Informacje

04.07.2017 07:00 W OKOLICACH PRUSZKOWA

Nie mają prądu od piątku. Ekipy nie
mogą wejść na prywatne posesje

SERWISY:

Od piątku blisko tysiąc gospodarstw w okolicach Grodziska Mazowieckiego, Milanówka i Pruszkowa nie ma prądu. To efekt burz i... sporu o wycinkę drzew, które mogą być zabytkowe. Pracownicy PGE zapewniają, że awaria zostanie zażegnana do środy.

Do usuwania awarii zaangażowanych jest kilka tysięcy pracowników PGE, jednak od pięciu dni nie udało im się przywrócić prądu wszystkim odbiorcom. Jak usłyszeliśmy na infolinii: "w środę do mieszkania ostatniego klienta wróci prąd".

Tuż po przejściu nawałnicy energii nie było w kilkudziesięciu tysiącach gospodarstw. Teraz problem dotyczy wciąż blisko tysiąca, a od poniedziałku sytuacja się praktycznie nie zmieniła. Część z mieszkańców nie ma też ciepłej wody.

W samym Pruszkowie, we wtorek o godzinie 6.40 awarii było 17.

Kilkaset słupów uszkodzonych

Jak mówili w poniedziałek przedstawiciele PGE - firmy, która jest dystrybutorem energii w tym regionie - to efekt uszkodzenia 200 słupów średniego napięcia i około 350 słupów niskiego napięcia. Nad ich naprawieniem pracuje według firmy kilka tysięcy pracowników, a do pomocy ściągnięto też ludzi z innych oddziałów.

Ci natrafili jednak na niespodziewane problemy. Linie przechodzą bowiem przez prywatne tereny, których właściciele... nie chcą wpuść ekip.

- Burza uszkodziła słupy, które wchodziły w drzewa. Aby przywrócić dostawy energii, musimy postawić całkiem nowe słupy, a co za tym idzie, konieczne jest wycięcie drzew i gałęzi. Te znajdują się na terenach prywatnych - tłumaczył Adam Rafalski, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja.

- Te linie przechodzą przez "trudny teren", który jest pod opieką konserwatora zabytków. Właściciele nie wyrażają zgody na wycinkę drzew bez jego decyzji - podawał Rafalski.

Rzecznik dodał, że problemem są też posesje, na których nie ma właścicieli. - Zdarzają się przypadki, że ktoś wyjechał na urlop. Nie możemy bez zgody wejść na taki teren - rozkładał ręce.

md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • grabowskos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2017 11:24 ~grabowskos

  Minęła środa zaczął się czwartek i nadal bez zmian :( Bez prądu, bez wody. Jak żyć?

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 16:18 ~anna

  Nie od piątku ale od czwartku nie mamy prądu, dziś jest wtorek, czyli już 6 dobę. I nie zapowiada się, że dzisiaj wróci. Na naszej ulicy jeszcze przynajmniej w 2 miejscach leżą druty, nie widać, żeby ktoś naprawiał.

 • allk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 14:14 ~allk

  A wystarczyło by puszczać linię NN ziemią w miejscach szczególnie nieprzyjaznych i nie było by problemu z wichurami itp

 • mck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 13:16 ~mck

  sdsdsd~sdsdsd

  Może wreszcie zakłady energetyczne uregulują sprawy linii? W socjalizmie budowano na zasadzie, tu jest plan i jedziemy, nie ważne czy działka jest prywatna czy nie, czy właściciel się zgadza czy nie. Na środku działki słup albo transformator. Działka nie nadaje się do zabudowy bez zmiany przebiegu linii, a zakład energetyczny nie płaci nawet grosza za dzierżawę. Takich przypadków jest pełno. Jak ktoś chce przestawić słup, bo mu przeszkadza w budowie to zakłady energetyczne chcą, żeby taka osoba zapłaciła za projekt, wykonanie i za wyłączenie prądu na czas przebudowy, mimo, że zakład energetyczny korzysta z takiej działki bezumownie.

  To jest clou problèmu. Komuna skońćzyła się 28 lat temu, a ten problem nadal istnieje. Mi linia idąca do sąsiada przebiega tuż przed oknem, znajomi mają na srodku działki 2 słupy i nic się z tym nie da zrobić. Do tego wychodzą właśnie takie kwiatki jak teraz pod warszawą - na prywatną posesję nie wejdziesz. Może wreszcie pora na odgórny program likwidacji linii enegretycznych przebiegajacych przez prywatne posesje?

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 11:39 ~iza

  może jakoś trzeba załatwić sprawę słupów i trafostacji na prywatnych działkach?

 • Sheena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 11:37 Sheena

  Mam nadzieję, że karma potraktuje wszystkich sprawiedliwie... Nie rób innym tego co tobie niemiłe...

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 08:10 ~Ktoś

  W gminie Goworowo, firmy które wygrają przetarg na położenie przewodów same sobie tworzą "plany" i bez zgody właścicieli gruntów wchodzą na działki i robią swoją robotę. Firma energetyczna też przycina drzewa na prywatnych posesjach bez zgody właścicieli. "Wszystko dla dobra publicznego"

 • Do zgredzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 07:19 ~Do zgredzik

  Wiesz, z liniami podziemnymi jest inny problem. Spójrz na USA i Meksyk, tam w rejonach gdzie mają dużo burz, wszystkie linie są napowietrzne, co więcej, na drewnianych słupach. A to dlatego, że jak piorun nie ma w co walnąć na powierzchni, to wybiera podziemną linię energetyczną, dlatego na słupach jest instalacja odgromowa, a słupy drewniane, bo nie łamią się tak łatwo jak betonowe. Na otwartej przestrzeni najlepsze są drewniane słupy z uziemnieniem i warkocz nie pojedyncze żyły, najwyżej na kilka sekund zaskoczy bezpiecznik przepięciowy i masz prąd ponownie.

 • aniol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 06:21 ~aniol

  my to mamy odwieczny Problem i tak od zakonczenia wojny temat bezradnosc.

 • zgredzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 05:06 ~zgredzik

  Powiem tak, kolo parzniewa nawalnica powalila 3 slupy i jakos jak tam przejezdzalem nie widzialem zeby jakies dzewo sie na nie zwalilo. Mogli by systematycznie wkopywac linie w ziemie a nie tkwimy w sredniowieczu i co nie przejdzie jakis wiaterek slupy klada sie jak zapalki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »