Informacje

18.03.2016 06:24 zmiany na Puławskiej

"Nie" dla buspasa na Puławskiej. "Tak" dla ścieżki rowerowej

SERWISY:

 

- Miasto nie odblokowało pieniędzy przeznaczonych na budowę buspasa w ulicy Puławskiej, za to już w 2017 roku powstanie tam ścieżka rowerowa - poinformował na spotkaniu z ursynowskimi radnymi Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich.

Jeszcze na początku 2015 roku Rada Warszawy deklarowała, że buspas na Puławskiej powstanie do 2016 roku.

Początkowo planowano go jako dodatkowy 4 pas ruchu, ale zrezygnowano, bo koszty takiej inwestycji okazały się zbyt wysokie. Dodatkowo wiązałoby się to z koniecznością pozyskania szeregu decyzji administracyjnych, w tym decyzji środowiskowej ( prawdopodobnie konieczna byłaby budowa ekranów akustycznych wzdłuż całej ulicy), co znacznie wydłużyłoby czas przygotowania inwestycji do ok. 2019 roku.

"Nawet 3-4 lat na opracowanie"

- Okazało się, że potrzebowalibyśmy nawet 3-4 lat na samo opracowanie inwestycji, a koszty byłyby ogromne - powiedział w czwartek Mikołaj Pieńkos z ZDM. - Musielibyśmy zasypać rowy odwadniające, wybudować kanalizację, przesunąć latarnie oraz wybudować aż 14 sygnalizacji świetlnych. To koszt rzędu 40-50 mln złotych - dodawał.

W  2015 roku wybrano wersję oszczędną. - Jesienią ubiegłego roku temat został przekazany do Zarządu Dróg Miejskich, ponieważ zadeklarowaliśmy stworzenie buspasa bez poszerzenia ulicy - poinformował Mikołaj Pieńkos. - W grudniu 2015 roku radni miejscy wycofali jednak pieniądze - dodał.

Jak argumentowały wtedy władze stolicy, "wyznaczenie buspasa kosztem jednego z obecnych pasów zmniejszyłoby znacznie przepustowość tej ulicy. W szczycie porannym w kierunku centrum porusza się blisko 3 tys. samochodów na godzinę, a w stronę Piaseczna 2 tys. W szczycie popołudniowym te liczby wyglądają odpowiednio: ok. 2 tys. i ok. 3 tys."

Co teraz?

- Miasto musi podjąć decyzję, czy wariant bez dodatkowego pasa ruchu będzie realizowany i przywrócić na to 20 mln złotych, które w budżecie już były - zaznaczył Pieńkos.

Ścieżka rowerowa wcześniej

Na razie urzędnicy skupiają się na budowie ścieżki rowerowej wzdłuż Puławskiej. Do końca roku Zarząd Dróg Miejskich wyłoni wykonawcę w przetargu. Koncepcja jest już gotowa, w najbliższych tygodniach zostanie uzupełniona o ostateczne poprawki. Na ten cel zarezerwowano 16 mln złotych, ale miasto chce się ubiegać o dofinansowanie unijne.

- Myślę, że do końca 2017 roku, a może nawet kilka miesięcy wcześniej, ścieżka i chodniki zostaną wybudowane - obiecywał Mikołaj Pieńkos.- Firma, która zadeklaruje stworzenie ścieżki wcześniej dostanie dodatkowe punkty w przetargu - powiedział.

Droga dla rowerów będzie budowana zgodnie z założeniami koncepcji opracowanej w 2014 r. Projekt zakłada budowę dróg rowerowych po obu stronach ul. Puławskiej, od ul. Domaniewskiej do granicy z Piasecznem. Przebudowa obejmie również węzeł Wyścigi – tam wybudowana zostanie rampa i pochylnia przy istniejącej kładce i przejściu podziemnym. Na całym odcinku ul. Puławskiej remont przejdą chodniki, zostaną także dosadzone drzewa i żywopłoty.

kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • onerefka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2017 08:10 ~onerefka

  Przepraszam, ale jaki jest problem? Przecież można tam zrobić jedno i drugie - są warunki. Problem leży jak zwykle po stronie myślenia i współpracy. Lepiej się przecież kłócić... po co tracić energię? Życzę wszystkim miłego dnia.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 23:27 ~Warszawiak

  A w zimie , zakaz dla samochodów , a wjazd tylko dla sań . Tanio , bo bez odśnieżania , no i ekologicznie .

 • PrawakWarszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 16:33 ~PrawakWarszawiak

  Samochody won z miasta! Priorytet i zielona fala dla tramwajów, bus pasy na wszystkich ulicach gdzie jeżdżą autobusy, tam gdzie jest jeden pas, całkowity zakaz wjazdu prywatnych aut. Poszerzenie chodników i ścieżek rowerowych kosztem pasów dla samochodów. Likwidacja przejść podziemnych i kładek na rzecz pasów. Miasto dla ludzi!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 22:39 ~warszawiak

  loki~loki

  na calym swiecie ( nie tylko zachodnim) z miast POZBYWA SIE samochodow , robi sie wszystko dla rowerow i pieszych , oczywiscie polactwo musi wjechac swoim starym samochodzikiem wszedzie bo liczy sie tylko on i jego samochodzik , albo stary albo nowy na kredo.

  A gdzie to zaobserwowano? W kilkuset tysięcznych 'stolicach' Beneluxu?! Warszawa ma 1,7 mln mieszkańców! Zastanów się, co bazgrzesz?!:)

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 22:35 ~warszawiak

  benek~benek

  Przecież to dobrze, że zmniejszy się przepustowość pojazdów/h. Będą mniejsze korki w Warszawie. Buspas w zamian zwiększy przepustowość osób/h.

  A z główką to u ciebie OK? Chyba coś nie bardzo!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 22:34 ~warszawiak

  SEBBAXSEBBAX

  wszędzie tam, gdzie są co najmniej po dwa pasy ruchu w danym kierunku - jeden powinien być dla autobusów - komunikacja miejska powinna mieć priorytet - tylko jeszcze trzeba wymienić zarząd ztm, który nie dba o pasażerów tylko o własne stołki...

  To nie twoja wiocha, to STOLICA kraju! Nie można jej KORKOWAĆ tylko dlatego, że jakiemuś DEBILOWI lub DEBILCE coś 'widzimisię'!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 22:30 ~warszawiak


  Pieszy~Pieszy

  Rowery do lasu!
  ref~ref


  a jak mają do tego lasu dojechać? skoro nie mogą ścieżką rowerową, nie mogą komunikacją miejską? to co mają przefrunąć do tego lasu?

  Po jezdniach albo rowerek na plecki i kurc-galopkiem! Tu nie wiocha, tu jest STOLICA!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 22:25 ~warszawiak

  asdfgh~asdfgh

  W jednym autobusie podróżuje średnio 100 osób.
  W jednym samochodzie podróżuje średnio 1.3 osoby.

  A więc skoro jeden samochód ma 5 metrów długości + 2 metry odległości między samochodami, to 100 osób w samochodach zajmuje ok. 500 metrów jezdni wobec ok. 20m zajętych przez autobus.

  Tyle w temacie.

  Licząc 'średnio', to masz coś z głową. Pędem do lekarza!

 • blurp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 21:34 ~blurp

  asdfgh~asdfgh

  W jednym autobusie podróżuje średnio 100 osób.
  W jednym samochodzie podróżuje średnio 1.3 osoby.

  A więc skoro jeden samochód ma 5 metrów długości + 2 metry odległości między samochodami, to 100 osób w samochodach zajmuje ok. 500 metrów jezdni wobec ok. 20m zajętych przez autobus.

  Tyle w temacie.  Średnio z psem macie po 3 nogi.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 20:41 ~asd

  Po raz kolejny Walzowa i jej banda pokazują Mieszkańcom środkowy palec. Bo jak inaczej określić robienie dobrze tym 2% kretynów, którzy niszczą sobie zdrowie na rowerach kosztem 60%, tych którzy korzystają z transportu publicznego?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »