Informacje

09.01.2012 06:35 kombatanci nie chcą pomnika na pradze

"Nie" dla powrotu
czterech śpiących

SERWISY:

Kombatanci protestują przeciw powrotowi pomnika Braterstwa Broni, który został tymczasowo rozebrany w związku z budową II linii metra. Apelują o podpisanie petycji, która ma trafić do stołecznych radnych.

- Ten pomnik komunistycznej propagandy, sprzeczny z historyczną rzeczywistością,
jest dla Polaków symbolem serwilizmu i hańby - tym bardziej niemożliwym do zaakceptowania, że obrażającym pamięć i godność żołnierzy AK, WiN i NSZ zamęczonych w katowniach i więzieniach NKWD i UB znajdujących się w czasach stalinowskiego reżimu w najbliższej okolicy dotychczasowej lokalizacji pomnika
– piszą inicjatorzy akcji w petycji skierowanej do rady Warszawy.

Kombatanci przeciw pomnikowi

Pod wnioskiem podpisany jest Hubert Kossowski reprezentujący Fundację "Wolność i Demokracja". Jednak inicjatorami akcji są środowiska kombatanckie, takie jak Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, czy Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Petycję można znaleźć na stronie petycje.pl.

Inicjatorzy petycji proponują, by pomnik trafił albo do magazynu, albo do skansenu komunistycznych rzeźb w Kozłówce.

Relikt przeszłości

Pomnik Braterstwa Broni, zwany potocznie pomnikiem czterech śpiących, został odsłonięty w 1945 roku. Przez wielu jest uznawany za relikt przeszłości, który powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej. Dyskusja na temat jego ewentualnego usunięcia miała miejsce już kilkukrotnie, ostatnio - przy decyzji o zmienia jego lokalizacji.

Rozbiórka w 2011 roku miała jednak charakter tymczasowy i była związana z budową II linii metra. Pomnik, po renowacji, ma powrócić w okolice placu Wileńskiego.

mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 09:59 ~oburzony

  normalnie tu też jest cenzura
  wycieli mój post

 • glosZoliborza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2012 16:16 ~glosZoliborza

  Zważywszy na ten niemożliwy do pogodzenia konflikt poglądów, wydaje się że najwłaściwsze byłoby gdyby pomnik został na placu. Konieczne, wrecz nieodzowne jest jednak postawienie tablic w kilku językach wyjaśniających prawdę o tym co się działo.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 17:45 ~wawa

  Zeby nie hitler i stalin to by wojny nie bylo cccp nie wygrali pod osowem to zostawili pamiatke amerykance maja nas w d upie

 • BOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 21:07 ~BOS

  MAM NADZIEJE ŻE WRÓCĄ!!!

  A CO DO AK, AL , NSZ, BCH

  DZIĘKUJE WAM WSZYSTKIM CHŁOPAKI :)

 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 13:42 ~prażanka

  zażądajmy od naszych "Wschodnich przyjaciół" uhonorowania hetmana Żółkiewskiego i postawienia mu pomnika na placu Czerwonym...

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2012 20:03 ~Aslo

  @obiektywny
  I dalej odwracanie kota ogonem... Przecież tu w ogóle nie ma mowy o pomniku dla żołnierzy Francji Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych (o czym już pisałem) więc nie wiem dlaczego o nich piszesz??? Rosjanie nie stanęli na linii Bugu nie dlatego żeby łaskawie nas uwolnić spod okupacji niemieckiej tylko dlatego że sami chcieli podbić te tereny i okupować (co ostatecznie się udało). I nie jest prawdą że zwykły radziecki żołnierz chciał Polskę wyzwolić tylko Stalin i generałowie wiedzieli co się święci. Radzę poczytać spisane wspomnienia, nie kombatantów, ale zwykłych ludzi chłopów i rzemieślników z wiosek i miasteczek (w końcu Warszawa dzięki wspaniałemu braterstwu broni w 1945 była ruiną, i nie mam tu na myśli samego braku reakcji na powstanie ale również aresztowania polskich żołnierzy zmierzających do Warszawy na pomoc powstańcom z Lubelszczyzny Podlasia czy Rzeszowszczyzny). W tych wspomnieniach pojawi nam się nie wspaniały wyzwoliciel, ale okupant zachowujący się gorzej od okupanta niemieckiego.
  A poza tym jak widzę z historią to jesteśmy trochę na bakier bo obecna granica związana jest nie z tym na co pozwolił premier brytyjski i prezydent amerykański tylko oparta jest na linii cruzona z 1920 r. Stalin gdyby chciał to mógłbym sobie tą granice ustawić na Wiśle nawet akurat w latach 1944/45 nikt by mu w tym nie przeszkodził

 • prażkamen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2012 18:24 ~prażkamen

  Daremne żale, próżny trud, bezsilne..... miałczenie, warczenie, warcholenie !!! I tak postawią tą maszkarę bo muszą (umowa międzynarodowa)! Bardziej istotne jest GDZIE dokładnie będzie umiejscowiony? Sugeruję "wejście" do parku (koło dawnej stacji CPN a nie na trawniku pod blokami Targowa 78,80,81!!!

 • Gapa_ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2012 15:31 ~Gapa_ona

  Jeśli usuniemy ten pomnik zamkniemy sobie usta !!!!
  Jestem absolutnnie za pozostawieniem pomnika na jego dawnym miejscu i absolutnie nie zgadzam się na jego usunięcie, a tym bardziej na wywiezienie do Kozłówki. Według mnie pomnik w tym miejscu daje okazje do powiedzenia o prawdziwej historii, a poza tym tak na prawdę nikt nie mówi o nim jak o pomniku "ku czci" lecz o pomniku "czterech śpiących" lub o pomniku "hańby" .

 • nocomment

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2012 12:19 ~nocomment

  wiecie co jest napisane na pomniku??

  "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945"

  zostawiam bez komentarza

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2012 12:17 ~olo

  do kajman
  a nie przechodza cie ciarki jak poczytasz jak ci szeregowi zołnierze grabili palili i gwałcili na naszej ziemi? i nie chodzi tu o nienawisc tylko przedstawienie prawdy i nie stawianiu pomnikow tym ktorzy nas niszczyli, kto strzelał w harkowie katyniu i innych o ktorych pewnie sie nigdy nie dowiemy, chcesz im pomniki stawiac?? zastanow sie jesli potrafisz

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »