Informacje

31.07.2017 20:53 Apel Pamięci na placu Krasińskich

"Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski"

SERWISY:

 


- Warszawiacy walczyli o dumę, Boga, honor i ojczyznę, których nie udało im się zabrać - mówił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego Apelu Pamięci w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Chylę czoła przed wami tak jak wy chyliliście czoła przed powstańcami styczniowymi w II Rzeczypospolitej, a oni chylili czoła przed powstańcami kościuszkowskimi i listopadowymi. Było warto, bo nie jest przegrane powstanie, które w efekcie prowadzi do wolnej Polski, a do takiej one doprowadziły - przemawiał prezydent Duda.

- Warszawiacy, mimo tego, że nie otrzymali pomocy, że nie mieli broni, że byli osamotnieni, że byli miażdżeni, walczyli przez 63 dni, często gołymi rękami. Walczyli o każdą piędź ziemi, o każdą cegłę swojego miasta. Walczyli o dumę, o Boga, honor i ojczyznę, których nie udało im się zabrać. A po wojnie wrócili, zabrali się do odbudowy miasta i od samego początku zabrali się do walki z komuną - powiedział Andrzej Duda.

- I to dlatego właśnie, moim zdaniem, Rosjanie nigdy nie odważyli się uderzyć zbrojnie podczas żadnego z buntów, jakie były w Polsce przez okres zniewolenia komunistycznego - dodał.

Zaznaczył też, że "nigdy rosyjskie czołgi nie pojechały na polskich robotników i demonstrantów, bo Rosjanie to widzieli i to zapamiętali - tę lekcję: i Powstania Warszawskiego i powstania styczniowego i powstania listopadowego - mówił prezydent.

Podczas przemówienia Andrzej Duda zwrócił się bezpośrednio do powstańców nazywając ich "solą ziemi tego miasta i Rzeczypospolitej".

- Jesteście panteonem bohaterów. Czynię to kolejny raz, ale nigdy tych razy nie będzie za wiele - jako prezydent nisko chylę przed wami czoła także w imieniu Rzeczypospolitej i z całego serca wam dziękuję za tamto męstwo i świadectwo - to, które dawaliście w czarnych latach komunizmu i to, które dajecie teraz - stwierdził.

Prezydent podkreślił, że to dzięki powstańcom Polacy żyją w wolnym kraju. - I macie prawo upominać nas i być dla nas upomnieniem, że najważniejsze, co jest naszym obowiązkiem, to jest szanować naszą ojczyznę, szanować Rzeczypospolitą, i szanować siebie nawzajem w Rzeczypospolitej. I to jest wielkie przesłanie Powstania Warszawskiego, bo przecież my dzisiaj nie dzielimy powstańców na tych o lewicowych poglądach, na tych o prawicowych poglądach. Mówimy o nich: to bohaterowie powstańczej Warszawy. Powstańcy warszawscy - nasi bohaterowie. Oni tego samego oczekują od nas - podsumował prezydent.

"Wolność to swoiste DNA Polaków i warszawiaków"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że tuż przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich, gdzie odbywały się poniedziałkowe uroczystości, znajduje się gmach Sądu Najwyższego.

- Na jednej z jego kolumn jest wyryta sentencja: "wolność jest rzeczą bezcenną". Ks. Tischner mówił, że "gdybym ze wszystkich wartości, jakie są w Polsce, miał dać którąś na pierwszym miejscu, wybrałbym wolność". I niech świat nigdy nie zapomina, że wolność to swoiste DNA Polaków i warszawiaków - powiedziała prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła bohaterstwo kobiet - uczestniczek Powstania Warszawskiego. Przypomniała, że podczas poniedziałkowych obrad rady miasta wręczono tytuł Honorowego Obywatela Warszawy m.in. Wandzie Traczyk-Stawskiej.

- (Wtedy) przypomniałam sobie Sławkę, Paulinkę i szereg innych sanitariuszek, łączniczek i po raz kolejny zdałam sobie z niebywałej siły tych kobiet i dziewcząt biorących udział w powstaniu, pełniących różne role - pielęgniarek, sanitariuszek, czy tez łączniczek - przypominała prezydent stolicy.

- One same wielokrotnie podkreślały, że miały najcięższą służbę - musiały biegać, dźwigać, a były to często dziewczynki. A do tego obowiązywała zasada, że w razie niebezpieczeństwa, to one musiały przykryć rannego swoimi ciałami. Aż trudno uwierzyć, że 12-, 13-letnie dziewczynki, w wieku mojej wnuczki musiały zdawać taki egzamin życia - dodała Gronkiewicz-Waltz.

Przemawiał też weteran AK i powstaniec ppłk Zbigniew Galperyn ps. Antek. - Jesteśmy pokoleniem przeszłości, ale mamy jeszcze obowiązek przekazania młodemu pokoleniu ideałów, wzorców zawartych w etosie Powstania Warszawskiego - powiedział Galperyn. - Etos - nie mamy złudzeń, że dla wielu ludzi jest to słowo zbyt nadużywane lub mało zrozumiałe. Chcielibyśmy jednak, w miarę naszych sił i możliwości utwierdzać ich w przekonaniu, że nasz AK-owski etos to godność, honor, poczucie obowiązku wobec swojego kraju - podkreślił Galperyn.

Apel Pamięci zamiast Apelu Poległych

W uroczystości na pl. Krasińskich, która jest częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wzięli udział m.in. weterani II wojny światowej, w tym powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych oraz mieszkańcy Warszawy.

Apel Poległych, który był wygłaszany w poprzednich latach, został w ubiegłym roku zastąpiony Apelem Pamięci. Wymieniani są w nim nie tylko ci, którzy polegli, ale także np. dowódcy Powstania Warszawskiego, którzy zmarli śmiercią naturalną. Dodana została również grupa kilku osób, które są zasłużone w kultywowaniu pamięci o powstaniu, m.in. prezydent Lech Kaczyński.

Zdjęcie na stronie głównej: Radek Pietruszka / PAP

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wojskowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 11:43 ~wojskowy

  29 lipca radio Moskwa nadało wezwanie do
  ludności Warszawy.

  Dla Warszawy, która się nigdy nie poddała i nigdy nie ustała w walce,
  godzina czynu wybiła. Przez bezpośrednią czynną walkę na ulicach
  Warszawy nie tylko przyspieszymy chwile ostatecznego wyzwolenia, ale
  ocalimy również majątek narodowy i życie waszych braci.

  Następnego dnia radiostacja "Kościuszko" powtórzyła wezwanie do walki 4
  razy.

  Ludu Warszawy. Do broni. Niech ludność cała stanie murem wokół KRN, wokół
  warszawskiej Armii Podziemnej.
  Uderzcie na Niemców.
  Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych.
  Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę.

 • Stutthof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 10:21 ~Stutthof


  Marian~Marian

  200 tys. zabitych Warszawiaków i zrównane z ziemia miasto. Gratulacje dobrego samopoczucia bo kilku oszołomom którzy uciekli do Londynu zachciało się wojenki.
  Nick~Nick

  Warszawa i tak była do likwidacji a ludzie byli mordowani też i za nim wybuchło powstanie. Po drugie ile osób było by zatrzymanych i rozstrzelanych przez NKWD? A ilu było potem zamordowanych przez Polaków?

  Mój ojciec nie był zastrzelony przez NKWD, ani zamordowany przez Polaków, tylko w ramach odwetu niemieckiego po powstaniu wywieziony do obozu Stutthof i tam zamęczony przez t.zw. " Nazistów ".

 • Pomyłka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 10:14 ~Pomyłka

  Szmul~Szmul

  HGW ze swoją mafią kolejna hekatomba tym razem złodziejska spadła na Warszawę.

  Hekatomba nie może spaść, może najwyżej PAŚĆ.

 • Generał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 10:12 ~Generał

  Marian~Marian

  200 tys. zabitych Warszawiaków i zrównane z ziemia miasto. Gratulacje dobrego samopoczucia bo kilku oszołomom którzy uciekli do Londynu zachciało się wojenki.

  Mimo wszystko mam uznanie dla gen. Andersa, który, w przeciwieństwie do wielu wyższych wojskowych zachował zdrowy rozsądek i trzeźwą ocenę sytuacji. Kiedy dowiedział się o wybuchu powstania w Warszawie, w prostych, żołnierskich słowach określił, za co należy powiesić dowódców Powstania, ze szczególnym uwzględnieniem Bora - Komorowskiego.

 • Jeden z wielu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 10:05 ~Jeden z wielu


  Jeden z wielu~Jeden z wielu

  Jak długo jeszcze będziemy się rozczulać nad tym niepotrzebnym zrywem, który skutkował setkami tysięcy niepotrzebnie poległych młodych ludzi ? Gdyby młodzi nieodpowiedzialni zapaleńcy nie wywołali tej tragedii, może miałbym ojca, ale przez nich zostałem półsierotą.
  Warszawiak69Warszawiak69


  Młodzi ludzie to ginęli niepotrzebnie a ci co wywołali ta tragedie siedzieli bezpieczni w Londynie palili cygara i popijali koniaczek a teraz próbuje się z nich robić bohaterów.
  Szacunek mam tylko dla tych co walczyli i ginęli choć mi ich żal bo robili to nadaremno.
  Jak mogła by wyglądać Polska z taka masa młodej inteligencji która zginęła podczas powstania

  Masz świętą rację, t. zw. polski rząd na uchodźstwie swoimi mrzonkami o zwycięstwie doprowadził do zagłady Warszawę i, niestety, setki tysięcy ludności cywilnej, w tym mojego ojca. Młodzi ludzie walczący w Powstaniu byli pełni zapału, ale niestety rząd londyński wykorzystał ich naiwność i " Na śmierć poszli po kolei ".

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 09:09 ~Wawa

  Festiwal celebrowania narodowej głupoty. Egoistyczne ambicje doprowadziły do śmierci dziesiątek tysięcy osób i zrównania pięknego miasta z ziemią.

 • Tadeusz Daniszewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 09:07 ~Tadeusz…

  Radiostacja im. Tadeusza Kościuszki – działająca w czasie II wojny światowej po stronie radzieckiej rozgłośnia radiowa nadająca z Moskwy.

  Dnia 30 lipca 1944 roku w godzinach; 15.00, 20.55, 21.55, i 23.00 wyemitowała czterokrotnie komunikaty nawołujące ludność Warszawy do powstania przeciw Niemcom.

  Komunikat ten był powtórzeniem nadanej dnia 29 lipca przez radio moskiewskie audycji Związku Patriotów Polskich o zbliżonej treści.

 • BoB Budowniczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 09:01 ~BoB Budowniczy


  Marian~Marian

  200 tys. zabitych Warszawiaków i zrównane z ziemia miasto. Gratulacje dobrego samopoczucia bo kilku oszołomom którzy uciekli do Londynu zachciało się wojenki.
  Nick~Nick

  Warszawa i tak była do likwidacji a ludzie byli mordowani też i za nim wybuchło powstanie. Po drugie ile osób było by zatrzymanych i rozstrzelanych przez NKWD? A ilu było potem zamordowanych przez Polaków?

  Wojenka to trwała na dobre, a Hitler nigdy nie oddałby Warszawy Ruskim. Puściłby ją z dymem i wymordował tylu ilu się da.

 • BabciaGienia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 08:43 ~BabciaGienia


  Jeden z wielu~Jeden z wielu

  Jak długo jeszcze będziemy się rozczulać nad tym niepotrzebnym zrywem, który skutkował setkami tysięcy niepotrzebnie poległych młodych ludzi ? Gdyby młodzi nieodpowiedzialni zapaleńcy nie wywołali tej tragedii, może miałbym ojca, ale przez nich zostałem półsierotą.
  Warszawiak69Warszawiak69


  Młodzi ludzie to ginęli niepotrzebnie a ci co wywołali ta tragedie siedzieli bezpieczni w Londynie palili cygara i popijali koniaczek a teraz próbuje się z nich robić bohaterów.
  Szacunek mam tylko dla tych co walczyli i ginęli choć mi ich żal bo robili to nadaremno.
  Jak mogła by wyglądać Polska z taka masa młodej inteligencji która zginęła podczas powstania

  Gdyby babcia miała wąsy...
  Możemy też "pogdybać, co by było gdyby PW nie wybuchło, a Ruscy stanęliby po drugiej stronie Wisły, co wówczas zrobiłby Hitler. Według mnie zrównałby Warszawę z ziemią, tak samo jak podczas PW.
  Po pierwsze to nie młodzi zapaleńcy wywołali PW. Po drugie, łatwo jest krytykować, siedząc przed komputerem, popijając soczek/piwko, gdy na ulicach nie ma łapanek, rozstrzeliwań i wywożenia na Pawiak.
  Reasumując, wolałbym zginąć w walce niż na kolanach. Ofiary, niech im ziemia lekką będzie, wojna ma to do siebie, że giną na niej ludzie, także cywile.

 • autor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 08:32 ~autor

  Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska.


 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »