Informacje

05.07.2015 13:29 problem z biletami

Nie chcesz kary od Kolei Mazowieckich?
Wsiadaj właściwymi drzwiami

SERWISY:

Pasażerowie Kolei Mazowieckich dostają kary, choć mają bilety. Powód? Wchodzą do pociągu złymi drzwiami - informuje "Gazeta Stołeczna".

Problemy dotyczą pasażerów z biletami Zarządu Transportu Miejskiego (np. dobowym czy kupionym w biletomacie). Muszą oni wsiadać do pociągu KM... pierwszymi drzwiami od strony maszynisty, a później skasować bilet u konduktora.

Jeśli skorzystają z innego wejścia, biletu nie skasują i zostaną uznani za gapowiczów, chyba że bilet skasowali już wcześniej, w innym pojeździe.

Podobne pociągi

Jak przypomina gazeta, inne zasady honorowania biletów obowiązują w pociągach jeżdżących na Lotnisko Chopina. Tymi składami KM można jeździć ze wszystkimi biletami ZTM, także z 20-minutowymi.

"Stołeczna" zwraca uwagę, że to nie koniec niespodzianek. Wsiadający do pociągu na stacji przy lotnisku mogą łatwo pomylić pociągi SKM z KM.

"Szczególna sytuacja"

Na Koleje Mazowieckiej poskarżył się "Stołecznej" Karol Borycki z Torunia. Jak czytamy, przyleciał na lotnisko Chopina, a później chciał jechać do centrum pociągiem. Kolejka odjeżdżała za dwie minuty, na peronie nie zauważył obsługi pociągu, a ponieważ miał ciężką torbę, wsiadł najbliższymi drzwiami.

Z relacji pasażera wynika, że zgłosił konduktorowi brak biletu Kolei Mazowieckich, za to pokazał 20-minutowe ZTM. Miał nadzieję, że kolejarz je skasuje, ale konduktor wypisał mu mandat: 185 zł za jazdę bez biletu i dodatkowo 6,80 zł opłaty za przejazd.

Co na to Koleje Mazowieckie? Jolanta Maliszewska z KM poinformowała, że po interwencji gazety przewoźnik zdecydował się anulować mandat panu Karolowi. - To była rzeczywiście szczególna sytuacja. Podróżny miał ciężką torbę, był z innego miasta. W drodze wyjątku kara została anulowana. Dział windykacji poinformował już o tym pasażera - powiedziała Maliszewska. - Zwrócimy kontrolerom uwagę na to, by starali się pomagać pasażerom podróżującym linią na lotnisko.

Ale spółka nie chce się wycofać z nakazu wsiadania pierwszymi drzwiami pasażerom bez biletu lub z nieskasowanym ZTM. A już dwa lata temu sąd uznał skargę pasażerów, którzy informowali, że Koleje Mazowieckie nienależycie informują o tych przepisach. Wówczas przewoźnik zapowiedział, że w pociągach na lotnisko zamontuje kasowniki. W długim składzie są dwa takie urządzenia.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fajnygosc291

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2015 14:29 ~fajnygosc291

  Ale wy ślepi jesteście kasowniki w pociągu są nawet cztery a nie dwa na wagonie jeżeli ktoś chce patrzeć to są gabloty na peronie dobrze podswietlone i tam znajdują sie informacje w jez.polskim angielskim i rosyjskim.Ja jechałem tym Lotniskowym i miałem bilet czasowy i przyszedł konduktor skasował mi bilet i tylko pouczył mnie akurat wtedy nie było kasowników w pociągu.Wkurza mnie jak na innej linii jezdzą gapowicze a ja musze płacic za bilet a oni nie.Jestem ZA karaniem takich osób.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 21:54 ~Olo


  emigrant z wyboru~emigrant z wyboru

  Ludzie wyjeżdżają z tego kraju nie dla pieniędzy, ale właśnie z powodu takich małych tysięcy niuansów, z których składa się polska rzeczywistość. To jest po prostu niedorzeczne.
  Tram~Tram


  Tak ? Patrz, a wszędzie na zachodzie nauczyli się wsiadać odpowiednimi drzwiami


  Ciekawe, zwiedziłem pół świata i nigdzie takiego absurdu nie widziałem, specjalisto od 7 boleści. Jak ma ktoś wsiąść do pierwszego wagonu, skoro ledwo zdążył dobiec do ostatniego?

 • llm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 06:50 ~llm

  spotkało mnie to samo
  z Modlina mieliśmy lecieć samolotem z 6-letnim dzieckiem do Wrocławia(samolot tam i z powrotem, opłacony hotel i przedstawienie w teatrze Capitol na Dzień Dziecka 29.05.2015). Nie polecieliśmy bo dziecko (zerówka) nie miało dokumentu. szybka zmiana planów. Z bagażami, z rozczarowanym, już zmęczonym dzieckiem wsiedliśmy w biegu do Kolei Mazowieckich. Posadziliśmy dziecko, położyliśmy bagaż i chcieliśmy kupić bilet. W stronę do Modlina też w środku składu konduktor ratował pijaczka na siłę przed mandatem- uratował. Zaraz po wejściu. Do następnego przystanku czyli pierwszego po wejściu było przy mnie, mężu i dziecku 3 kontrolerów (jak się potem okazało z firmy zewnętrznej nie kolejarzy. Nie pomogła prośba, cała dokumentacja podróży uzasadniająca nasz pośpiech, dzień dziecka - NIC. BETON. Dokładnie obejrzałam stacje. Nawet przy kasach nie było informacji, że bilety trzeba kupować w pierwszym wagonie. Jeździmy co jakiś czas zamiast kupować gratów robimy rodzinne wycieczki. Bilety kupujemy przez internet, w kasach i czasami KUPOWALIŚMY w pociągu. NIGDY nie spotkałam się z podobną sytuacją i takim traktowaniem. Obecnie czekam na reklamację. Jest już po terminie. Co z tego wyniknie? Nie wiem.

 • graffiti50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 16:47 graffiti50

  DZIKI KRAJ WEJŚCIE JEDNĄ FURTKĄ A SKĄD PRZYJEZDNY MA O TYM WIEDZIEĆ

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 16:09 ~hops

  Immigrant~Immigrant

  W Australii przez 4 miesiące jeździłem na ulgowych biletach z nieaktywna karta studencka i ponieważ kontrola biletów była tam na porządku dziennym (zwłaszcza wieczorem) to bez przerwy zwracali mi uwagę ze mam nieaktywna kartę żeby móc jeździć na uldze. Nie za bardzo wiedziałem o co im idzie i dalej tak jeździłem, ale nigdy nikomu nie przyszło do głowy żeby mnie ukarać. Zawsze grzecznie się do mnie zwracali z upomnieniem. I co? I dzień przed wyjazdem do innego miasta dorwał mnie jakiś sluzbista ze mam aktywować kartę za 15$. Mówię że to bez sensu bo to właściwie mój ostatni przejazd bo jutro wylatuje. A on ze musze..... wiec przekląłem po polsku ku...., a on do mnie piękną polszczyzną ze tez jest z polski..... Ot i tyle....

  Czekaj i chwalisz się teraz, że jesteś złodziejem i że dajesz tego dowód za granicą nie radząc sobie z ogólnie obowiązującymi zasadami? Rzeczywiście powód do dumy...

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 16:04 ~abc

  Hipek ~Hipek

  Wszystko od najsprawniejszego Rządu PO , to jest kul , tak sie sami przedstawiają , jak ajest prawda ? , to widać i czuć .

  Oczywiście, bo Tusk i PO są twórcami konduktorów :D i spółek kolejowych :D

 • Andryjus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 14:45 ~Andryjus

  "Wówczas przewoźnik zapowiedział, że w pociągach na lotnisko zamontuje kasowniki. W długim składzie są dwa takie urządzenia." I jakie to proste wystarczy kasowanik, prawda? I co by było gdyby we wszystkich składach jadących w strefach ZTM zastosować to rozwiązanie?

 • oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 12:58 ~oburzony

  Co za absurdalna sytuacja. Jestem ciekaw czy gdziekolwiek na peronach widnieje taka informacja. Jeśli nie jest to widoczne i ogólnodostępne to pasażerowie z mandatami powinni pozywać KM do sądu. Może wreszcie pójdą po rozum do głowy, że im więcej robią pasażerom pod górkę - tym gorzej dla nich.

 • mdmd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 12:41 ~mdmd

  abc~abc

  @nosso: Tylko ze w Szwajcarii i NIemczech biletomaty sa wszedzie, nie tylko przy wejsciach na perony, ale juz nawet w halach przylotow (vide: ZRH airport czy MUC, Terminal 2). A jesli automat jest popsuty mozna jechac bez biletu, przy zapisaniu sobie numeru automatu. Pomijajac juz fakt, ze wszedzie obowiazuja bilety wedlug wspolnych taryf, na jednakowych zasadac, obojetnie czy S-Bahn czy pociag regionalny.


  Na WLC na górze też stoją automaty, więc problemu nie ma.
  Informacje o konieczności zgłoszenia się bez ważnego biletu do kierownika - też są.
  Ponadto zauważyłem ostatnio kasowniki czynne w tych pociągach.

 • Siemion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 12:14 ~Siemion

  Koleje Mazowiecki to państwo w państwie.
  Mają swoje zasady i są tak niereformowalni że głowa boli.
  Wszystkie pociągi mogły by się zatrzymywać na stacjach Choszczówka, Żerań i Praga, ale oni mają w nosie listy od mieszkańców, pasażerów lub stowarzyszeń i dalej ich pociągi nie stają na tych stacjach, a czy widział ktoś na stacjach czy peronach informacje, że trzeba wsiadać pierwszymi drzwiami?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »