Informacje

24.08.2015 06:44 chcą zacząć prace w 2015 roku

Nie ma wykonawcy Żołnierskiej.
Poszerzą dopiero za dwa lata

SERWISY:


Jeszcze w tym roku ma się zacząć przebudowa ulic Marsa i Żołnierskiej – zapewniają drogowcy, choć nadal nie wybrali wykonawcy remontu i wciąż nie mają pozwolenia na prace.

Koperty z ofertami firm chętnych do przebudowy ulic Marsa i Żołnierskiej udało się otworzyć już w kwietniu, ale nadal nie znamy wykonawcy tego ważnego remontu.

- Przygotowania do przebudowy prowadzone są zarówno w zakresie wyboru wykonawcy, jaki i uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim trwa postępowanie o wydanie decyzji – twierdzi Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Zarządu Mienia i Inwestycji Drogowych.

Okazuje się jednak, że projektant przebudowy dróg nie ustrzegł się usterek.

- W czerwcu 2015 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, w oparciu o ponowną ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wydała postanowienie, które powoduje konieczność wprowadzenia zmian w projekcie budowlanym. Dotyczy to przejścia dla zwierząt pod ul. Żołnierską – przyznaje rzeczniczka.

"Nie ma mowy o błędzie"

Zmiany nie powinny przeszkodzić w realizacji inwestycji. – Nie ma mowy o błędach w projekcie. Otrzymaliśmy uszczegółowienie wymagań dotyczących przejścia dla zwierząt i dostosowujemy do tego projekt – zapewnia Choińska-Ostrowska i dodaje, że w ciągu najbliższych tygodni drogowcy powinni otrzymać ZRID oraz wybrać wykonawcę. – Zapowiadane na 2015 rok rozpoczęcie inwestycji jest nadal aktualne – dodaje rzeczniczka.

Zmieniła się za to data zakończenia prac. Wcześniej drogowcy zapowiadali, że wyremontowana Marsa i szersza Żołnierska będą gotowe w przyszłym roku. Teraz okazuje się, że inwestycja będzie gotowa dopiero za dwa lata.

- Istotnie, w poprzednich latach środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej rozpisane były na lata 2015-2016. Obowiązująca WPI m.st. Warszawy uwzględnia już termin 26 miesięcy na realizację inwestycji i zabezpiecza na ten cel środki w latach 2015-2017 – wyjaśnia Choińska-Ostrowska.

Jeśli drogowcy zdążą wybrać wykonawcę do listopada, wówczas powinien on skończyć pracę pod koniec 2017 roku.

Nadal z jednym wiaduktem

Przebudowa obejmie prawie 5-kilometrowy odcinek Marsa i Żołnierską od ul. Naddnieprzańskiej do granicy miasta. Drogowcy chcieli wybudować dwa długie wiadukty prowadzące z Trasy Siekierkowskiej na Żołnierską i odwrotnie. Jednak nadal nie doszli do porozumienia z Instytutem Prymasowskim, który nie chciał oddać działki, na której miałby stanąć jeden z wiaduktów – ten prowadzący ruch do miasta.

>>Czytaj więcej o tym konflikcie<<

- Realizujemy zatem projekt przewidujący jedną estakadę nad skrzyżowaniem ul. Marsa z ulicami Chełmżyńską oraz Żołnierską w stronę wyjazdu z miasta. Ruch w kierunku węzła Marsa będzie się odbywał na poziomie terenu – kierowcy jadący ul. Żołnierską będą skręcali w ul. Marsa i wjeżdżali na wcześniej wybudowaną jezdnię - tłumaczy rzeczniczka ZMID.

Estakada będzie miała aż 599 metrów i będzie dłuższa niż most Łazienkowski. Brak wiaduktu w stronę centrum martwi. W tym miejscu korki do skrętu w prawo sięgają daleko w głąb Żołnierskiej. Po remoncie nadal będzie tam jeden pas ruchu w tej relacji.

Zlikwidują "wąskie gardło"

Obecnie ul. Żołnierska od skrętu z Marsa do skrzyżowania z ul. Strażacką ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Nad linią kolejową Warszawa - Terespol jezdnie mają po trzy pasy. Ten odcinek zostanie przebudowany, drogowcy chcą zbudować nowe wiadukty nad torami do Terespola oraz przeprowadzić Żołnierską estakadami przez skrzyżowanie ze Strażacką – powstanie tam nowy węzeł Nowo-Zabraniecka.

Za wiaduktem w kierunku granicy miasta ul. Żołnierska jest drogą jednojezdniową – to tutaj bardzo często tworzą się potężne korki.

– Na tym odcinku droga zostanie poszerzona o drugą jezdnię. Od Strażackiej do ul. Czwartaków będą po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Na skrzyżowaniu z ul. Czwartaków powstanie węzeł na którym jezdnie główne (ul. Żołnierska) przebiegać będą na wyższym poziomie. Dalej do granicy miasta przekrój ul. Żołnierskiej to dwie jezdnie po dwa pasy ruchu – wyjaśnia Choińska-Ostrowska.

Dalej droga także jest wyremontowana i szeroka – to wyremontowany fragment drogi 631 do skrzyżowania z trasą w kierunku Wołomina. Po nowej Żołnierskiej będzie można jeździć z prędkością do 90 km/h.

Z kolei na Marsa drogowcy chcą zbudować dwa nowe wiadukty nad torami kolejowymi prowadzącymi do Dorohuska. Wykonawca ma dobudować też dwie dodatkowe jezdnie na tej ulicy, każda po dwa pasy ruchu. - Do fragmentu istniejącej jezdni w kierunku węzła Marsa - pomiędzy ul. Żołnierską a ul. Chełmżyńską - wykonawca dobuduje dwa pasy ruchu – dodaje rzeczniczka. Z kolei tutaj ograniczenie prędkości będzie wynosiło 60 km/h.

Na remoncie zyskają też rowerzyści. Drogowcy planują wybudować kładkę dla cyklistów i pieszych nad Żołnierską łączącą rezerwat Kawęczyn z osiedlem Wygoda. Wzdłuż wschodniej jezdni ul. Żołnierskiej powstanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 m.

Trudny czas

Prace przy remoncie Marsa i poszerzaniu Żołnierskiej najbardziej dadzą się we znaki mieszkańcom Zielonki, Wołomina, Rembertowa. Remont utrudni też weekendowe wyjazdy warszawiaków nad Zalew Zegrzyński.

Na razie nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądać organizacja ruchu w czasie dwóch lat prac na tej drodze. - Projekty tymczasowej organizacji ruchu powstają po podpisaniu umowy z wykonawcą. O zmianach w organizacji ruchu będziemy informowali z wyprzedzeniem, niezwłocznie po uzgodnieniu ich z inżynierem ruchu – zapewnia rzeczniczka ZMID-u.

Jakub Baliński

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 10:39 ~xyz

  lemingi wybierają , a wykonawcy kiedy za dwa lata wybiorą ? za trzy , w polandi sami myśliciele od 7 boleści , patafiany w tych zarządach siedzą i tyle w temacie

 • orzelek2004

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 09:54 ~orzelek2004

  Z kościołem nikt nie wygrał bo straszą piekłem , a że tymi inwestycjami rządzą kobiety to je łatwiej zastraszyć. Jest wyjście z tej sytuacji. Zabrać 500 m2 lasu z drugiej strony. Przecież tak zrobiono przy budowie Trasy Siekierkowskiej. Tam proboszcz lokalnego kościoła zaprotestował przeciwko odcięciu kościóła od paru chałup. No i inwestycja została wygięta jak ? za dodatkowy 1000 000 000 zł.

 • zielonka 76

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 17:01 ~zielonka 76

  wyszyński to był nauczycielem WF w Zielonce - bez przesady, nauczycieli WF jest wielu w Polsce, w czym on był taki wyjątkowy ? fajny gość był, nie powiem, ale żeby jego dom czcić...a może Pani Deski z swójki także ? ludzie bez przesady

 • Wszechwiedzacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 16:57 ~Wszechwiedzacy

  Tajemnica wiary: złoto i dolary

 • laska wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 16:53 ~laska wawa

  mój pies regularnie oblewa moczem pomnik tego wyszyńskiego - ma dla niego zero szacunku, tak samo zresztą jak ja i moje koleżanki. Facet w sukience to żenada a nie autorytet.

 • nicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 16:04 ~nicki

  WzK~WzK

  Status "zabytkowy"...Nie chodzi o to że budynek jest zabytkowy. chodzi o to że mieszkał tam przez chwilę Wyszyński. Tak kkościół dyma nas i państwo

  Wyszyński był OK, ale to są jaja.
  Proponuję może krzesło na którym siedział i dywan po którym stąpał przenieśc do budowanej od dawna świątynii? Tam planują oddziały muzealne, na pewno się wszystko pomieści.

 • WzK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 14:43 ~WzK

  Status "zabytkowy"...Nie chodzi o to że budynek jest zabytkowy. chodzi o to że mieszkał tam przez chwilę Wyszyński. Tak kkościół dyma nas i państwo

 • mega

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 14:19 ~mega  Agnieszka~Agnieszka

  Czy nie ma czegoś takiego jak "interes spoleczny", ktory jest tu wazniejszy niz pazernosc kosciola? Gdyby chodzilo o prywatna dzialke z pewnoscia problem szybko zostalby rozwiazany, ale jak instytucje kosciola nie ma mocnych...
  greg~greg


  Fajnie jest dyzponować cudzym mieniem

  ???
  Spec~Spec

  Szkoda, że to jak Pan określił "cudze mienienie" jest kupowane za pieniądze podatników - przypomne o 0,5% podatku na rzecz kościoła...


  Teren ma status zabytku i nie można siłą go zająć. Ale antyklerykalizm zaczadza umysł i możliwość rozumienia prawa.

 • gggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 13:58 ~gggg


  stonka~stonka

  "Jeśli drogowcy zdążą wybrać wykonawcę do listopada[...]" to roboty rozpoczną się pod koniec marca. Roboty przygotowawcze pomijam, zakładam, że zima będzie normalna, a mnie jak w 2014/2015.
  nicki~nicki

  O ile pamiętam pierwsz termin oddania całości, to chyba miał być 2012 r. Rolują nas z roku na rok.


  To czy ktos jest właścicilem nie ma znaczenia w jaki sposób takie prawo nabył (o ile legalnie). Nie wazne czy kupił, czy wygrał w karty, czy dostał w spadku, czy jako darowizna. Jest właścicielem i tyle.
  A to jaki PR robi sobie Kościół, to zupełnie inna sprawa.

 • wawa12

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 13:06 ~wawa12

  kolejny sukces PO, po oddaniu mostu północnego ( od oddania w remoncie) po oddaniu obwodnicy warszawy ( pofalowany asfalt na prawym pasie, rok od oddania)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »