Informacje

23.03.2012 15:10 z pl. Bankowego na pl. Konstytucji

"Nie ma Elby bez ognia"
w piątek po południu

SERWISY:

Demonstracja obrońców squatu Elba przejdzie dziś po południu z placu Bankowego na plac Konstytucji.

Czego oczekują demonstanci? - Nie jest prawdą, że musimy coś dostać. Do tej pory sami dawaliśmy sobię radę i dalej będziemy - mówi Andrzej Grzybowski, jeden ze squatersów.

Jak informuje, dzisiejszy marsz ma zwrócić uwagę na problemy ludzi wykluczonych. - Nie oczekujemy zastępczego budynku, oczekujemy konkretnej rozmowy o problemach. Nie będziemy stowarzyszeniem. Nie wejdziemy na drogę administracyjną, ponieważ ona nam nie odpowiada - dodaje Grzybowski.

Marsz zacznie się przed stołecznym Ratuszem. o 17:00. Dalej przejdzie przejdzie:

Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Mysią, Nowogrodzką, Kruczą i Hożą.

"Kim jesteśmy dla urzędników?"

W czwartek wiceprezydent Paszyński zaproponował mieszkańcom Elby spotkanie i rozmowę. - Chciał się z nimi spotkać już w piątek, ale odmówili – informował Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

- Bardzo chętnie spotkamy się z urzędnikami, ale najpierw niech powiedzą kim my dla nich jesteśmy. Jeżeli bezdomnymi, dialog nie ma sensu - odpowiada Grzybowski.

Odniósł się w tem sposób do słów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która poproszona o komentarz do działań ochrony i policji na Elbląskiej, stwierdziła: - Takie miejsca są bardzo niebezpieczne. Był już pożar na squacie w Wawrze. Ludzie zostali ranni.

I dodała: - Lokatorzy tam piją, palą papierosy i od tego robi się pożar. Muszą ingerować służby porządkowe. U nas jest wystarczająca liczba miejsc dla bezdomnych w noclegowniach".

Likwidacja Elby

Likwidacja squatu przy Elbląskiej 9/11 zaczęła się 16 marca przed godziną 11.00. W obecności dzierżawcy terenu pojawili się pracownicy ochrony Skrzecz. Doszło do przepychanek. Policja użyła gazu.

Squatersi zabudowania przy ulicy Elbląskiej zajmowali od 2004 roku. Właścicielem terenu jest Stora Enso Poland. Spółka pod koniec stycznia tego roku teren wydzierżawiła firmie Euro-Top-Kol.

band/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • CXW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 02:14 ~CXW

  @ jak: dorosnąć do czego, Twojego poziomu reprezentanta znieczulicy społecznej? Wolne żarty. To Ty wyrośnij poza własne ograniczenia i zacznij widzieć rzeczy, jakimi są, a nie jakimi Ci je telewizor opisał. Jeszcze zawołasz o pomoc jak Tobie zadzieje się krzywda i niesprawiedliwość, skoro tak ochoczo szydzisz z innych pokrzywdzonych niesprawiedliwością. Pytanie, czy potrafisz udzielić jej komuś swoim działaniem, czy tylko po komentarzach obnosisz się z ignorancją.

 • CXW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 02:10 ~CXW

  @ darmozjady: może sam pojedź do Afryki i zrób coś z problemem kopalni rud metali w Kongo, kiedy już tam będziesz.

 • CXW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 02:07 ~CXW

  @ podatnik: owszem, precz ale z neonacjonalistyczną/neofaszystowską retoryką, posłuszny sługo korporacji. Nie degraduj słowa "patriotyzm", bo patriotyzm to głównie służenie drugiemu rodakowi w potrzebie, a to właśnie robią mieszkańcy Elby.

 • Kaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 17:35 ~Kaśka

  Chyba pogoń w garniturach przysłoniła wam sedno sprawy! Chcesz spróbować mieszkać za darmo? Proszę. Tylko pamietaj, że ci którzy tam mieszkają robią przy okazji mase dobrych i potrzebnych rzeczy dla tych, którzy tak jak ja czują się wykluczeni, pomnieci oszukani przez system i państwo. Radzę poczytać trochę więcej o działalności skłotów. Co niedziele, można było przyjśc i przygotować posiłki dla bezdomnych(wykluczonych), wymienić się lub zabrać coś z freeshopu. Młodzi, których nie stać na skate park mogłi z niego korzystać za darmo, to samo ze ścianką wspinaczkową. Wszelkie imprezy dot. praw kobiet, przemocy, żwierząt odbywały się również na skłocie. Poza tym co środe można było również ZA DARMO obejrzeć film i onim podyskutowć. Wszystko to ci ludzie robili bez pomocy zadnych instytucji czy panstwa.
  Do prowadzenia tego typu działalności potrzeba nie tylko wiary w człowieka, chęci zrozumienia go i niesienia pomocy ale też odwagi. Tego wszystkiego Wam brakuje. Jak jesteście sfrustrowani to zróbcie coś z tym a nie na innych się wyładowujecie. Kapotaliści mili!

 • darmozjady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 17:26 ~darmozjady

  Spałować tych śmierdzących leni, lewaków, anarchistów, naciągaczy, bejów i antysystemowców. Nie chcecie się dostosować, jedźcie do Afryki.

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 17:22 ~podatnik

  Precz z lewackimi melinami!Jak ktoś coś ukradł to nie jest jego. Do swojego domu ich weźcie! Jaki tam syf był. Ta ich "kultura" to organizować antypatriotyczne cyrki? Ćpuny,lewaki i co tam jeszcze się złaziło?

 • Wyszu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 17:18 ~Wyszu

  ~Staszek z rodziną, jak już znajdziesz takie lokum to daj znać, chętnie się tam wprowadzimy. Wyszu z rodziną.

 • Jak Staszek z rodziną

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 17:17 ~Jak…

  Ja tez jak Staszek, chcę mieszkać za darmo!!! Staszku nawrzucajmy policjantom, zablokujmy stronę jakiejś agencji ochrony, zróbmy dym....Będziemy wtedy biedni i pokrzywdzeni wszyscy będą na nas chuchać i dmuchać!!!!
  Gdzie jest policja ja się pytam????
  To ma być państwo prawa że banda oszołomów robi co chce i nikt z tym nic nie robi???
  Tak, właśnie tak dla mnie jest to banda oszołomów!!!! Dorośnijcie wreszcie!!!!!

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 17:14 ~Kasia

  Każdy może zająć sobie pustostan, po co ma stać nieużywany? Co w tym złego? Czy oni ukradli jakieś media? Nie, nie ma takich zarzutów, gdyby akcja eksmisji była przeprowadzona zgodnie z prawem, prawdopodobnie nie byłoby żadnej hecy, bo squaty tak działają, gdzieś są, a potem są gdzieś indziej. I to jest wpisane w ten styl życia. Dlatego, durne są komentarze, o tym, że każdy by tak chciał, bo każdy może. Takie jest prawo i tyle. Szkoda, że policja nie przestrzega prawa i bierze udział w nielegalnej eksmisji, naruszając prawo posiadania.

 • Tytus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 17:01 ~Tytus

  Anarchista Grzybowski mówi: "Jak informuje, dzisiejszy marsz ma zwrócić uwagę na problemy ludzi wykluczonych." Tylko zapomniał dodać, że squatersi sami z własnej woli weszli na drogę wykluczenia społecznego. Nikt ich do tego nie zmuszał.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »