Informacje

16.09.2016 07:04 problemy na skrzyżowaniach

Nie mogą doczekać się zielonego. "Trzeba ruszać motocyklem"


Kierowcy jednośladów skarżą się, że na wielu skrzyżowaniach nie mogą doczekać się zielonego światła. W efekcie muszą łamać przepisy. – Wszystko przez to, że rowery i motocykle są za małe – tłumaczą drogowcy. Sprawie przyjrzał się Łukasz Wieczorek, reporter programu "Polska i Świat".

Motocyklista podjeżdża na skrzyżowanie, zatrzymuje się przed pasami i czeka na zielone światło do skrętu. Ale doczekać się nie może.

"To jest duży problem"

Takie sytuacje są w Warszawie, ale nie tylko. Motocykliści, czasem rowerzyści w nieskończoność czekają na zielone światło.

- To jest duży problem, bo człowiek się zastanawia, czy zrobić przewinienie drogowe, czy jechać dalej, szukać nawrotki – mówią reporterowi TVN24.

Ale to nie awaria świateł. Problem w tym, że rower czy motocykl jest po prostu zbyt lekki, by wychwycił go czujnik wtopiony w asfalt odpowiedzialny za zmianę świateł.

- Może tych pojazdów nie wykrywać, spowodowane jest to tym, że na niektórych skrzyżowaniach te czujniki mają 20 lat, inna technologia wówczas funkcjonowała – wyjaśnia Paweł Olek z Zarządu Dróg Miejskich.

Przesunąć motocykl

Cała sytuacja może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. - Widziałem motocyklistów, którzy przejeżdżają na czerwonym, a to już jest niebezpieczne. Problem jest, kwestia jak to załatwić – zaznacza Piotr Rucki, motocyklista, instruktor nauki jazdy.

Drogowcy, a także policja radzą, żeby na czerwonym nie stać, tylko... ruszać motocyklem. - Próbować przesunąć w obrębie swojego pasa tak, żeby czujnik złapał go przy kolejnej zmianie świateł – radzi Paweł Olek.

Łukasz Wieczorek /ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rademenes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2016 10:46 ~rademenes

  a moze wystarczy wydać 20 zł + montaż na założenie czujki termicznej - wykrywającej silnik motoru, rowery na scieżki i po temacie :P

 • dmdm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 22:52 ~dmdm

  Ale jazda.
  Może zacznijmy od tego, że masa nie ma żadnego znaczenia.
  Znaczenie ma wielkość obiektu metalowego nad pętlą indukcyjną.
  Jak jest odpowiednio duży, to sterownik wykryje obiekt. Ale jak jest to motor/rower - mały i do tego stojący na środku pętli - nie wykryje zajętości pasa.
  To jest brak myślenia inżynierów projektujących i budujących takie systemy, którzy nastawiają się na zwykły samochód, do tego stojący centralnie na pasie i tuż przed linią zatrzymania.
  A ileż razy zdarza się, że pierwszy samochód stoi tak, że nie zajmuje miejsca nad pętlą?

 • normagin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 10:47 ~normagin

  gość~gość

  Z tego co pamiętam, aby oszukać pętle indukcyjna, trzeba zamontować sobie magnez...
  lub wozić w kieszeni :)))

  magnez do w aptece sobie kup.

 • M421

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 06:39 ~M421

  motR1~motR1

  Ten sam problem dotyczy tramwajów. Na wielu skrzyżowaniach jest problem ze wzbudzaniem światła. Czy tramwaj też jest za mały i należy nim ruszać?


  Albo kłaść na boku :-)

 • M421

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 06:34 ~M421


  robal_pl~robal_pl

  Ja przypuszczam, że to są czujniki magnetyczne. Motocykle mają za mało metalu aby aktywować taki czujnik i tyle. Rozwiązaniem mogło by być podkręcenie czułości czujnika i tyle.
  vlmbvlmb


  Podkręcenie nic nie da. Czujnik zacznie wtedy głupio reagować na samochody z sąsiedniego pasa lub inne metalowe elementy dookoła. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu przycisk taki jak dla pieszych. No i obowiązkowo zwolnić ludzi odpowiedzialnych za ten bałagan. Profesjonalista ma się znać na wszystkich aspektach danego zagadnienia a nie tylko widzieć swój puszkowy zad.


  No chyba żartujesz. Przyciski? Poważnie? Przecież są pętle wykrywające rowery, trzeba to tylko prawidłowo zamontować i wyregulować.

 • Tobiasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 01:26 ~Tobiasz

  Małe sprostowanie mój motor waży 280 kg i nowe czujniki - nie 20 letnie, także go nie wychwytują.
  Napisałem dwa lata temu pismo do ZDM o problemie na nowej ulicy Nowolazurowej konkretnie skrzyżowaniach z Ryżową, Zapustną, Poczty Gdańskiej i Traktorzystów, do dnia dzisiejszego nie rozwiązano problemy, niestety przy lewoskręcie muszę łamać przepisy, odechciało mi się czekać 15 min lub ktoś nadjedzie aby skręcić w lewo.

 • motom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 22:15 ~motom

  wawa~wawa

  A nie narzekają jak jadą ''wężykiem'' po podwójnej ciągłej !!!

  a na co mają narzekać?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 21:18 ~wawa

  A nie narzekają jak jadą ''wężykiem'' po podwójnej ciągłej !!!

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 21:18 ~Krzysiek

  Marcel~Marcel

  Szkoda, że nie poradzili, żeby kłaść motocykl/rower na boku. Niby co ma pomóc przesunięcie do krawędzi pętli skoro powierzchnia pojazdu jest ta sama?


  Chodzi o współczynnik sprzężenia. A dokładnie o strumień pola (całka powierzchniowa z natężenia) - jeśli jednoślad stoi na środku pętli to pole jest pionowe - równoległe do pojazdu i go nie przenika. Nad krawędzią pętli natężenie pola jest skierowane bardziej poziomo i koła oraz rama stanowią zamknięte metalowe obwody, przez które musi przeniknąć pole.


  A kładzenie akurat roweru na boku na pętli praktykowałem w jednym biurowcu w garażu podziemnym, bo inaczej nie chciał się otworzyć szlaban przy wyjeździe.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 21:00 ~Krzysiek


  mix~mix

  co wybrać,dzwonić po patrol drogówki czy przejechać na czerwonym? obie opcje to łamanie przepisów. do maka też nie da się z wału miedzeszyńskiego zjechać motocyklem i na niego z powrotem wjechać
  kubatkubat

  Pętle indukcyjne z reguły są widoczne.  I należy najechać kołem na bok takiej pętli, nie na środek. Wtedy jest największe sprzężenie pętli w asfalcie z pętlą jaką jest koło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »