Informacje

04.08.2015 19:47 Ustawa reprywatyzacyjna w Trybunale

"Nie możemy wydać ani złotówki na remont, budynki rozsypują się w oczach"

SERWISY:

Czekamy 70 lat, żeby właściciele nieruchomości się zgłosili. Mamy aż 111 nieruchomości oświatowych objętych roszczeniami – powiedział w programie "Tak jest" w TVN24, Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. Zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz dyskutował z Piotrem Gołaszewskim, prawnikiem, na temat odesłanej do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta ustawy reprywatyzacyjnej.

Wiceprezydent Warszawy przyznał, że decyzja prezydenta RP stawia stołeczny magistrat w bardzo trudnej sytuacji. - Dla miasta to paląca sprawa i dla lokatorów też. Czekamy 70 lat, żeby właściciele nieruchomości się zgłosili. Musimy przenosić lokatorów, bo budynki niszczeją. Nie możemy wydać ani złotówki na remont, a budynki rozsypują się w oczach – powiedział Jarosław Jóźwiak i dodał, że w stolicy aż 111 nieruchomości oświatowych objętych jest roszczeniami.

Wskazał także, że sporym problemem dla miasta jest handel roszczeniami i ustanowienie przez sąd kuratorów. – Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdzie nie mamy stron w postępowaniu i sąd wyznacza kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Rekordzista nieznany z miejsca pobytu to 145-latek – powiedział Jóźwiak.

Zdaniem prawnika decyzja prezydenta jest słuszna. - Nikt nie neguje, że rozwiązanie problemu jest ważne. Pytanie tylko jak to zrobić.  Prezydent nie neguje idei ustawy, ale jej konkretne rozwiązania, które kwestionują konstytucyjne prawa spadkobierców dawnych właścicieli – powiedział Piotr Gołaszewski.

Ustawa do trybunału

Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę ws. gruntów warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

Ustawa m.in. daje miastu Warszawie i Skarbowi Państwa prawo pierwokupu gruntu wobec roszczeń byłych właścicieli nieruchomości warszawskich. - To rozwiązanie nie zostało zakwestionowane przez prezydenta - poinformowała jego kancelaria.

- Prezydent jest przekonany, że niektóre zapisy tej ustawy są niekonstytucyjne, sygnały o tym dochodziły już na etapie prac parlamentarnych. Niektóre regulacje pogarszają sytuację byłych właścicieli, a ich skutkiem może być pozbawienie ich roszczeń i pozostawienie bez rekompensaty. Ostatecznie na temat zgodności z ustawą zasadniczą wypowie się Trybunał Konstytucyjny - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

- To fatalna decyzja dla Warszawy - skomentował wiceprezydent Jarosław Jóźwiak.

Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta z 1945 r. było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu" objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak bem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 23:35 ~Warszawiak bem

  Fajny materiał tylko strony dyskusji nie zostały do końca prawidłowo oznaczone bo z jednej strony miasto reprezentowane przez zastępcę prezydenta a z drugiej ? przedstawiciel dużej kancelarii specjalizujący się w tego rodzaju działalności czyli najprawdopodobniej podmiotu czerpiącego korzyści z obecnych regulacji ale tego trzeba się domyślić -ze ekspert nie jest obiektywny. A można było w prost poinformować widzów np. Pan xxx z kancelarii y zajmującej się obrotem roszczeniami albo reprezentacją nabywców roszczeń lub ze taką działalnością się nie para.

 • Wywiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 23:10 ~Wywiad

  fan2~fan2

  TVN! Gratuluję! 13 minut dobrego materiału. Prowadzący nie przerywa, daje się wypowiedzieć stronom, przedstawia co budzi największe obawy społeczne.
  Rozumiem, że statystyki pokażą, że cały materiał obejrzało mniej osób niż to jakie będą upały, ale przecież nie o same statystyki chodzi!

  Do tego już doszło, że jak wywiad w telewizji jest prowadzony profesjonalnie, to aż to wymaga pochwalnego wpisu w sieci ? Weźcie Państwo przykład - tak należy uprawiać dziennikarstwo.

 • fan2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 22:07 ~fan2

  TVN! Gratuluję! 13 minut dobrego materiału. Prowadzący nie przerywa, daje się wypowiedzieć stronom, przedstawia co budzi największe obawy społeczne.
  Rozumiem, że statystyki pokażą, że cały materiał obejrzało mniej osób niż to jakie będą upały, ale przecież nie o same statystyki chodzi!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »