Informacje

07.06.2015 13:41 niedzielne obchody Święta Dziękczynienia

"Nie dajmy zrównać małżeństwa
z innymi formami wspólnego życia"

SERWISY:

- Nie pozwólmy, aby poprzez ustawodawcze próby zrównać małżeństwo i rodzinę z takimi formami wspólnego życia, które przecież nimi nie są - apelował prymas Polski abp Wojciech Polak podczas niedzielnych obchodów Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich.

Święto Dziękczynienia odbywa się pod hasłem "Królowo Rodzin - dziękujemy i zawierzamy". We mszy św. sprawowanej na terenie Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich uczestniczyli m.in.: prezydent elekt Andrzej Duda, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, parlamentarzyści, a także prezydenci miast papieskich z całej Polski oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

W czasie mszy doszło do incydentu - czytaj więcej.

Nawiązując do tegorocznego hasła Święta Dziękczynienia, prymas podkreślił w homilii, że zgromadzeni wokół Królowej Rodzin możemy odkrywać przekonujące piękno, do jakiego są zaproszone nasze chrześcijańskie rodziny.

- Zaproszone są z całą prostotą, a zarazem ze wszystkimi ważnymi wyzwaniami, przed jakimi dziś stają. W prostotę tego piękna wpisują się pewnie najpierw te najbardziej oczywiste, a może już dziś właśnie nieoczywiste, postawy. Dlatego mając przed oczyma Świętą Rodzinę z Nazaretu, tak o nich mówił papież Franciszek: kiedy w jakieś rodzinie nie jesteśmy natrętni i prosimy o pozwolenie, kiedy w jakiejś rodzinie nie jesteśmy egoistyczni i uczymy się mówić dziękuję i kiedy w jakiejś rodzinie ktoś zdaje sobie sprawę, że uczynił coś złego i umie prosić o przebaczenie, to w takiej rodzinie rodzi się pokój i radość - mówił abp Polak.

"Piękno chrześcijańskiej rodziny, to piękno życia otwartego na życie i chroniącego życie"

Zdaniem prymasa przekonujące piękno chrześcijańskiej rodziny, to piękno życia otwartego na życie i chroniącego życie, bo przecież, jak przypomniał nam papież Franciszek, obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka. Zakłada przekonanie, że każda istota ludzka jest zawsze święta i nienaruszalna w jakiejkolwiek sytuacji i w jakiejkolwiek fazie swego rozwoju - mówił.

- Przekonujące piękno chrześcijańskiej rodziny, to piękno wspólnego małżeńskiego życia, opartego na miłości i wierności mężczyzny i kobiety, zdolnych do całkowitego i wyłącznego daru z siebie samych - jeden dla drugiej, jedna dla drugiego - dodał.

- Nie pozwólmy, aby ta rzeczywistość została zawłaszczona, aby, jak mówił papież Franciszek, została ideologicznie skolonizowana, również poprzez ustawodawcze próby zrównujące małżeństwo i rodzinę z formami, z takimi sposobami wspólnego życia, które przecież nimi nie są - apelował w homilii abp Polak.

"Coraz bardziej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa"

- Wobec Królowej Rodzin pragniemy dziś w modlitwie dziękować za rodziny i Jej zawierzyć nasze rodziny. Owszem, trudno zaprzeczyć, że dla niektórych rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz bardziej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się jej własne miejsce. Czasem ciężko oprzeć się wrażeniu, że w życiu publicznym ekonomia, interes idą swoim własnym torem, podczas gdy więzy rodzinne przywołuje się jedynie jako sentymentalne wspomnienie. Niewielu decyduje się dzisiaj mówić głośno o trwałości, nierozerwalności i wierności w małżeństwie - mówił w homilii prymas Polski.

Podkreślił jednocześnie, że dzisiaj dziękujemy za rodzinę, która nie jest wyłącznie niedościgłym ideałem, ale pomimo całej swej kruchości pozostaje naprawdę największym skarbem ludzkości.

- To w niej na wyciągnięcie ręki spotykamy człowieka, który nie jest sam. Jako dziecko, rodzeństwo, małżonek, rodzic, bez żadnej zasługi przychodzi na świat z miłości i do niej dorasta. Jest w stanie na nią odpowiedzieć i wziąć za nią odpowiedzialność. Wyraża ją w swojej cielesności, aż do przekazania życia - mówił.

Dziękujemy za rodzinę, która jest skarbem przez swoją zdolność budowania trwałych więzi społecznych. Bez niej nie można liczyć na zaufanie, wychowanie i oddanie siebie do końca w życiu społecznym. To ona jest szkołą i gwarancją dobra wspólnego, czyli dobra każdej i każdego, każdej kobiety i każdego mężczyzny, bez wyjątku. Gdy wszystko wokół zawodzi, ona jest dowodem na to, że sens życia polega na obietnicy, do której trzeba powracać i którą, zawierzając Bogu, można wypełnić - dodał prymas Polski.

PAP/su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 10:32 ~Xavery

  zaz~zaz

  Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Wymyślcie na związki jednopłciowe inną nazwę.


  Ależ już została stworzona - we Francji jest to PACS, w Polsce związki partnerskie, jak jest gdzie indziej to nie wiem ale też wątpię żby się nazywały stricte "małżeństwem". Pojęcie związku partnerskiego jest przy tym o szersze niż związki jednopłciowe - obejmuje także związki heteroseksualne.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 09:48 ~Adam

  Kościół się "bawi", a dzień później ludzie nie mogą dojechać do pracy bo nie jest posprzątane ... Nie wypada sprzątać w niedzielę?

 • Weaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 09:33 ~Weaw

  NIECH ZACZNĄ PŁACIĆ PODATKI JAK WSZYSCY, SKROMNIE ŻYĆ A NIE MAJĄ MI MÓWIĆ CO MAM ROBIĆ!!

  TO CZY BĘDĘ ŻYŁ Z FACETEM CZY Z DZIEWCZYNĄ CZY Z CHOMIKIEM TO MOJA SPRAWA!

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 08:01 ~tomek

  Inne formy życia to także klasztory. Też je zlikwidować?

 • hmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 04:07 ~hmmm

  [cytat_2182547]
  Wyszukałem takie informacje w Internecie. Kraje, gdzie możliwe jest zawieracie małżeństwa jednopłciowego: Argentyna, Belgia, Brazylia, Dania, Francja, Grenlandia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Nowa Zelandia, Meksyk (zawierać można w niektórych stanach, ale pozostałe je uznają), Szwecja, Portugalia, Urugwaj, Stany Zjednoczone (można zawierać w części stanów, ale uznawane są przez prawo federalne w całym USA), RPA, Słowenia, Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia). Małżeństwa jednopłciowe zawarte poza granicami kraju są uznawane na Arubie, Antylach Holenderskich, Malcie i w Izraelu. Ponadto związki partnerskie/konkubinaty jednopłciowe, pomimo braku możliwości zawierania małżeństw jednopłciowych, są w Australii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie Francuskiej, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Wegrzech, Estonii, Finlandii, Chorwacji, Lichtensteinie.
  [/cytat_2182547]

  mmmmmmmm~mmmmmmmm

  I jeszcze to wyszukałem. Italia -piękne słoneczne Włochy. Kilka włoskich regionów uznaje konkubinaty między osobami tej samej płci: Toskania, Umbria, Emilia-Romania, Kampania, Marche, Wenecja Eugenejska, Apulia, Lacjum, Liguria, Abruzja.

 • Niekatolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 23:29 ~Niekatolik  paskuśpaskuś

  Nie pozwólmy, aby SAKRAMENT małżeństwa stał się prawem. Małżeństwo katolickie to coś innego niż małżeństwo w ogóle.
  Niekatolik~Niekatolik

  A cywilne małżeństwo się nie liczy ?
  gość~gość

  W oczkach KLECHÓW - NIE! I to trzeba zmienić!

  Wynika z tego, że od trzydziestu lat żyję w nielegalnym związku,bo ślub mam tylko cywilny. O, ja grzesznik straszliwy !

 • aleksandra_mech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 23:17 aleksandra_mech

  Małżeństwo kościelne dla ludzi należących do różnych kościołów. To logiczne. Małżeństwo, jako związek wobec prawa ze wszystkimi przywilejami związanymi z rodzeniem i wychowaniem dzieci jest zarezerwowane dla par heteroseksualnych. To dlatego, że dzieci muszą mieć jak najlepsze środowisko do rozwoju. Prawo dziedziczenia itd. dla par homoseksualnych też jest logiczne, ale nie może być wykorzystywane np. przez sprytnych przedsiębiorców :)

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 22:26 ~gość

  naba~naba

  no to mamy PREZYDENTA do tanca i do rozanca

  Powiedział bym do czego, ale nie wypada! :)

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 22:25 ~ktoś


  Dude~Dude

  Dlaczego Polacy zagłosowali na Dudę? Czy tego chcieli?
  Głos ludu~Głos ludu

  Widać chcieli.

  Niestety. Taki finał może mieć zawsze wybór między DŻUMĄ a CHOLERĄ (lub francą a syfilisem , jak mówią inni)! :)

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 22:22 ~gość


  paskuśpaskuś

  Nie pozwólmy, aby SAKRAMENT małżeństwa stał się prawem. Małżeństwo katolickie to coś innego niż małżeństwo w ogóle.
  Niekatolik~Niekatolik

  A cywilne małżeństwo się nie liczy ?

  W oczkach KLECHÓW - NIE! I to trzeba zmienić!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »