Informacje

12.10.2011 19:56 PROSTO Z POLSKI

Nie dla sortowni. "Niech idą wszędzie, ale nie tu"

SERWISY:

 

Nie dla sortowni śmieci w Michałowie-Reginowie pod Warszawą. Mieszkańcy są zdesperowani by nie dopuścić do budowy zakładu w środku wsi. Wójt gminy zapewnia, że szuka innej lokalizacji, ale inwestor już nie zmierza się wycofać.

Mieszkańcy zgodnie przyznają - nie chcemy szamba w środku Michałowa. - Tu będzie smród, a fetoru nie zatrzyma żadna hermetyczna hala - skarżą się. Boją się chorób i żalą się, że nie tego oczekiwali budując domy w pobliżu.

W centrum

Według planów w samym środku miasta ma powstać śmieciowisko. Problem w tym, że obok planowanej inwestycji stoi blok, w którym mieszka kilkadziesiąt osób. Okna wychodzą właśnie na stronę, gdzie powstać ma sortownia. - Wszyscy jesteśmy przerażeni. To co teraz próbują z nami zrobić jest nie do pomyślenia. Przecież my nawet okna nie otworzymy w domu - żalą się mieszkańcy.

Obawy mają nie tylko mieszkańcy bloku przylegającego do planowanej inwestycji, ale też okoliczni przedsiębiorcy i rolnicy. Jeden z nich od przeszło 50 lat hoduje pszczoły. - Tu jest dwadzieścia uli, które są zagrożone. Przecież ja z nimi nigdzie nie wyjadę. Pszczoła musi mieć cicho i nie może być żadnego złego zapachu - przekonuje pan Ryszard.

Nie pierwszyzna

Sortownia podobna do tej, która ma powstać w Michałowie funkcjonuje w Warszawie na ul. Marywilskiej. Co ciekawe, jej właścicielem jest ten sam przedsiębiorca, który planuje zbudować śmieciowisko w małej wiosce. Jego zdaniem sortownia śmieci nie będzie dokuczliwa dla mieszkańców.

Jednak niejasności pojawiają się też przy procedurze dotyczącej budowy. Jak twierdzi jeden z organizatorów protestu, teren przeznaczony jest pod zabudowę służącą produkcji przemysłowej. Jego zdaniem w planach zagospodarowania przestrzennego nie ma mowy o dopuszczeniu gospodarki odpadami. Do dziś pod protestem podpisało się ponad tysiąc osób.

Wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki przekonuje, że dba o mieszkańców i dlatego szuka innego rozwiązania. Chce przygotować inny teren pod budowę sortowni. Jednak przedsiębiorca ze swoich planów nie chce rezygnować.

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl//mn

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 19:45 ~ola

  Terzeba było zostac w gminie Nieporęt,nikt Was nie zmuszał do przejścia.

 • JACEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 16:17 ~JACEK

  zachciało nam się być w Gminie Wieliszew niech wójt otworzy sortownię w Wieliszewie koło gminy PODOBNO WÓJTA JEST ZNAJOMY INWESTOR RĘKA RĘKE MYJE

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 11:23 ~mieszkaniec

  Chcemy sortowni we Włochach! Zbudujcie dużą sortownie na instalatorów, aby raz na zawsze odepchnąć parszywą, zachłanną ręke deweloperów wspieranych przez Urząd Dzielnicy!!!

 • Barti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 11:17 ~Barti

  Do Jola TOS: Czy ty nie rozumiesz, że plan zagospodarowania tego terenu nie przewiduje prowadzenia takiej działalności? Poza tym, w promieniu 1 km jest kilka firm, którym normy nie pozwalają prowadzić działalności w pobliżu sortowni śmieci. W bezpośrednim sąsiedztwie, jest blok mieszkalny. Jestem jego mieszkańcem. Nie wyobrażam sobie życia w ciągłym smrodzie i wśród wszelkiego rodzaju robactwa. Jeśli jesteś całym sercem za panem przedsiębiorcą zaproś go do siebie pod dom, niech tam zafunduje Ci sortownię. Pomyśl zanim coś napiszesz bez sensu.

 • Jola TOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 09:21 ~Jola TOS

  Kurczaczek, o co ten krzyk. Czy wy nie rozumiecie, ze jest kryzys i kazda nowa froma dzialalnosci gospodarczej jest na wage zlota. Gosc ma swoj grunt, chce cos zrobic, zatrudnic ludzi. A lokalna maruderia ciagle mendzi. Jestem calym sercem za Panem przedsiebiorcom. Nie sie Pan trzyma i nie da tym mieszkancom. Piniądz musi byc w ruchu, jak mawiali antyczni Filipianie.

 • Michałów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 08:33 ~Michałów

  Jestem mieszkańcem Michałowa. Z tego co można było do tej pory zaopserwować żaden przedstawiciel Urzędu Gminy niezainteresował się losem mieszkańców, a już na pewno nie Pan Wójt. Wygląda na to, że ktoś załatwia swoje interesy, a los mieszkańców ma w.... .

 • misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2011 07:36 ~misiek

  proponuję sortownię przed domem pana przedsiębiorcy,
  najpierw niech pobuduje sortownie przed swoim domem i udowodni tymże nie śmierdzi i wtedy niech dopiero buduje innym,
  najlepiej przed domem wójta.

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 23:33 ~Kracho

  Sami sortujcie śmieci, jedzcie na miejscu zamiast brać na wynos w tych pieprzonych styropianowych tackach, a problem sam zniknie.

 • :/

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 23:32 ~:/

  spalarnia niepotrzebna.. będą palili sami po piwnicach...

 • Dominika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 21:42 ~Dominika

  "Według planów w samym środku miasta ma powstać śmieciowisko" Co to jest śmieciowisko, Autorze tego tekstu?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »