Informacje

20.02.2016 13:00 przyszło kilkaset osób

"Nie" dla mostu Krasińskiego. Żoliborz przeciwko inwestycji

SERWISY:


– Zniszczy Żoliborz, a nie rozwiąże problemu – przekonywali mieszkańcy Żoliborza, którzy w sobotę wyszli na ulice, aby zademonstrować swój sprzeciw wobec budowy mostu Krasińskiego. - Na miejscu jest około 600 osób, wśród nich nie tylko żoliborzanie - mówił reporter tvnwarszawa.pl. Organizatorzy przekonują, że zebrali ponad 800 podpisów pod listem protestacyjnym.

Protest rozpoczął się około godz. 12 przed kinem Wisła na placu Wilsona. Zgromadzeni przekonywali, że budowa mostu i trasy nie rozwiąże problemów komunikacyjnych w Warszawie. – Nieodwracalnie zniszczy Żoliborz i wprowadzi strumień samochodów do centrum – mówili.

Kilkuset manifestantów

– W manifestacji bierze udział około 600 osób. Są wśród nich nie tylko Żoliborzanie, ale też mieszkańcy innych dzielnic, którzy wspierają inwestycję - relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. – Licznie reprezentowany jest Wawer, którego mieszkańcy apelują też o budowę mostu na Zaporze – dodaje.

Sami organizatorzy mówili, że przez protest mogło się przewinąć w sumie nawet tysiąc osób - tyle serduszek rozdano. - Pod listem przeciwko inwestycji zebraliśmy 812 podpisów - mówi nam Tomasz Michałowski, radny dzielnicy i lider inicjatywy "NIE dla Mostu Krasińskiego".

Przeciwnicy Mostu Krasińskiego zarzucali władzom miasta marnowanie publicznych pieniędzy. Inwestycja ma kosztować około 700 mln zł. – Środki finansowe można by skierować na rozwiązanie rzeczywistych problemów, na przyśpieszenie rozbudowy drugiej linii metra czy tras tramwajowych na Gocław – przekonywali.

"Krasińskiego trza budować"

Na placu Wilsona pojawili się również zwolennicy kontrowersyjnej inwestycji, którzy zorganizowali małą kontrmanifestację. – To niewielka grupa, około 10-15 osób. Mają transparenty z napisem: "Nie dajmy się zwariować, Krasińskiego trza budować" – mówił nasz reporter. – Przynieśli ponton, aby pokazać, że jeśli most nie zostanie wybudowany, będą musieli przepływać Wisłę – dodał.

Manifestacja powodowała niewielkie utrudnienia w ruchu. Wyłączony był przystanek autobusowy przy kinie Wisła. Około 13.00 manifestacja się zakończyła i ruch został przywrócony.

Artyści są przeciw

To nie pierwsze publiczne wystąpienia przeciwników mostu. W czwartek zorganizowali konferencję pod hasłem "Cała prawda o budowie Trasy i Mostu Krasińskiego". - Żoliborz nie potrzebuje mostu, bo tuż przy granicach dzielnicy są dwie przeprawy przez Wisłę, w odległości niespełna 2,5 km od siebie – mówił Tomasz Michałowski.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, przeciwko inwestycji otwarcie protestują też artyści, reżyserzy i dziennikarze. – Zakłóci spokój, zniszczy wspólnotę, rozpiłuje dzielnicę na pół – przekonywali w nagraniach, które umieścili w mediach społecznościowych. – Ze smutkiem patrzę na te plany. Ten most nie jest potrzebny Żoliborzowi. Może zniszczyć odtworzoną po wojnie wspólnotę w naszej dzielnicy. Trasa i most rozpiłują ją na pół – argumentował reżyser Krzysztof Zanussi.

Most, który dzieli

Most Krasińskiego wywołuje skrajne emocje: mieszkańcy Targówka go wyczekują, mieszkańcy Żoliborza żądają odstąpienia od inwestycji.

W związku z presją społeczną ratusz organizuje spotkania "okrągłego stołu" i konsultacje społeczne, podczas których ma zostać wypracowany kompromis w tej sprawie.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 22:18 ~jaa

  Pan J.K.może pomoże

 • sdhretjrejer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 11:54 ~sdhretjrejer

  mitsu~mitsu

  zasypać Wisłę

  Hahahaha :D Genialne :D

 • znikający punkt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2016 08:30 ~znikający punkt

  A czy wy wiecie - egzotyczne Jasie - ile siary i azbestu z ruskich TIR-ów wchodzi w nasze płuca, bo lokalny ruch blokuje im obwodnicę? Odrobinę rozsądku! Idźcie protestować pod zachodnie banki, a nie przeciwko przeprawie.

 • zgoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2016 14:02 ~zgoda

  dziedzic pruski~dziedzic pruski

  i w zasadzie mają rację. tak samo będzie na Bródnie. to będzie most dla białołęckich słoi i innych podmiejskich marek. teraz w "szczycie" można jeszcze jakoś poruszać się po Bródnie, bo ruch tranzytowy jest skanalizowany Trasą T. jestem za mostem, ale tramwajowo-autobusowym i pieszo-rowerowym.


  Dokladnie, Targowek i Brodno przeklna ten most jak przez ich dzielnice rusza na niego Marki i Radzymin. To nie jest inwestycja dla Warszawiakow!

 • paja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2016 12:48 ~paja

  Most Poniatowskiego nieodwracalnie zniszczył Saską Kępę.. Most Świętokrzyski zrujnował Powiśle.. Most Siekierkowski zdławił Gocław, Wawer i Mokotów.. ;)

  Mieszkańcy dzielnic połączonych mostem winni pobierać za przejazd myto. Od drogich żoliborzan powiększone dwukrotnie..

  Ciekawe jak wyglądałyby dziś Paryż, Londyn, Budapeszt tudzież Praga z takimi mieszkańcami.

 • Wir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2016 12:07 ~Wir

  - nie budujcie mostów!
  - zerwijcie asfalt i pozwężajcie ulice!
  - zamknijcie oczyszczalnie ścieków i zasypcie kanalizację!

  Dzięki temu każda dzielnica będzie mogła zachować swój własny "unikalny klimat"

 • dziedzic pruski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2016 11:38 ~dziedzic pruski

  i w zasadzie mają rację. tak samo będzie na Bródnie. to będzie most dla białołęckich słoi i innych podmiejskich marek. teraz w "szczycie" można jeszcze jakoś poruszać się po Bródnie, bo ruch tranzytowy jest skanalizowany Trasą T. jestem za mostem, ale tramwajowo-autobusowym i pieszo-rowerowym.

 • zlb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2016 11:37 ~zlb

  boscha1boscha1

  Cześć :) jestem z Żoliborza, tu się wychowałam, tu dorastałam, tu mieszkam i pewnie tu zostanę (powiedziałabym, że się tu urodziłam, ale niestety na Żoliborzu nie ma szpitala ;) ) - ktoś w którymś poście fajnie napisał, że to trochę inna dzielnica Warszawy, która jakoś tak wiąże... i zgadzam się z tym w 100%. Co więcej, jestem z Warszawy, tak samo jak moi rodzice, i parę innych pokoleń wstecz... tak więc do "słoika" mi trochę daleko... I wiecie co Wam powiem, szlag mnie trafia, jak słyszę te dyrdymały pt. NIE DLA MOSTU KRASIŃSKIEGO.


  NIE DLA MOSTU KRASIŃSKIEGO!
  Po jakiego grzyba on tu potrzebny? Żeby całe buractwo z targówka mi tu się panoszyło? Wsadźcie sobie te wasze m1 i inne ikeje, bo my Żoliborzanie do takich molochów nie jeździmy a niedzielę spędzamy na spacerze, a nie w markecie...

 • dkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2016 09:06 ~dkk

  TAK dla mostu Krasińskiego.
  a elita z Żoliborza powinna ogrodzić się wielkim płotem, jak nowe słoikowe osiedla.

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2016 08:54 ~Waw

  Olaboga!!!
  Spadną ceny mieszkań na Żoliborzu Oficerskim!!!
  Tragedia na skalę światową!
  I tylko o to tu chodzi...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

13 godzin po zgłoszeniu: drogowcy wymieniają studzienkę

13 godzin po zgłoszeniu: drogowcy wymieniają studzienkę

13 godzin potrzebowały miejskie służby, by zająć się na poważnie studzienką. Brak klapy sparaliżował rano aleję Prymasa Tysiąclecia. Potem były nieudane... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »