranii. Z wami Polakami nie da się żyć!

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 12:43 Kompletna bzdura


  absurd~absurd

  Problem w tym że większość posłów jest z prowincji i żaden nie chce być samobujcą wyborczym. Łatwo to wprowadził rząd lewicy, gorzej to skasować. Najlepiej karać tych co się rozwijają a leniom płacic za to że stoją w miejscu i przejadają to co dostaną. Po co sie rozwijać jak i tak się dostanie.

  Aslo~Aslo

  Problem?? Czy Ty myślisz czasmi zanim coś napiszesz?? Twoim zdaniem powinno być tak że większość posłów w 36 milionowym kraju powinna pochodzić z jednego 2 milionowego miasta??? No bardzo ciekwie wygląda demokracja w Twoim myśleniu... Zastanów się dlaczego Warszawa tak się rozwija?? Czy może jest położona w jakimś strategicznym miejscu?? No raczej nie... Czy może są tu złoza naturalne?? Też nie... A może jest tu przemysł który napędza lokalną gospodarkę?? Również nie... Więc co? Otóż Warszawa się rozwija TYLKO I WYŁĄCZNIE dlatego że reszta kraju zgodziła się na to aby obrać ją za swoją stolice. Zatem miasto to ma dług wobec reszty Polski i niech go spłaca w janosikowym bo gdyby Warszawa nie była stolicą to byłaby prowincjonalnym miastem pokroju Radomia czy Rzeszowa


  Wygooglaj sobie co to jest Warszawski Okręg Przemysłowy i przestań już pleść bzdury że Warszawa istnieje tylko dlatego że cała reszta kraju dokłada się do jej utrzymania.
  A dług to mają twoi nauczyciele i rodzice, dług wobec ciebie bo nie udało im się wcisnąć elementarnej wiedzy do twojej głowy.


 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 12:35 ~nick

  [quote="MrM"]Wszystko fajnie, tylko niech wszyscy przyjezdni z innych województw płaca tu podatki, skoro korzystają z dobrodziejstw rozwiniętej Warszawy. Bo trochę słabo wygląda sytacja, jak ktoś tu przyjeżdża, pracuje, zasila swoje województwo, a do tego dostaje Janosikowe. Chyba że wyznajemy mentalność Kalego, czyli jak Kali ukraść krowę, to dobrze, ale jak Kalemu ukraść krowę to już nie...[/quote]

  Nie, bo przyjezdni wolą marudzić na to, że znowu remonty i korki, a sami twierdzą, że ze swoimi rodzinnymi miejscowościami są związani i "dumni z tego, że podatki płacą tam". Też nie pochodzę z Warszawy, ale podatki od paru lat płacę tu i uważam, że to jest uczciwe, skoro tu mieszkam. Karta Warszawiaka problem rozwiąże, już widzę jak wszyscy "dumni ze wspierania swoich rodzinnych miast" z podkulonym ogonem pójdą się rejestrować w US dla tańszych biletów. I bardzo dobrze.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 11:55 ~xyz

  Paweł~Paweł

  Gdy ktoś nie płaci obowiązujących podatków przychodzi komornik. Może tu też powinien się tym zająć i np. zająć urzędnicze pensje o premiach nie wspominam.

  A czemu tutaj jest winny zwykły szary urzędnik? Pomyśl zanim coś napiszesz.

  W tej sytuacji to właśnie rząd jako sprawca całego zamieszania, który wiedział od dawna w jakiej sytuacji jest Mazowsze, powinien wskazać wyjście z sytuacji, a nie tylo ograniczać się do stwierdzenia 'nie wiem jak to zrobicie, ale macie zapłacić'.

 • emes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 11:46 ~emes


  [/cytat_1659908]
  Otóż Warszawa się rozwija TYLKO I WYŁĄCZNIE dlatego że reszta kraju zgodziła się na to aby obrać ją za swoją stolice. Zatem miasto to ma dług wobec reszty Polski i niech go spłaca w janosikowym bo gdyby Warszawa nie była stolicą to byłaby prowincjonalnym miastem pokroju Radomia czy Rzeszowa
  [/cytat_1660066]

  WOW, dzięki za łaskę. Teraz już wiem, dlaczego Mazowsze ma płacić taką kwotę - to w ramach podziękowania za Waszą dobroć. Drogo sobie liczycie, ale cóż, zapłacimy, skoro RESZTA KRAJU SIĘ ZGODZIŁA.

 • Robert z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 11:26 ~Robert z


  absurd~absurd

  Problem w tym że większość posłów jest z prowincji i żaden nie chce być samobujcą wyborczym. Łatwo to wprowadził rząd lewicy, gorzej to skasować. Najlepiej karać tych co się rozwijają a leniom płacic za to że stoją w miejscu i przejadają to co dostaną. Po co sie rozwijać jak i tak się dostanie.

  Aslo~Aslo

  Problem?? Czy Ty myślisz czasmi zanim coś napiszesz?? Twoim zdaniem powinno być tak że większość posłów w 36 milionowym kraju powinna pochodzić z jednego 2 milionowego miasta??? No bardzo ciekwie wygląda demokracja w Twoim myśleniu... Zastanów się dlaczego Warszawa tak się rozwija?? Czy może jest położona w jakimś strategicznym miejscu?? No raczej nie... Czy może są tu złoza naturalne?? Też nie... A może jest tu przemysł który napędza lokalną gospodarkę?? Również nie... Więc co? Otóż Warszawa się rozwija TYLKO I WYŁĄCZNIE dlatego że reszta kraju zgodziła się na to aby obrać ją za swoją stolice. Zatem miasto to ma dług wobec reszty Polski i niech go spłaca w janosikowym bo gdyby Warszawa nie była stolicą to byłaby prowincjonalnym miastem pokroju Radomia czy Rzeszowa

  Jednak Warszawa jest położona w strategicznym miejscu. Przypominam że największy rozwój przeżyła za czasów zaboru rosyjskiego, nie będąc stolicą, kiedy to zaborca utrudniał i uniemożliwiał wręcz rozrost miasta. Warszawa wcale nie rozwija się dzięki posłom i rządowi ale własnie dzięki położeni i dużej infrastrukturze, często nie dostępnej w takiej skali w innych miastach.

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 10:49 ~Marcin

  Piszę jako osoba pochodząca spoza Warszawy.
  Warszawa powinna płacić ten podatek inaczej byłyby za duże różnice pomiędzy regionami a to do niczego dobrego nie prowadzi.
  Pracuję w Warszawie i TU płacę podatki. W przeliczeniu na głowę jest tego dużo więcej niż janosikowe, które musi płacić Warszawa.
  Wyjeżdżając poza Warszawę chcę widzieć, ze coś się dzieje a nie tylko bieda i dziury w drodze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »