Informacje

26.01.2017 18:52 SPRAWA MARZENY K.

Nie jest właścicielką kamienicy, ale domaga się 9 mln zł

SERWISY:

 


Za niespełna dwa tygodnie warszawski sąd ogłosi wyrok w sprawie, w której Marzena K., była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości domaga się od ratusza odszkodowania za "bezumowne korzystanie" z kamienicy, której nigdy nie była właścicielką.

Chodzi o budynek przy ul. Brackiej 23. Miasto zwróciło kamienicę Warszawskiemu Towarzystwu Handlu Herbatą, przedwojennej spółce reaktywowanej przed ponad dekadą. Prezesem spółki została spadkobierczyni przedwojennych właścicieli, Zofia Bimali Horska-Zborowska. Sprawę zwrotową prowadził mec. Robert Nowaczyk, o którym głośno było ostatnio w związku z ujawnioną przez "Gazetę Wyborczą" aferą reprywatyzacyjną. Marzena K., była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości, to jego siostra.

To było korzystne dla spółki

Skąd w tej sprawie Marzena K.? Siostra mec. Nowaczyka nigdy nie była właścicielką nieruchomości przy Brackiej. Ale za 30 tys. zł odkupiła od WTHH roszczenia do nieopłaconego czynszu. Chodzi utracone korzyści za tzw. bezumowne korzystanie z budynku. Od miasta żąda ponad 9 mln zł odszkodowania za utracony zarobek. "Taką ścieżką idą dawni właściciele – gdyby nie pozbawiono ich własności mogliby zarabiać na kamienicach" – opisywała mechanizm "Wyborcza".

Umowa między Marzeną K. a WTHH zakłada, że w przypadku wygranej przed sądem, K. dostanie milion złotych, a cała reszta przypadnie spółce.

Proces w tej sprawie zakończył się w czwartek przed stołecznym sądem. Ale zanim się to stało, sąd przesłuchał w charakterze świadka mec. Roberta Nowaczyka. Bo to Nowaczyk zawarł w imieniu WTHH, jako jej pełnomocnik, umowę z Marzeną K., czyli własną siostrą.

Nowaczyk tłumaczył, że sprzedaż roszczeń było jedynym sposobem, by wystąpić do sądu z pozwem przeciwko miastu za bezumowne korzystanie z kamienicy. Spółka (czyli WTHH) nie miała żadnego majątku, nie było jej stać na wpis sądowy. Jednocześnie, jak podkreślał świadek, nie miała szans na zwolnienie z wpisu, bo - jak to ujął - posiadała kamienicę tylko "księgowo". Tymczasem wszelkie koszty z tytułu umowy wzięła na siebie Marzena K. – To było najbardziej korzystne rozwiązanie dla spółki – stwierdził Nowaczyk.

Umowa sprzeczna z zasadami

- To nie jest kwestia naprawienia kwestii dziejowych – mówił w swojej mowie końcowej mec. Adam Starczewski, pełnomocnik Marzeny K. - To jest po prostu normalne rozliczenie pomiędzy właścicielem, który nie posiada danej nieruchomości, a posiadaczem, który tę nieruchomość posiada. Warto zwrócić uwagę, że nie ma tutaj wyzyskania. Spółka nie została wyzyskana przez powódkę, panią K. Gdyby nawet dojść do przekonania, że kwota 30 tys. zł [za odkupienie roszczenia – red.] była zbyt niska, to mamy swobodę umów. Poza tym chodzi o roszczenia przyszłe i niepewne – dodał.

Wniósł o uwzględnienie powództwa, choć ubolewał, że sąd odrzucił wniosek o powołanie biegłego rewidenta, który mógłby zweryfikować zasadność żądanej przez Marzenę K. kwoty.

- Umowę [o sprzedaży roszczeń – red.] należy zważyć pod kątem celu jej zawarcia – mówiła mec. Aneta Kalisz, pełnomocniczka stołecznego ratusza. - W ocenie pozwanego [czyli ratusza – red.] umowa była sprzeczna z zasadami etycznego i uczciwego postępowania, a więc z zasadami powszechnie akceptowanych w społeczeństwie wartości i zasad moralnych. Cel tej umowy był zatem sprzeczny z zasadami współżycia społecznego – podkreśliła. Wniosła o oddalenie pozwu i obciążenie Marzenę K. kosztami procesu.

Wyrok w tej sprawie sąd ogłosi za niespełna dwa tygodnie, 7 lutego.

Piotr Machajski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • proto pada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 18:28 ~proto pada

  Tam gdzie PO , tam afera , korupcja , oszustwo lub malwersacja !

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 14:41 ~Robin Chłód


  Robin Chłód~Robin Chłód

  A co z ziemią oddaną rolnikom w ramach reformy rolnej? No, śmiało. Wywalić chłopów z ich gospodarstw. Posiadacze ziemscy - do roboty. Czym wy jesteście gorsi od kamieniczników?
  o take polskie~o take polskie


  nie jesteś na bieżąco,pod Warszawą całą wieś mają oddać spadkobiercom jaśnie pana.  Jestem na bieżąco ;-) Ten cwaniaczek, który chce być panem na włościach, jest pośmiewiskiem Michałowic.

 • Roma Puszkin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 12:55 Roma Puszkin

  oby jej zachłanność wyszła bokiem,co za pazerność....

 • o take polskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 12:51 ~o take polskie

  Robin Chłód~Robin Chłód

  A co z ziemią oddaną rolnikom w ramach reformy rolnej? No, śmiało. Wywalić chłopów z ich gospodarstw. Posiadacze ziemscy - do roboty. Czym wy jesteście gorsi od kamieniczników?


  nie jesteś na bieżąco,pod Warszawą całą wieś mają oddać spadkobiercom jaśnie pana.

 • cwaniak_WAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 12:17 ~cwaniak_WAWA

  Można mieć tylko pretencje do rządzących, którzy stanowią takie prawo I podziwiam takich ludzi, którzy potrafią to wykorzystać I je obejść. A w takiej umowie o odkupienie roszczenia można zawrzeć zapis, że sprzedający otrzyma np 50% odzyskanej kwoty I gwarantuje, że kancelarie również by odkupywały. Ta kancelaria to jest promil tego co się dzieje w innych. Jest nagłaśniana tylko dlatego, że była w posiadaniu działki przy PKiN.

 • inżynier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 11:30 ~inżynier

  Podam PISowi receptę na zwycięstwo w kolejnych wyborach z przewaga gwarantującą większość konstytucyjną:

  Należy przepchnąć w Sejmie ustawę, która z automatu unieważni wszelkie roszczenia i zamknie sprawę reprywatyzacji.

  Ludziom się to spodoba. Gminy i skarb państwa jest bombardowany roszczeniami, a przecież odszkodowania wypłacane są z naszych pieniędzy. A ja urodziłem się w latach osiemdziesiątych i podobnie jak większość Polaków nie chcę finansowo odpowiadać za to, co zdarzyło się 80 lat temu. Nawet zasiedzenie w złej wierze jest po 30 latach

 • Obserwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 11:29 ~Obserwer

  "Poza tym chodzi o roszczenia przyszłe i niepewne"

  Taaaa niepewne, i zapewne pani była urzędniczka MS była niepewna że na tym zarobi, ot z dobroci serca chciała pomóc. Czy oni "mecenasy" mają ludzi za idiotów, przecież to kpina.

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 10:02 ~Robin Chłód

  A co z ziemią oddaną rolnikom w ramach reformy rolnej? No, śmiało. Wywalić chłopów z ich gospodarstw. Posiadacze ziemscy - do roboty. Czym wy jesteście gorsi od kamieniczników?

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 09:59 ~res

  wjek dobra rada~wjek dobra rada

  ciekawe gdyby wam zabrano kamienice czy byscie w pdobnym tonie pisali glupoty

  Na te kamienice "byli właściciele" nigdy nie zapracowali, niebyło ich wtedy nawet w planach rodzinnych. Po powstaniu miasto było w 90% zburzone. "Byli właściciele" niczym nie przyczynili się do jego odbudowy. Kamienice warszawskie były zadłużone po uszy, ale cóż - w czasie wojny akta hipoteczne spłonęły, śladu po długach nie ma. Żałosne są więc teraz te roszczenia.

 • INKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 09:54 ~INKA

  "ciekawe gdyby wam zabrano kamienice czy byscie w pdobnym tonie pisali glupoty"

  ciekawe dlaczego odsprzedają prawa do kamienic, skoro przez tyle lat walczyli o ich zwrot. Żeby sprzedać? Za ułamek wartości? Jest popyt jest podaż, nikt tym właścicielom pistoletu do głowy nie przystawiał, chcieli sprzedać roszczenia za grosze to sprzedali. skoro znalazł się kupiec..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »