Informacje

02.06.2015 06:15 ZDĄŻĄ DO 2017?

Nie ma zgody na składowisko
w Zielonce. Co dalej z Radiowem

SERWISY:

- Jeszcze przez 1,5 roku będziemy składować odpady na Radiowie. Potem składowisko zostanie zamknięte – deklaruje MPO. Po tym terminie śmieci miały trafiać na nowe składowisko w Zielonce. Ale wojewoda uchylił właśnie zgodę na jego budowę.

Co miesiąc do kompostowni na Radiowie trafia od 17 tys. do 20 tys. ton śmieci. Przetworzone lądują na górze zwanej potocznie "zwałką". Składowane są tam od lat 60.

Zgodnie z deklaracjami Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i władz miasta, góra śmieci, znajdująca się na granicy Bielan, Bemowa i Starych Babic, miała rosnąć tylko do końca 2016 roku. Następnie miała być wygaszona, a jej funkcję przejąć miało składowisko w Zielonce.

MPO zapowiadało, że zacznie ono działać na początku 2017 roku. Jego powstanie od początku wzbudzało jednak sprzeciw okolicznych mieszkańców. Teraz zastrzeżenia ma również wojewoda mazowiecki. Pod koniec maja Jacek Kozłowski uchylił zgodę starostwa wołomińskiego na budowę składowiska, argumentując, że inwestycja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz z decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych.

Wniosek MPO skierowano do ponownego rozpatrzenia przez starostę. A to może oznaczać, że nie uda się go uruchomić w zakładanym wcześniej terminie.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE

Koniec zwałki na "zwałce"

Co wtedy? Czy funkcjonowanie "zwałki" zostanie przedłużone?

Spółka stanowcza zaprzecza. – Składowisko na Radiowie zostanie zamknięte do końca 2016 roku. Ta data się nie zmienia – zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Wojciech Jakubczak z biura prasowego MPO.

Jak dodaje, w 2012 roku rozpoczął się proces rekultywacji składowiska oraz przystosowania do celów sportowo-rekreacyjnych. Władze samorządowe chcą, aby powstał tam teren rekreacyjny, na wzór tego na Szczęśliwcach.

Ile potrwają formalności?

O nowym składowisku w Zielonce, na które miałyby być wywożone odpady z Radiowa, spółka mówi od przeszło dwóch lat. Ile potrwać może ponowne uzyskiwanie zgód?

- Otrzymaliśmy już dokumenty od wojewody. Analizują je teraz nasi prawnicy – odpowiada Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński.

Proces mogą wydłużyć konsultacje z mieszkańcami, o których potrzebie także mówił wojewoda mazowiecki.  – Chcemy i będziemy rozmawiać z mieszkańcami. Rozpatrzymy wszystkie zastrzeżenia wojewody – deklaruje Rakowski.Za wszelką cenę stara się jednak unikać dat. – Zależy nam, aby rozwiązać tę sytuację jak najszybciej i zgodnie z prawem – ucina.

Dlaczego starostwo nie wyłapało nieścisłości, które zaniepokoiły później władze województwa? – Decyzję podjęła poprzednia ekipa rządząca. Nie znamy ich dokładnych motywacji  – odpowiada starosta Rakowski.

MPO ma półtora roku na uzyskanie pozwolenia i uruchomienie składowiska. Sama budowa ma potrwać około 6 miesięcy. Co jeśli się nie uda?

- Mamy kilka możliwości, ale chcemy zrealizować inwestycję w Zielonce - mówi enigmatycznie Jakubczak. I dodaje: - Wiele firm nie posiada własnych składowisk i korzysta z już istniejących. MPO składuje już tylko odpad przetworzony z instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania, znajdującej się obok składowiska na Radiowie oraz żużle ze spalarni. Po rozbudowie spalarni będzie to wyłącznie żużel. Mamy nadzieję, że do tego czasu prawo pozwoli na wykorzystanie żużli jako kruszywa używanego na podbudowę pod drogi. W takim przypadku składowanie ograniczone zostanie do minimum.

Po górce czas na kompostownię

"Zwałka", którą trzeba będzie niebawem zamknąć, to nie jedyny problem MPO na Radiowie. Od ponad dwóch lat mieszkańcy okolic domagają się także zamknięcia kompostowni, z której wydobywa się przyprawiający o wymioty odór. Uciążliwe zapachy dają się we znaki szczególnie w lecie.

Jak się dowiadujemy, spółka planuje zamknąć instalację przy Kampinoskiej dopiero po wybudowaniu nowoczesnej spalarni na Targówku. – Planujemy otworzyć ją na przełomie 2018 i 2019 roku – mówi Jakubczak.

Takie deklaracje nie przekonują jednak mieszkańców i członków stowarzyszenia "Czyste Radiowo", którzy wielokrotnie protestowali na ulicach Bielan i przed stołecznym ratuszem.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROTESTACH NA RADIOWIE.

Tak w zeszłym roku protestowali mieszkańcy Radiowa:

Justyna Koszewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cwaniaki z radiowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2015 20:56 ~cwaniaki z radiowa

  do -słoik- Jak zamieszkałem przy Okęciu to było małe lotnisko w komunistycznej Polsce, teraz latają wieeelkie samoloty i to co chwilę, niech wszyscy dają mi odszkodowanie, tak? :)

  Spadaj 'słoiku' (piszę to do Ciebie bo do słoików nic nie mam) zamieszkałeś koło wysypiska to nie marudź, Warszawa nie przestanie składować śmieci bo ktoś nie pomyślał gdzie się buduje

 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2015 11:07 ~słoik

  debilne te wasze komentarze, że płakać się chce, jakby każdy miał takie myślecie to do cholery niech każdy sobie śmieci pod domem składuje i wącha swój smród, a nie pretensje do Radiowa, że chcą godnie żyć! mnie nie obchodzi, za ile działki kupowali, zgodnie z konstytucją mają prawo do godne życia i kropka!
  Ja kupiłam małą działeczkę za prawie 200 tys. zł, jak zaczynałam budować dom to wysypisko w pobliżu było małe, regionalne, nikomu nie przeszkadzało. Teraz śmierdzi na potęgę, jak to sie nie zmieni to pozew zbiorowy do Miasta pójdzie i będą płacić grube odszkodowania za pomniejszenie wartości nieruchomości i to z Waszych podatków pójdzie palanty nie myte, a dzięki słoikom miasta się rozwijają, a nie stoją w miejscu, a to wam już widzę jakoś nie przeszkadza! boshe jakie buzułmany w tym kraju żyją!

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2015 18:21 ~aaaa

  Po naszej stronie Wisły jest Czajka i spalarnia. I to już nadto. Wysypisko niech sobie zostanie po tamtej stronie.

 • BTW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2015 08:17 ~BTW

  W ogóle wiecie do czego służy kompostownia? Gdyby nie ona, to smród ze składowiska byłby nie do wytrzymania i ciągle by narastał.

 • odor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2015 06:17 ~odor

  niestety w Otwocku wg sanepidu zwiększyła się liczba alergii i niebytu żołądka i jelit mają to badać skąd się wzięło choć pewnie wyziera z odpadów noszące się nad okolicą nie są obojętne dla zdrowia

 • Protestujcie przed lustrem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2015 00:47 ~Protestujc…

  Protestujcie przed lustrem że postawiliście dom koło wysypiska, karabinem zmusili? :)

  Ludzie... Gdybym kupił mieszkanie nad knajpą to nie wrzeszczałbym dzień później że ktoś wchodzi i wychodzi po nocach i z ich kuchni mi śmierdzi...
  Nawet nie chce się komentować

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2015 23:20 SEBBAX

  w Guzowie pod oknami mieszkańców składują odpady organiczne i mieszkańcy nic nie mogą zrobić - bo jest ich niewielu i nie mają siły przebicia... a składowisko odpadów mają po drugiej stronie ulicy - w radiowie chociaż jest jakiś odstęp...

 • Chciwe oszołomy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2015 20:50 ~Chciwe oszołomy

  [/cytat_2179793]
  Rozumiem, że gdyby pod twoim oknem wybudowali kompostownie lub oczyszczalnie ścieków, nie miałbyś nic przeciwko.
  [/cytat_2179793]

  Nie zdziwiłbym się że jest kompostownia jeżeli zamieszkałbym przy wysypisku.
  Jaki będzie następny postulat? "Żądamy dostępu do morza"? :)

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2015 20:09 ~xyz

  Chciwe oszołomy~Chciwe oszołomy

  Zaskoczeni że KOMPOSTOWNIA? No nie :) skandal :) na wysypisku śmieci zamiast na Placu Zamkowym albo przed Centralnym :) a gdzie ma być? Kupiliśmy tanio działki ale nikt nie powiedział że będzie kompostownia... :) a kto powiedział że jej nie będzie? Jak zasnę na ulicy to nie będę protestować że jakiś samochód jedzie. Oszołomy i tyle


  Chciałbym tylko zauważyć, że smród jest nie do wytrzymania tak samo dla tych "chciwych cwaniaków" jak i dla ludzi mieszkających w tych okolicach od pokoleń.
  Rozumiem, że gdyby pod twoim oknem wybudowali kompostownie lub oczyszczalnie ścieków, nie miałbyś nic przeciwko. "Bo przecież można i nikomu nie ma prawa to przeszkadzać".

 • Chciwe oszołomy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2015 19:38 ~Chciwe oszołomy

  Zaskoczeni że KOMPOSTOWNIA? No nie :) skandal :) na wysypisku śmieci zamiast na Placu Zamkowym albo przed Centralnym :) a gdzie ma być? Kupiliśmy tanio działki ale nikt nie powiedział że będzie kompostownia... :) a kto powiedział że jej nie będzie? Jak zasnę na ulicy to nie będę protestować że jakiś samochód jedzie. Oszołomy i tyle

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »