Informacje

02.08.2015 20:46 Hanna Gronkiewicz-Waltz gościem "Faktów po Faktach"

"Nie ma takiego zwyczaju, żeby prezydent elekt przemawiał"

SERWISY:


- Zawsze zabierają głos dwie osoby: prezydent RP i prezydent miasta. To jest taki zwyczaj - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN 24 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana o to, dlaczego uniemożliwiono Andrzejowi Dudzie wygłoszenie przemówienia podczas uroczystości obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Bardzo przykro się stało, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz nie była w stanie wznieść się ponad podziały i pozwolić, żeby Andrzej Duda przemówił na uroczystościach 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Odmówiono mu tego prawa - mówił w niedzielę w programie "Ława polityków" w TVN24 Jacek Sasin (PiS).

Gronkiewicz-Waltz pytana o słowa Sasina powiedziała, że "nie ma takiego zwyczaju", żeby prezydent elekt wygłaszał przemówienie podczas uroczystości.

"Ważne są procedury"

Przypomniała, że w 2010 roku podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Bronisław Komorowski, który był wówczas elektem, nie przemawiał 31 lipca. - Przemawiał pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna - powiedziała prezydent Warszawy.

- Ważne są procedury. Nic więcej nie mam do dodania - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy powiedziała też, że Małgorzata Sadurska (prawdopodobnie przyszła szefowa kancelarii Andrzeja Dudy - przyp. red.) wystąpiła w imieniu prezydenta elekta z trzema prośbami. Jedna dotyczyła właśnie wystąpienia 31 lipca podczas uroczystości, druga możliwości złożenia, wraz z delegacją, wieńców - 31 lipca i 1 sierpnia na Powązkach. - Oczywiście, chociaż nie jest uregulowany status prezydenta elekta, to była odpowiedź twierdząca - stwierdziła.

Gwizdy na cmentarzu

Gronkiewicz-Waltz była też pytana o gwizdy na Powązkach pod adresem premier Kopacz.

- My, politycy Platformy Obywatelskiej, jesteśmy do tego w jakimś sensie, niestety, przyzwyczajeni. Pani premier powiedziała, jak już doszła na miejsce: "och co był za duży wylew miłości chrześcijańskiej wśród tych co stali na cmentarzu", a pani marszałek Kidawa-Błońska powiedziała: "no tym razem na nikogo nie pluli" - relacjonowała Gronkiewicz-Waltz. - Tak zawsze to się odbywa - dodała.

Gronkiewicz-Waltz skrytykowała też Jacka Sasina i profesora Piotra Glińskiego za to, że starają się w jakikolwiek sposób usprawiedliwić takie zachowania na cmentarzu. - To świadczy, po prostu, o jakimś kompletnym zdziczeniu - skomentowała.

 

Listy Platformy

Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej odniosła się też do kształtu warszawskich list PO w wyborach do Sejmu. - Jest 20 kandydatów na każdej liście i każdy może wybrać. Naszym liderem jest Ewa Kopacz i to jest nasz najważniejszy lider - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Skomentowała też brak na warszawskich listach Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Rafała Trzaskowskiego. - Myślę, że to są liderzy o charakterze ogólnopolskim i jeśli będzie gdzieś słaba lista, to pani premier po prostu chciałaby tymi osobami obsadzić te listy - dodała.

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

dln/ja/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rozsądna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 20:37 ~rozsądna

  Duduś podskakiwał i rozglądał się jakie robi wrażenie zamiast w skupieniu stać jak należy na cmentarzu. Palant.

 • Warszawiak Bem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 18:45 ~Warszawiak Bem

  Prezydent RP jest tylko jeden a zmiana osoby sprawujący ten urząd nastąpi 6 sierpnia więc przedłużenie uroczystości na pl. Krasińskich byłoby nieuzasadnione gdyż i tak pomiędzy Mszą Św. a apelem poległych była długa przerwa a powstańcy, ludzie wieków, czekali na apel widziałem na własne oczy.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 18:28 ~gość

  Ale o co chodzi, Duda przez 5 lat będzie prezydentem to sobie 5 razy poprzemawia.

 • Gość obojętny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 18:20 ~Gość obojętny

  Gdyby to Duda był teraz Prezydentem a Komorowski elektem, sytuacja byłaby identyczna, i o czym tu deliberować. Pan Duda jeszcze nie jest prezydentem i niech wytrzyma to cisnienie i parcie na szkło. Jeszcze sie nawystępuje przed kamerami. A ciekawe co bedą mówili Ci zagorzali fanatycy PIS i Dudy, po kilku miesiącach ich rządów. Zapisujcie swoje wypowiedzi aby Wam potem nie było głupio.

 • renata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 18:10 ~renata

  anna~anna

  a nie przyszło ci do głowy ,że zarówno powstańcy jak i inni uczestnicy chcieliby posłuchać głosu prezydenta Polaka,zamiast ciebie,Halko Grundbaun?Przecież ty nie masznic do powidzenia.


  Ciekawe czy dla ciebie żona Dudy jest prawdziwą polką (córka żyda).

 • sddsdsfds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 16:34 ~sddsdsfds

  Już niedługo bufetowa i całe PO pójdą zbierać jagody. HAHAH Czytajcie Wojtka Sumlińskiego :"Niebezpieczne Związki Bronisława Komorowskiego" to wam się oczy otworzą co to za jedni.

 • aljar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 15:35 aljar

  nie lubię budynia

 • Świtezianka z Czerniakowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 14:28 ~Świtezian…

  Widzę, że wojna dalej trwa. Wrogowie się cieszą

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 12:04 ~anna

  a nie przyszło ci do głowy ,że zarówno powstańcy jak i inni uczestnicy chcieliby posłuchać głosu prezydenta Polaka,zamiast ciebie,Halko Grundbaun?Przecież ty nie masznic do powidzenia.

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 11:55 ~kasia

  Byłam na Powązkach i było mi przykro, że pan Duda dostał głośniejsze brawa jak wychodził spod GlOria Victis niż Powstańcy, w sumie nic nie zrobił, więc dlaczego bić mu brawo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »