Informacje

27.01.2012 07:45 Protesty w stolicy

"Nie dla ACTA" pod Pałacem Prezydenckim

W piątek o godz. 17 pod pałacem prezydenckim rozpocznie się protest przeciw ratyfikacji ACTA. Protestu można się również spodziewać podczas inauguracji Stadionu Narodowego w niedzielę. – Przegraliśmy bitwę, ale nie wojnę – piszą ich organizatorzy.

ACTA, czyli umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi (jej przeciwnicy zarzucają jej między innymi wysoką ogólność i możliwość wykorzystania w celu ograniczania wolności osobistych obywateli) , została przez Polskę podpisana w czwartek. Jej przeciwnicy nie składają broni. W stolicy protest przeciw ratyfikacji dokumentu rozpocznie się o godz. 17 pod pałacem prezydenckim.

Zbierają się przez internet

Protest miał się odbyć w środę, jeszcze przed podpisaniem ACTA. Jednak do urzędu miasta zbyt późno wpłynęło pismo od organizatorów, którzy są zobowiązani do rejestracji zgromadzenia publicznego z minimum trzydniowym wyprzedzeniem.

Przeciwnicy kontrowersyjnych regulacji organizują się przez Internet, głównie przez facebooka.

- Pamiętajcie, że nie protestujemy tylko przeciwko ACTA w Polsce, ale w całej Europie. Nie bojkotujemy porozumienia ze względu na jego założenia w walce z piractwem, ale na możliwości wykorzystania go przez różne podmioty poprzez niejasne i niejednoznaczne ujęcie zapisów, a także protest ten pokazać ma, że nie zgadzamy się ze sposobem głosowania nad tak ważną dla całej Europy sprawą – piszą organizatorzy na facebookowym profilu.

Udział w manifestacji zapowiedziało już 4,5 tys. osób.

Pomidory na narodowy

Pojawiają się też kolejne propozycje wyrażenia swojego sprzeciwu. Prawdopodobnie do protestów dojdzie również podczas niedzielnej inauguracji Stadionu Narodowego. Cześć internautów namawia też do wspólnego „rzucenia" pomidorów.

Protesty w kraju

Z powodu umowy ACTA od blisko tygodnia trwają protesty zarówno w sieci, jak i na ulicach. Największy - w Krakowie - zgromadził 15 tys. osób, ale obyło się bez incydentów. Do zamieszek doszło za to w Kielcach, gdzie chuligani obrzucili butelkami i kamieniami policję.

Zatrzymano 24 osoby.

Dowiedzieli się z wycieku

Do porozumienia, zainicjowanego 6 lat temu przez Stany Zjednoczone i Japonię, przystąpiło osiem państw. Wkrótce ma dołączyć do niego Unia Europejska. Projekt opracowywany był za zamkniętymi drzwiami. Szczegóły umowy opinia publiczna poznała po publikacjach portalu Wikileaks.

Zdaniem przeciwników dokumentu ACTA ma chronić prawa autorskie bez kontroli sądu i gwarancji uczciwego procesu.

ACTA miałaby też zezwalać na monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez użytkowników. Zdaniem protestujących dokument narusza w ten sposób prawo do prywatności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abel0099

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2012 00:56 ~abel0099

  Napisałem post(bez wulgaryzmów - to chyba strona PO) ale tu jest cenzura jak za komuny...bywajcie wypowiem się w 100 innych miejscach

 • marcinoos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 17:37 ~marcinoos

  Radek:
  1. ACTA to jest umowa międzynarodowa a nie ustawa.
  2. ACTA na dzień dzisiejszy nie może być badana pod względem zgodności z konstytucją bo nie jest ratyfikowana.
  3. Umowa międzynarodowa przeważnie jest ogólna. Najczęściej umowa międzynarodowa dopiero określa kierunek w którym każda z układających się stron powinna dążyć. Tak jest w przypadku ACTA. Sformułowania ("rozsądne terminy", "stosowne środki", itd., itp.) zostały użyte, żeby każde państwo która podpisze ACTA samo ustaliło czy ma to być 2 tygodnie czy np. 30 dni. a stosowne środki także zostaną w ustawach wskazane. Nie bój się o to.
  5. Generyki, to produkty lecznicze, które zostały stworzone w oparciu o substancje chemiczne, do których wygasła ochrona patentowa. Oryginalne produkty lecznicze nie są od dawna chronione patentem, więc można będzie produkować generyki. Nie ma w Polsce generyku - kopii oryginalnego produktu leczniczego, objętego ochroną patentową.
  6. Części zamienne do samochodów uregulowane są w rozporządzeniach i dyrektywach UE, które w hierarchii źródeł prawa stoją wyżej niż ACTA.

  7. Tryb pracy standard. Twoi przedstawiciele w parlamencie UE, mieli okazję się wypowiedzieć. Byli ZA
  8. jak widać protestują Ci co nie przeczytali ze zrozumieniem ACTA, więc protestuje bezrozumne stado owiec.

  Walcz sobie, ale nie ośmieszaj się więcej, bo fora czytają też ludzie co się znają na tym. Dałeś się zmanipulować, sorry.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 17:05 ~greg

  Ja tam Palikota kocham

 • precz z Palikotem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 16:44 ~precz z Palikotem

  Palikociarze już próbują wykorzystać sytuację i przejąć demonstrację.

  Mam nadzieję, że im się to nie uda!

 • Anarchia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 16:40 ~Anarchia

  Same protesty w styczniu: ACTA, paliwowy, wotum nieufności dla Arłukowicza... Pytam się po kiego ich wybieraliście w październiku?? Już się nie podobają wspaniałe pomysły POpaprańców?

 • prorok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 16:19 ~prorok

  Międzynarodowy protest. Już 530 000 podpisów.
  http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet/?tta

 • Radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 15:37 ~Radek

  @ 12:31 ~marcinoos
  do Radek
  Przeczytaj najpierw treść ACTA, a potem poproś jakiegoś prawnika, żeby Ci wytłumaczył o co chodzi, a nie piszesz jakieś głupoty o generykach i częściach samochodowych. Powielasz głupoty przedstawiane przez media."

  Drogi muminku. Przeczytałem tę ustawę, przeczytałem bardzo uważnie opinie wielu prawników i ekspertów od prawa handlowego i międzynarodowego oraz konstytucjonalistów, w dodatku potrafię samodzielnie myśleć i wyciągać logiczne wnioski. Jeżeli chcesz polemizować, zapraszam Cię do polemiki, ale na gruncie MERYTORYCZNYM, a nie w stylu "nic nie wiesz, ktoś Ci nakładł głupot do głowy". Udowodnij mi, że którykolwiek z użytych przeze mnie argumentów nie jest prawdziwy. Zapraszam, śmiało.

 • Historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 14:14 ~Historyk

  Josif Wisarionowicz uśmiecha się pod wąsem i klaszcze w ręce, pod zmarszczonym czołem przewija mu się myśl " No wot Tusk mołodiec, on łuczszij paliak kak Feliks Edmundowicz"

 • L

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 14:13 ~L

  DOŁĄCZ DO OGÓLNOŚWIATOWEGO PROTESTU:

  https://secure.avaaz.org/en/eu_save_the_internet_spread/

 • Radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 13:56 ~Radek

  DLACZEGO PROTESTUJEMY?

  1. Najpierw przeczytaj sobie, co na temat ACTA uważają GIODO i RPO. Znajdziesz bez trudu na tvn24.pl - nie będę powielał treści.
  2. Potem poszukaj w necie opinii jakiegoś zawodowego prawnika, konstytucjonalisty(podpisanej z imienia i nazwiska), czy ACTA jest zgodna z Konstytucją RP i obecnym modelem prawnym (m. in. zasada wysłuchania strony oskarżonej i zasada domniemanej niewinności).
  3. Potem uświadom sobie, że walka z piractwem to tylko poboczny wątek tej ustawy. Wszyscy zgadzamy się z tym, że praw autorskich należy przestrzegać.
  4. ACTA to dokument tak ogólny, że stwarza pole do różnych interpretacji, co jest bardzo niebezpieczne (nagminne sformułowania "rozsądne terminy", "stosowne środki", itd., itp.).
  5. Z interpretacji ACTA wynika, że zniknąć może rynek leków generycznych (tanie, krajowe odpowiedniki zagranicznych leków, na które wygasł już okres ochrony patentowej). Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich bierze leki, wiesz, jak duża to oszczędność (nawet kilkaset procent) w domowym budżecie.
  6. Z interpretacji ACTA wynika też, że zniknąć może także rynek zamienników oryginalnych części samochodowych. Jeśli sam(a) nie masz i nie serwisujesz samochodu, poproś kolegę lub znajomego, by Ci uświadomił, jak ogromne są różnice w cenach tych części, podczas gdy ich jakość niczym się nie różni.
  7. Nie zgadzamy się z trybem pracy nad tą ustawą, tak w Parlamencie Europejskim, jaki i polskim parlamencie. Utajone obrady, brak szerokich, otwartych, merytorycznych konsultacji nad tą ustawą. Brak rzetelnej informacji w mediach na temat tej ustawy.
  8. Nie podoba nam się to, że jesteśmy lekceważeni przez polityków. Traktowani jak bezrozumne stado owiec, bezwolnie poddające się arbitralnym decyzjom nieomylnej władzy. To już było. Nazywało się "komuna". Nie pozwolimy dłużej się tak traktować. Dość arogancji władzy!
  9. Nie podoba nam się to, że polski premier przedkłada interesy wielkich, międzynarodowych koncernów i korporacji

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »