Informacje

19.01.2017 16:15 sprawa Marka Tatały

Nie każdy bulwar jest ulicą.
Sąd Najwyższy o piciu alkoholu

SERWISY:

Sąd odmówił odpowiedzi na pytanie prawne, ale dał wskazówki, którymi inne sądy mogą się kierować, badając sprawy osób obwinionych o spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych. Ale z tego, co powiedział w czwartek sąd, można wnioskować, że picie alkoholu na bulwarach wiślanych nie jest zabronione.

Czwartkowe posiedzenie w Sądzie Najwyższym było pokłosiem sprawy, w której obwinionym jest Marek Tatała, twórca inicjatywy "Legalnie nad Wisłą". Walczy on o to, by na nadwiślańskich bulwarach można było napić się piwa, bez obawy przed ukaraniem mandatem.

Wszystko zaczęło się od mandatu

Latem 2015 r. Tatała usiadł na betonowych schodkach nad rzeką i otworzył piwo w oczekiwaniu na policję. Wkrótce pojawili się mundurowi. Marek Tatała odmówił przyjęcia mandatu, bo chciał, by sprawę zbadał sąd. Od początku przekonywał, że bulwar, na którym spożywał alkohol, nie jest ulicą, ale betonowym obiektem oddalonym od ulicy. To istotne, bo ustawa o wychowaniu w trzeźwości zabrania picia alkoholu jedynie na "ulicach, placach i w parkach".

Sąd pierwszej instancji jednak nie przyznał mu racji i uznał za winnego. Inicjator akcji "Legalnie nad Wisłą" postanowił walczyć dalej i odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten stwierdził, że sprawa "jest skomplikowana" i postanowił spytać o opinię właśnie Sąd Najwyższy.

Jednocześnie sędziowie Sądu Najwyższego zdecydowali się przedstawić swoje sugestie dotyczące tematyki karania za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

– Musimy poczynić kilka uwag, naszym zdaniem w miarę istotnych dla praktyki orzeczniczej w tego typu sprawach – stwierdził sędzia Andrzej Siuchniński, przewodniczący składu sędziowskiego. – Problem (przy wydawaniu wyroków w podobnych sprawach – red.) sprowadza się do akcentowania publicznego charakteru miejsca lub urzędowego nadania nazwy miejscu, jakby te elementy decydowały o tym, że mamy do czynienia z ulicą. A tak przecież nie jest – podkreślił. -Tego rodzaju praktyka jest wadliwa. Z art. 43 ustawy wynika, że nie jest zabronione spożywanie alkoholu w całej przestrzeni publicznej, lecz jedynie w miejscach wskazanych w tym przepisie (ulica, plac, park lub obszary wskazane przez radę danej gminy – red.).

Co jest ulicą?

Ale nie to było najważniejsze. Kluczowe w tej sprawie, było bowiem ustalenie, co jest ulicą. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości nie zawiera definicji ulicy, (a więc definicji jednego z tych miejsc, gdzie pić nie można). Marek Tatała poszukał definicji tego słowa w innych przepisach. I znalazł – w ustawie o drogach publicznych. Zgodnie z nią ("droga na terenie zabudowy lub przeznaczonym do zabudowy zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w której ciągu może być zlokalizowane torowisko tramwajowe") schody nad Wisłą na pewno ulicą nie są. Dlatego właśnie Marek Tatała napił się tam piwa w obecności policjantów.

Jednak sąd, który uznał jego winę znalazł inną definicję – w załączniku do rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji. Wynika z niej, że ulica to pas terenu posiadający nazwę, przeznaczony do ruchu pojazdów lub pieszych.

Podczas dzisiejszego posiedzenia SN, ze "względów formalnych" odmówił odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Okręgowego. Uznał, że sądy orzekające w sprawie Marka Tatały nie dokonały istotnych ustaleń w sprawie, a zatem pytanie prawne było "przedwczesne".

Podczas czwartkowego posiedzenia Sąd Najwyższy nie miał jednak wątpliwości, że tej definicji nie można stosować do ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Dlaczego? Z paru powodów.

Po pierwsze definicja, na której oparł się Marek Tatała jest węższa, od tej przyjętej przez sąd. Tymczasem, zdaniem Sądu Najwyższego w prawie karnym powinno stosować się definicję węższe, by nie ograniczać praw i swobód obywatelskich.

Po drugie, definicja z ustawy jest ważniejsza niż definicja z rozporządzenia (a nawet z załącznika do rozporządzenia), bo ustawa uchwalona przez Sejm w hierarchii prawnej stoi wyżej niż rozporządzenie wydawane przez ministra.

- Osoba spożywająca alkohol w miejscu publicznym musi mieć, ze względu na grożącą jej odpowiedzialność karną, świadomość tego czy jest to dozwolone czy też nie – mówił sędzia Andrzej Andrzej Siuchniński. - Zatem katalog miejsc wskazanych w ustawie należy zakreślać ściśle, wyłączając spod zakazu te miejsce, które mieszczą się w sferze cienia znaczeniowego użytych w tym przepisie pojęć. Pojęcie ulicy należy interpretować zgodnie z definicją legalną zawartą w ustawie o drogach publicznych – stwierdził. - Zadaniem każdego sądu (w sprawach o spożywanie alkoholu na ulicy – red.) będzie zbadanie, czy miejsce, w którym obwiniony spożywał alkohol spełnia kryteria ulicy. Przy czym nie można wykluczyć, że miejsce to zostanie nazwane bulwarem. Rzecz jednak w charakterystyce prawnej danego miejsca, a nie w jego urzędowej nazwie.

Na koniec sędzia Siuchniński podsumował: - Wydaje się, że te uwagi powinny być sądom w praktyce orzeczniczej pomocne i przyczynić się do zerwania z totalnie błędną praktyką uznawania że, spożywanie alkoholu jest niedozwolone w szeroko rozumianych miejscach publicznych. Bo tak nie jest.

"Ważna sprawa nie tylko z perspektywy mojego portfela"

Marek Tatała opuścił sąd w dobrym nastroju. - Jestem zadowolony z tych porad, które Sąd Najwyższy przedstawił innym sadom, nie tylko w mojej sprawie. Myślę, że one będą istotne dla każdej osoby, która będzie chciała nad brzegami rzek spożywać alkohol. To jest ważna sprawa nie tylko z perspektywy mojego portfela, ale tysięcy osób, które spożywają alkohol nad brzegiem Wisły. Podobało mi się, że sąd postawił na pewność prawa, bo obywatel powinien poruszać się w środowisku pewności prawnej. Niejasności powinny być one rozstrzygane na korzyść obwinionego.

Dzisiejsze postanowienie nie rozstrzyga jednak w żaden sposób sprawy Marka Tatały o picie piwa nad Wisłą. Wskazówki SN nie mają mocy prawnej (bo formalnie sąd odmówił odpowiedzi na pytanie prawne), ale w praktyce sędziowie i strony procesów wykorzystują je ze względu na autorytet Sądu Najwyższego.

Przed ogłoszeniem wyroku o definicji bulwaru w TVN24 wypowiedziała się prawnik Joanna Parafianowicz:

Piotr Machajski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kecajsito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 23:03 ~kecajsito

  eusebio~eusebio

  Fajne zdjęcie. A najfajniejszy jest brak kontenera na śmieci w zasięgu wzroku.

  sklepu gdzie to zakupili też nie widać

 • onnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 13:18 ~onnnn

  Pan Marek- bohater naszych czasów!!

 • Kinek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 18:29 ~Kinek

  brawo~brawo

  niech piją wszędzie, tylko jak go menel kiedyś pobije to niech nie wzywa pomocy

  Bo...?

 • cavok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 18:11 cavok

  Ale bzdury. Co jest ulicą, co nie jest. Mnie to wszystko jedno. Istotne jest to, żeby pijący zachowywali się spokojnie i nie zostawiali śmietniska po sobie.
  Definicja ulicy, łapanki za wypicie butelki piwa. Absurdy.

 • brawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 17:08 ~brawo

  niech piją wszędzie, tylko jak go menel kiedyś pobije to niech nie wzywa pomocy

 • Dark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 14:36 ~Dark

  Wszystkich porąbało... Bulwar to nie ulica, balkon, to nie przestrzeń publiczna, ścieżka, to nie chodnik. A pijta ile chceta i do zobaczenia w piekle.

 • Berszewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 13:58 ~Berszewa

  nnbx~nnbx

  Na zdjęciu widok Warszawy po weekendzie jak słoików brak... tragedia.. ;) A potem narzekanie że kasa idzie na sprzątanie zamiast a coś innego dla miasta..

  ...czyli na zdjęciu widać efekt działań rodowitych warszawiaków, skoro pozostali wyjechali. :-)

 • rgwregwerg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 12:50 ~rgwregwerg

  Nick~Nick

  Chyba, że chodzi o to by ludzie płacili za butelki i za darmo oddawali je do hut czy rozlewni.

  Masz wątpliwości? :-D LOL

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 11:15 ~abc

  Ależ pijcie na zdrowie! Tylko potem jak "biali ludzie" sprzątnijcie po sobie, a nie albo porozbijane butelki albo całe baterie pozostawione na schodkach...

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 10:00 ~Nick

  taki_tamtaki_tam

  Wszędzie zakazy i nakazy, a ja i tak się i w parku napiję piwka. Oczywiście buteleczkę swoją zabieram do domu, bo mi szkoda tych 35 gr. Jak tak podliczyć to przecież 10 butelek i mamy kolejne piwko, tylko buraki nie potrafią tego ogarnąć i zostawiają chlew. Nie raz na bulwarach byłem i piłem piwko, kiedy moje dzieci bawiły się na plaży, czy też na bulwarach i nikt nie zwracał mi uwagi. Po prostu, żeby pić to trzeba umieć i nie nie tylko umieć pić, ale co ważniejsze to się zachować.


  W kwestii formalnej - jest takie pojęcie jak butelka bezzwrotna. Nie tłumaczy to śmiecenia. I nie tłumaczy to całego 40-letniego bałaganu związanego z obrotem szklanych opakowań. Z jednej strony nie ma butelek a z drugiej bezzwrotne lądują w śmietnikach. Chyba, że chodzi o to by ludzie płacili za butelki i za darmo oddawali je do hut czy rozlewni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »